Warszawa, 10 lutego 2021 r.
KOMUNIKAT WS. UDZIAŁU ZPP W TWORZENIU NOWEJ POLITYKI PRZEMYSŁOWEJ
Z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczęły się prace dotyczące stworzenia Białej Księgi Rozwoju Przemysłu. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wziął czynny udział w konsultacjach, definiując bariery, z którymi spotyka się cały rodzimy przemysł. Wsłuchując się również w apele poszczególnych branż, szczegółowo przeanalizowaliśmy problemy, z którymi borykają się przedstawiciele konkretnych gałęzi przemysłu.
Dlatego w wypracowanym stanowisku ZPP rekomenduje rzeczowe rozwiązania i środki zaradcze, które powinny zostać podjęte na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Wśród naszych głównych celów znajduje się m.in. usprawnienie skomplikowanych postępowań administracyjnych w celu przyspieszenia procesów operacyjnych i inwestycyjnych firm; mitygowanie obciążania przedsiębiorstw kosztami transformacji przemysłowej, środowiskowej i energetycznej; czy też wprowadzenie narzędzi wspierających inwestycje i rozwój przedsiębiorstw.
W dobie zachodzących obecnie zmian społeczno-gospodarczych musimy postawić na perspektywiczne kierunki rozwoju przemysłu, a dokonać tego możemy dzięki szerokiej automatyzacji i cyfryzacji przemysłu, jak również dzięki strategicznym inwestycjom w nowe technologie. Jednakże, wciąż narastające obciążenia finansowe oraz nowo powstałe regulacje przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego, hamując przy tym potencjał gospodarczy polskiego przemysłu.
Mając na uwadze powyższe, ZPP postuluje o implementację przedstawionych instrumentów legislacyjnych i programowych do nowej Polityki Przemysłu, gdyż będą one miały jednoznacznie pozytywne przełożenie na wszystkie gałęzie przemysłu, stanowiąc zdecydowany bodziec do rozwoju i ekspansji gospodarczej.
Zobacz: 10.02.2021 Komunikat ws. udziału ZPP w tworzeniu Nowej Polityki Przemysłowej
Fot. geralt / pixabay.com