• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Aktualności Forum Energii i Środowiska ZPP



    Warszawa, 16 marca 2021 r.

     

    Aktualności Forum Energii i Środowiska ZPP
    01.03 – 10.03.2021 r.


    Projekt nowelizacji ustawy OZE skierowany na komisję prawniczą

    Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw został uzgodniony z członkami Rady Ministrów oraz przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów w dniu 8 marca br. Posiedzenie komisji prawniczej dotyczące przedmiotowego projektu odbędzie się w dniach 17 – 18 marca br.

    Projekt przewiduje między innymi wydłużenie maksymalnego okresu wsparcia udzielanego w ramach systemu opustów, systemów FiT i FiP oraz aukcyjnego do 30 czerwca 2047 r., który to termin jest zbieżny z nowym maksymalnym terminem na udzielenie pomocy publicznej, tj. do 31 grudnia 2027 r. Wydłużono więc systemy wsparcia o dodatkowe sześć i pół roku. Dodatkowo, skrócono okres kompensacji dodatniego salda w ramach systemu aukcyjnego do trzech lat z terminem zwrotu do 30 czerwca czwartego roku następującego po roku kalendarzowym, którego dotyczy zwrot.

    Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.

    W Dzienniku Urzędowym RP została opublikowana Polityka Energetyczna Polski do 2040 r., zgodnie z którą w 2030 roku udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 procent − nie mniej niż 32 procent w elektroenergetyce (głównie dzięki energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej), 28 procent w ciepłownictwie i 14 procent w transporcie z dużym udziałem sektora elektromobilności.

    Moc zainstalowana w sektorze morskiej energetyki wiatrowej ma wynieść ok. 5,9 GW w 2030 roku i ok. 11 GW w 2040 roku.

    Moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych w 2030 r. może wynieść ok. 5–7 GW łącznie w mikroinstalacjach i w dużych instalacjach, zaś w 2040 r. 10–16 GW.

    W zakresie sektora lądowej energetyki wiatrowej przewiduje się, że w średniej perspektywie wzrost udziału tej technologii w bilansie energetycznym będzie mniej dynamiczny w porównaniu do poprzednich lat. Jednocześnie zasygnalizowano, że kryterium odległościowe 10h może ulec modyfikacji. Zgodnie z prognozą, moc zainstalowana w ramach tej technologii ma w 2020 r. osiągnąć ok. 9,5 GW i utrzymać się na tym poziomie do 2040 r.

    Minister Gowin: kolejne 3-4 GW mocy wiatrowych na lądzie zostanie uruchomione do 2025 r. jako skutek liberalizacji tzw. Ustawy odległościowej

    Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin w artykule opublikowanym w Business Insider zadeklarował, że rząd po aukcjach przeprowadzonych w latach 2018 – 2020 chce uruchomić do roku 2025 potencjał kolejnych 3 – 4 GW mocy zainstalowanej
    w energetyce wiatrowej na lądzie.

    Powyższe ma zostać umożliwione dzięki modyfikacji ograniczeń lokalizacyjnych rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie tak, by decyzje o ewentualnych odstępstwach od obowiązującej zasady 10h były podejmowane w ramach lokalnego władztwa planistycznego. Podkreślił jednocześnie, że konieczne będzie zachowanie bezwzględnej minimalnej odległości, gwarantującej bezpieczeństwo – 500 metrów.

    Jakich rezultatów się spodziewany? Po kolejnym „boomie” farm wiatrowych budowanych na podstawie aukcji z lat 2018-2020, kiedy powstanie kolejne ok. 3GW mocy wiatrowych, chcielibyśmy uruchomić potencjał kolejnych 3-4 GW do roku 2025. Niezmiernie ważne jest jednak, by te realizacje nie budziły lokalnych konfliktów i były budowane w zgodzie z zasadami współżycia społecznego.

    Na koniec warto zaznaczyć, że przy budowie farm wiatrowych wartość komponentu krajowego przekracza już 50 proc., a więc ich budowa to także miejsca pracy i wpływy z podatków. Jednak przede wszystkim to budowa nowego modelu energetyki i czystsze powietrze oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu.

    Wcześniej Minister Jarosław Gowin poinformował, że projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, modyfikujący kryterium „10h” oczekuje na wpis do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

    Obowiązki ciążące na przedsiębiorcach po zakończeniu okresu wsparcia dla wytwórców energii z OZE

    Przedsiębiorcy, którzy planują kontynuować działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł, po wygaśnięciu przewidzianego dla nich okresu wsparcia muszą w dalszym ciągu posiadać ważną koncesję na prowadzenie działalności albo wpis do rejestru działalności regulowanej.

    Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że przedsiębiorcy, których Prawo energetyczne zobowiązuje do posiadania koncesji, powinni złożyć wniosek do Prezesa URE o jej przedłużenie (względnie o nową koncesję). Z kolei przedsiębiorcy, którzy zostali wyłączeni z ustawowego obowiązku posiadania koncesji powinni posiadać aktualny wpis w rejestrze działalności regulowanej.

    W przypadku małych instalacji OZE będzie to wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji, prowadzonego przez Prezesa URE, natomiast przedsiębiorcy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z biogazu rolniczego w innych instalacjach niż mikroinstalacje oraz wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z biopłynów w instalacjach odnawialnego źródła energii powinni mieć wpis do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz rejestru wytwórców biopłynów, prowadzonego przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

    Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła 4 GW

    Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła 4 GW. Jak poinformował w środę operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE, opierając się na przesłanych mu danych, 1 lutego 2021 roku wynosiła dokładnie 4088,9 MW.

    W ciągu 2020 roku moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła trzykrotnie. 1 stycznia 2021 roku osiągnęła 3935,74 MW. Z danych PSE na 1 stycznia 2020 r. wynikało, że w systemie było wtedy 1299,6 MW źródeł fotowoltaicznych.

    Powstał Zespół ds. wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego w Polsce

    Głównymi celami powołanego zarządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska zespołu do spraw wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego w Polsce będzie wypracowanie mechanizmów wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz zdefiniowanie i określenie granic ubóstwa energetycznego, a także identyfikacja instrumentów, które przyczyniają się do zniwelowania tego zjawiska.

    Prace Zespołu będą miały znaczący wpływ na realizację celu zawartego w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku dotyczącego redukcji ubóstwa energetycznego do poziomu 6% do 2030 roku. Dodatkowo zostaną wykorzystane przy implementacji założeń dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944/WE z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Dyrektywa ta obliguje państwa członkowskie do wprowadzenia rozwiązań wspierających odbiorców wrażliwych energii elektrycznej oraz określenia zjawiska ubóstwa energetycznego. Pracami Zespołu pokieruje wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. W skład Zespołu wejdą przedstawiciele innych resortów oraz reprezentanci administracji samorządowej.

    Komentarz Włodzimierza Ehrenhalta, Głównego Eksperta ds. Energetyki:

    Jak wynika z powyższych informacji, stopień aktywności władz w zakresie energetyki odnawialnej jest obecnie bardzo wysoki. Z uznaniem przyjmujemy wiadomości o intensywności podejmowanych działań, jednakże zadajemy pytanie: dlaczego te inicjatywy podejmowane są tak późno, skoro od wielu lat wiadomym było, jakie trendy będą przeważały w przedmiocie transformacji energetycznej Europy. Powinniśmy już dawno podjąć działania dostosowujące sektor energetyczny do tychże megatrendów, gdyż w przeciwnym razie istnieje poważne ryzyko utraty konkurencyjności naszej gospodarki. Należy wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów (zamrożenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej), przyśpieszyć procesy legislacyjne i zapewnić niezmienność podstawowych założeń rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce.

     

    ejaugsburg/pixabay.com

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery