• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Apel Zarządu ZPP ws. narzędzi wspierających płynność firmy



    Warszawa, 25 marca 2020 r.


    APEL ZARZĄDU ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW
    WS. NARZĘDZI WSPIERAJĄCYCH PŁYNNOŚĆ FIRM

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od początków kryzysu związanego z epidemią koronawirusa apeluje o rozwiązania wspierające płynność przedsiębiorców. Niestety, narzędzia adresujące w Tarczy Antykryzysowej brak płynności finansowej, której już dziś doświadczają polskie firmy, nie są wystarczające. Zachowanie płynności to nie tylko problem firm. W tym tygodniu przedsiębiorcy muszą zdecydować, czy stać ich na przedłużanie umów o pracę. Brak bieżących środków finansowych w firmach, bez perspektywy szybkiego wsparcia ze strony państwa, niestety ułatwi im tą decyzję. Mówimy dziś o setkach tysięcy zagrożonych miejsc pracy, o całych rodzinach pozbawionych środków do życia.

    ZPP apeluje o natychmiastowe wdrożenie prostych i tanich instrumentów finansowych zapewniających dostęp do pieniędzy możliwie najszerszej rzeszy przedsiębiorców. Rekomendujemy powszechne wdrożenie dostępnego dla wszystkich przedsiębiorców rozwiązania w postaci gwarantowanego przez Skarb Państwa kredytu obrotowego w rachunku firmowym na pokrycie kosztów stałych, w tym należności publicznoprawnych.

    Recesji już pewnie nie unikniemy, ale nie możemy sobie pozwolić na zaprzepaszczenie dorobku ostatnich kilku lat polskich rodzin. Każdy dzień przedłużających się prac to oddalająca się szansa na przywrócenie gospodarki do normalnego stanu po opanowaniu epidemii. W przygotowanym już dokumencie znalazło się szereg wartościowych pomysłów deregulacyjnych, pewnie za mało, żeby po okresie zastoju nadać gospodarce dynamiki z ostatnich dwóch lat, ale to możemy opracować wspólnie w kolejnej ustawie. Dziś nadrzędnym obowiązkiem państwa i rządu jest natychmiastowe zapewnienie firmom i ich pracownikom dostępu do środków finansowych i uruchomienie podstawowego komponentu deregulacyjnego zawartego w Tarczy Antykryzysowej.

     

    25.03.2020 Apel Zarządu ZPP ws. narzędzi wspierających płynność firmy

    Fot. stevepb / pixabay.com

     

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery