• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Apel ZPP wspierający akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej



    Warszawa, 2 marca 2022 r. 

    Apel ZPP wspierający akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej

     

    Ukraina została barbarzyńsko napadnięta przez Federację Rosyjską. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) z całą mocą potępia tę nieuzasadnioną agresję i wspiera Ukrainę w utrzymaniu swojej pełnej suwerenności oraz samostanowienia o swojej państwowości.

    Dnia 28 lutego 2022 roku Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Jednocześnie zwrócił się do przywódców państw członkowskich o natychmiastową akcesję Ukrainy w ramach specjalnej procedury. Wniosek został już przekazany przez Przedstawiciela Ukrainy przy Unii Europejskiej do przewodniczącego Prezydencji Francuskiej w Radzie Europejskiej Philippe Léglise-Costa. Oznacza to, że wniosek został oficjalnie zarejestrowany a procedura rozpoczęta.

    Uważamy, że należy z całą mocą wspomóc działania Ukrainy i uznać jej miejsce w demokratycznej rodzinie europejskiej. Z tego powoduje apelujemy do instytucji europejskich oraz państw członkowskich o podjęcie bezzwłocznych działań i uruchomienie ekspresowej ścieżki członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. W naszej opinii status Ukrainy jako państwa kandydującego musi być ogłoszony natychmiast, aby możliwe było rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. Ponadto, uważamy, że Ukraina powinna uzyskać dostęp do funduszy unijnych, które pozwolą jej na odbudowę oraz budowanie spójności z pozostałymi państwa członkowskimi.

    Intencje akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej wsparło już wielu przywódców państw członkowskich, wśród nich między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda oraz Prezydenci Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii i Bułgarii. Dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej wsparła również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która zwróciła uwagę na postępującą konwergencję unijnego jednolitego rynku oraz rynku ukraińskiego.

    Parlament Europejski przyjął do rozpoznania wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej. Ponadto, Parlament przegłosował 1 marca 2022 roku rezolucję wzywającą instytucje europejskie do podjęcia działań mających na celu przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE na podstawie art. 49 Traktatu o Unii Europejskiej. Posłowie potępili inwazję na Ukrainę, wezwali do zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz wezwali do natychmiastowego zakończenia działań militarnych. Dodatkowo wezwali Komisję i państwa członkowskie do dalszego udzielania Ukrainie pomocy humanitarnej oraz rozszerzenia sankcji na Białoruś ze względu na jej wsparcie w rosyjskiej agresji. ZPP popiera przyjętą przez Parlament Europejski rezolucję oraz oczekuje podjęcia szybkich działań przez instytucje europejskie.

    W ostatnich latach na Ukrainie postępował wzrost produktu krajowego brutto, który jeszcze nie powrócił do poziomu sprzed kryzysu finansowego w latach 2007 – 2009 ani do poziomu sprzed agresji Rosji na terytorium Donbasu w 2014 roku.[1] Choć gospodarka Ukrainy ma wielki potencjał, nie może go w pełni uwolnić ze względu na sytuację geopolityczną oraz uzależnienie gospodarcze i energetyczne od Rosji. Ukraina w ostatnich latach uczyniła wiele, aby zreformować swoją gospodarkę oraz prawo. Związki ekonomiczne Polski z Ukrainą stają się coraz silniejsze. Dowodem na to jest są dane Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy, która podała, że Polska stała się głównym rynkiem eksportowym dla Ukrainy w 2019 roku. Polska wyprzedziła w ten sposób dotychczasowego lidera, czyli Rosję.[2] Ukazuje to stopniowy proces odchodzenia Ukrainy od handlu z Rosją na rzecz coraz większej wymiany handlowej z rynkiem unijnym.

    Kolejnym ważnym powodem dla uznania członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej jest jej przemiana polityczna. Ukraina w wyniku pomarańczowej rewolucji oraz protestów Euromajdanu przeszła gruntowną transformację polityczną. Dzięki tym oddolnym ruchom społecznym władze Ukrainy są wybierane w sposób demokratyczny oraz posiadają legitymizację narodu do sprawowania władzy

    Członkostwo Ukrainy w strukturach UE ma dla wspólnoty cel strategiczny. Pozwoli na rozszerzenie i wzmocnienie unijnego jednolitego rynku oraz poszerzenie wspólnoty wartości, które są przyjmowane przez kraje członkowskie. Unia wzbogacona o Ukrainę stanie się gospodarczo silniejsza oraz utwierdzi swoją pozycję jako bloku demokratycznego w Europie. Dla Ukrainy oznacza to ograniczenie możliwości ingerencji Rosji w jej politykę. Akcesja Ukrainy będzie z korzyścią zarówno dla wspólnoty jak i Ukrainy. Choć pozostaje wciąż wiele reform, które Ukraina musi przeprowadzić, aby zrównać swój rynek z unijnym to jest to proces już trwający i akcesja pozwoli go przyśpieszyć.

    Biorąc pod uwagę powyższe apelujemy jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców do państw członkowskich Unii Europejskiej oraz instytucji europejskich o uruchomienie specjalnej procedury akcesji oraz niezwłoczne rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych celem przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

    ***

    [1] https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.CD?locations=UA

    [2] https://www.forbes.pl/gospodarka/xiii-forum-europa-ukraina-ukraina-przyspiesza-reformy/tm0msxd

     

    Zobacz: 02.03.2022 Apel ZPP wspierający akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej

    Najnowsze artykuły

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Wspólna biała księga dotycząca relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą

    W przededniu prezydencji Polski w Radzie UE, wiodące organizacje pracodawców z Polski i Ukrainy opublikowały białą księgę dotyczącą relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą. To kolejny etap współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Polski oraz Federacji Pracodawców Ukrainy (FEU)…

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery