02-07-2014
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison opublikowali najnowsze badanie Busometr.
Busometr po raz pierwszy w historii pomiaru przynosi wynik powyżej 50 punktów – dokładnie 50,30 pkt. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm. To duży skok od historycznego dna – kiedy to w IV. kwartale 2012 roku nastroje osiągnęły wynik 34,47 punktów. Pierwszy raz przedsiębiorcy optymiści uzyskują przewagę nad pesymistami.
Najlepsze nastroje są w mikrofirmach (53 pkt), najsłabsze w firmach średnich 44,8 pkt). Jeśli chodzi o sektory, najwięcej optymizmu jest w firmach z sektora handlu (52,5 pkt), najmniej w firmach produkcyjnych (48,2 pkt).
– Wskaźnik Busometra powoli, ale systematycznie się poprawia od 2012 roku i w bieżącym odczycie przełamuje barierę 50 punktów. Po raz pierwszy. Ale niepokojące jest pogorszenie nastrojów na rynku pracy, co w przyszłości może załamać ten trend – powiedziała prof. Dominika Maison, autorka badania. – To pierwszy raz od początku badania, gdy odczyt komponentu „rynek pracy” odnotowuje spadek.
Busometr jest wskaźnikiem wyprzedzającym, pokazującym plany przedsiębiorców w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Obraz sytuacji na rynku pracy wygląda następująco:
– Wygląda to słabo. Zarówno jeśli chodzi o płace, jak i zatrudnianie. Są to pierwsze skutki „zusowania” wszystkiego. To załamujące, że rząd tego nie rozumie. Jesienią będzie zbierał tego plony. A w zasadzie nie on, tylko najsłabsi na rynku pracy i młodzi, bo to ich najbardziej dotknie. Przez wiele kwartałów, jak rząd przy tym nie grzebał, sytuacja się poprawiała. No ale jak się poprawiała, to rząd postanowił się jednak dotknąć. Efekty dostępne od ręki. Busometr to wskaźnik wyprzedający. Możemy zatem zakładać, że po wakacjach nastąpi wzrost bezrobocia – komentuje Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.
Wyraźnie natomiast poprawia się sytuacja w inwestycjach. Odnotowujemy skok nastrojów aż o prawie 8 punktów w stosunku do ubiegłego kwartału i w dodatku jest to już trzeci kwartał z rzędu, co pozwala ostrożnie formułować opinię o trendzie.
Poza Polską wschodnią (47,9 pkt) w pozostałych regionach panują lekko optymistyczne nastroje inwestycyjne – około 52 punkty. Dobre nastroje inwestycyjne panują w handlu i usługach (54,3 pkt) i dość słabe w firmach produkcyjnych (42,9 pkt).
Najbardziej agresywnie do inwestycji podchodzą mikrofirmy (58,9 pkt), najmniej firmy średnie – zaledwie 33,3 pkt. W małych firmach wskaźnik optymizmu inwestycyjnego wynosi 49,3 pkt.
Inwestycje w poszczególnych branżach przedstawiają się następująco:
– Cieszy przełamanie w zakresie inwestycji. Kilkuletni okres stagnacji w tym zakresie być może się kończy i firmy może wreszcie postanowiły uruchomić gotówkę, którą dotąd wydawały bardzo niechętnie – komentuje Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Może temu jednak zagrozić sytuacja na rynku pracy, która jesienią się pogorszy, o ile nie nastąpią jakieś nadzwyczajne wydarzenia. Niestety, mimo wielu dowodów, rząd nie jest w stanie pojąć, że jakiekolwiek podwyższanie kosztów zatrudniania pracowników ma wprost przełożenie na bezrobocie.
Szczegółowe wyniki w załączonym raporcie z badania.
O BADANIU
Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów
Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji.
Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych) dotyczące koniunktury gospodarczej. Busometr ZPP jest publikowany co kwartał.
Aktualnie prezentujemy wyniki tego badania przeprowadzonego w II. kwartale tego roku, które prognozują zachowania przedsiębiorców sektora MSP w perspektywie najbliższych 6 miesięcy.
Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.