• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Busometr: Pogorszenie na rynku pracy



    02-07-2014

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison opublikowali najnowsze badanie Busometr.

    Busometr po raz pierwszy w historii pomiaru przynosi wynik powyżej 50 punktów – dokładnie 50,30 pkt. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm. To duży skok od historycznego dna – kiedy to w IV. kwartale 2012 roku nastroje osiągnęły wynik 34,47 punktów. Pierwszy raz przedsiębiorcy optymiści uzyskują przewagę nad pesymistami.

    Najlepsze nastroje są w mikrofirmach (53 pkt), najsłabsze w firmach średnich 44,8 pkt). Jeśli chodzi o sektory, najwięcej optymizmu jest w firmach z sektora handlu (52,5 pkt), najmniej w firmach produkcyjnych (48,2 pkt).

    – Wskaźnik Busometra powoli, ale systematycznie się poprawia od 2012 roku i w bieżącym odczycie przełamuje barierę 50 punktów. Po raz pierwszy. Ale niepokojące jest pogorszenie nastrojów na rynku pracy, co w przyszłości może załamać ten trend – powiedziała prof. Dominika Maison, autorka badania. – To pierwszy raz od początku badania, gdy odczyt komponentu „rynek pracy” odnotowuje spadek.

    Busometr jest wskaźnikiem wyprzedzającym, pokazującym plany przedsiębiorców w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Obraz sytuacji na rynku pracy wygląda następująco:

    – Wygląda to słabo. Zarówno jeśli chodzi o płace, jak i zatrudnianie. Są to pierwsze skutki „zusowania” wszystkiego. To załamujące, że rząd tego nie rozumie. Jesienią będzie zbierał tego plony. A w zasadzie nie on, tylko najsłabsi na rynku pracy i młodzi, bo to ich najbardziej dotknie. Przez wiele kwartałów, jak rząd przy tym nie grzebał, sytuacja się poprawiała. No ale jak się poprawiała, to rząd postanowił się jednak dotknąć. Efekty dostępne od ręki. Busometr to wskaźnik wyprzedający. Możemy zatem zakładać, że po wakacjach nastąpi wzrost bezrobocia – komentuje Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

    Wyraźnie natomiast poprawia się sytuacja w inwestycjach. Odnotowujemy skok nastrojów aż o prawie 8 punktów w stosunku do ubiegłego kwartału i w dodatku jest to już trzeci kwartał z rzędu, co pozwala ostrożnie formułować opinię o trendzie.

    Poza Polską wschodnią (47,9 pkt) w pozostałych regionach panują lekko optymistyczne nastroje inwestycyjne – około 52 punkty. Dobre nastroje inwestycyjne panują w handlu i usługach (54,3 pkt) i dość słabe w firmach produkcyjnych (42,9 pkt).

    Najbardziej agresywnie do inwestycji podchodzą mikrofirmy (58,9 pkt), najmniej firmy średnie – zaledwie 33,3 pkt. W małych firmach wskaźnik optymizmu inwestycyjnego wynosi 49,3 pkt.

    Inwestycje w poszczególnych branżach przedstawiają się następująco:

    – Cieszy przełamanie w zakresie inwestycji. Kilkuletni okres stagnacji w tym zakresie być może się kończy i firmy może wreszcie postanowiły uruchomić gotówkę, którą dotąd wydawały bardzo niechętnie – komentuje Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Może temu jednak zagrozić sytuacja na rynku pracy, która jesienią się pogorszy, o ile nie nastąpią jakieś nadzwyczajne wydarzenia. Niestety, mimo wielu dowodów, rząd nie jest w stanie pojąć, że jakiekolwiek podwyższanie kosztów zatrudniania pracowników ma wprost przełożenie na bezrobocie.

    Szczegółowe wyniki w załączonym raporcie z badania.

    O BADANIU

    Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów

    Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji.

    Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych) dotyczące koniunktury gospodarczej. Busometr  ZPP jest publikowany co kwartał.

    Aktualnie prezentujemy wyniki tego badania przeprowadzonego w II. kwartale tego roku, które prognozują zachowania przedsiębiorców sektora MSP w perspektywie najbliższych 6 miesięcy.

    Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

    Busometr_IIQ

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery