• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Busometr ZPP: Dobre wieści z rynku pracy



    12-03-2014

    Najnowsze wskazanie Busometra przynosi optymistyczne wieści z rynku pracy.  Po raz pierwszy od wielu kwartałów komponent Busometra – Rynek Pracy przekroczył poziom 50 punktów i wyniósł 51,64 punkty, co oznacza optymistyczne nastawienie przedsiębiorców zarówno do zatrudniania pracowników, jak również w zakresie dysponowania funduszem płac.

    – Sytuacja powoli, ale systematycznie poprawia się od dawna. To wyraźny trend. Mam nadzieję, że nie dojdzie do jego załamania, spowodowanego niedawną decyzją rządu w sprawie podwyższenia podatkowych kosztów zatrudniania pracowników – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

    Odczyt Busometra w tym kwartale wskazuje na wyraźnie optymistyczne nastawienie przedsiębiorców – 22% planuje zwiększyć zatrudnienie, a tylko 14% planuje redukcje. Pozostali planują utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.

    Podobnie sytuacja wygląda w wynagrodzeniach. Tu również optymiści przeważają – 18% planuje podwyższyć płace, wobec 9% pracodawców, którzy zamierzają je obniżyć.

    Również powoli (ale systematycznie) poprawia się ogólny, łączny wskaźnik  badania.

    – Nastroje systematycznie poprawiają się od 6 kwartałów. W tym czasie Indeks wzrósł z 34,47 do 48,11 pkt. Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, w kolejnym kwartale być może będziemy mogli mówić o powrocie koniunktury gospodarczej w sektorze MSP, który zatrudnia ¾ Polaków – powiedziała prof. Dominika Maison, autorka badania.

    Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.

    Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji. 

    Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm.

    Koniunktura już powraca do przedsiębiorstw średnich i wynosi 57 punktów (w małych – 50 punktów). Jednak to nie te firmy mają największy wpływ na gospodarkę. Największy mają mikrofirmy do 9 zatrudnionych, bo one stanowią 95% wszystkich firm w Polsce, a w nich nastroje są nadal pesymistyczne i wynoszą zaledwie 46,2 punkty.

    Nastroje w sektorach kształtują się następująco: Produkcja – 50 punktów, Usługi – 49,7 punktów, Handel – 45,2 punkty.

    Najlepsze nastroje przedsiębiorców notowane są w Polsce Centralnej – 49,5 punktu, najsłabsze w Polsce Południowej – 45,9 punktu.

    Szczegółowe wyniki w załączonym raporcie z badania.

    O BADANIU

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych) dotyczące koniunktury gospodarczej. Busometr ZPP jest publikowany co kwartał. Aktualnie prezentujemy wyniki tego badania przeprowadzonego w I kwartale tego roku, które prognozują zachowania przedsiębiorców sektora MSP w perspektywie najbliższych 6 miesięcy.

    Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

    Busometr I.Q do pobrania.

    Dodatkowe informacje:
    Joanna Nowek
    Email/ j.nowek@zpp.net.pl

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery