• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Busometr ZPP IVQ 2014



    22.01.2015

    Busometr ZPP: Nastroje przedsiębiorców wciąż optymistyczne

    Najnowszy odczyt Busometra ZPP pokazuje, że nastroje przedsiębiorców wciąż są optymistyczne. Wskaźnik Busometra wyniósł w IV kwartale 2014 roku 53,8 pkt, co – pomimo zauważalnego spadku względem poprzedniego, III kwartału, gdy wskaźnik wyniósł 56,52 pkt – wciąż jest wartością pozytywną i wyraża optymizm przedsiębiorców.

    – Opublikowany wskaźnik Busometra pokazuje zauważalną zmianę w nastrojach przedsiębiorców, jednak nie jest to zmiana radykalna. Spadek wartości Busometra może być syndromem nadchodzących zmian w postawach i opiniach przedsiębiorców na temat kondycji gospodarki, jednak nie ukazuje trendu. Musimy poczekać na kolejne odczyty Busometra – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. Jak dodał, wskaźnik Busometra w IV kwartale wciąż wyraża optymizm.

    Najbardziej optymistycznie nastawione są małe (54,8 pkt) i mikro – przedsiębiorstwa (54,5 pkt). Najlepsze nastroje – podobnie jak w III kwartale – panują w Polsce południowej (56,4 pkt), najgorsze – w Polsce centralnej (52,0 pkt) i Polsce wschodniej (52,1 pkt).

    Wartość komponentu „Koniunktury gospodarczej” wyniosła w IV kwartale 2014 roku 53,4 pkt (w III kwartale 2014 – 59,04 pkt). 42% przedsiębiorców uważa, że koniunktura gospodarcza nie ulegnie zmianie, 34,5% uważa, że pogorszy się ona i „będzie gorzej”, natomiast 23,4% zakłada, że „będzie lepiej”.

     

    Komponent „Rynek pracy” w bieżącym odczycie Busometra wyniósł 49,14 pkt (w III kwartale – 49,19 pkt). Przedsiębiorcy zapytani o zmianę wynagrodzeń w swoich firmach w najbliższych miesiącach odpowiadali: 65% pracodawców nie planuje zmian w wynagrodzeniach, 10,6% obniży pensje swoim pracowników, zaś 24,7% zamierza je podnieść. Ponadto, 62% przedsiębiorców nie planuje zmian w zatrudnieniu, 20,7% zakłada zmniejszenie, natomiast 17,8% zwiększenie liczby zatrudnionych.

    W ramach komponentu „Inwestycje” dostrzegalny jest wyraźny wzrost optymizmu wśród przedsiębiorców. Wartość wskaźnika wyniosła w IV kwartale 57,57 pkt (w III kwartale wynosiła ona 54,86 pkt). 45,9% przedsiębiorców zamierza inwestować, 54,1% wyraża przekonanie, że nie planuje inwestycji w najbliższym czasie.

    Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w grudniu 2014 roku. Do badania zostali zaproszeni przedstawiciele sektora MSP. Łącznie w badaniu wzięło udział 348 respondentów. Próba w badaniu jest reprezentatywna ze względu na wielkość firmy (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa).

    Pełne wyniki badania znajdują się na stronie: www.zpp.net.pl

    ***

    Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.

    Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji.

    Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr  ZPP jest publikowany co kwartał.

    Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

    Zapisz

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery