• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Celnikom wstyd za MF



    24-11-2014

    Szeregowi funkcjonariusze służby celnej coraz częściej wstydzą się przed obywatelami za działania Ministerstwa Finansów – informuje Sławomir Siwy, Przewodniczący ZZ Celnicy PL, w liście skierowanym do Cezarego Kaźmierczaka, Prezesa ZPP.

    Poniżej list:

    Szanowny Pan
    Cezary Kaźmierczak
    Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

    Dzień dobry,

    przesyłam w załączniku pismo do Prokuratora Generalnego, które dzisiaj wysłałem mailem. Miałem okazję spotkać się z Panem w programie „Państwo w Państwie”. Podobnie walczymy z wieloma absurdami w Ministerstwie Finansów.

    Funkcjonariuszom niżej postawionym w hierarchii służbowej jest często po prostu wstyd wobec obywateli za szkodliwe decyzje, które są wdrażane w formie poleceń i wytycznych i nakazywane funkcjonariuszom do wykonywania. Wytyczne i polecenia, które szkodzą i są wbrew interesowi publicznemu.

    Przesyłam załączone pismo ponieważ pamiętam, że ZPP zajmował się sprawą nagłej zmiany klasyfikacji taryfowej kodów CN 3814, 3820 na 2207 dokonanej przez Ministerstwo Finansów.

    Otóż wygląda na to, że wcześniej Ministerstwo Finansów miał inne podejście do tej kwestii.

    Gdyby przyjąć taką interpretację jaką dzisiaj prezentuje Resort, z dużą dozą prawdopodobieństwa należałoby stwierdzić, że wszystko co klasyfikowane było przy imporcie z Ukrainy jako kod 3820, a wjechało tego dziesiątki miliony ton czy kilogramów, już nie pamiętam, ale jest to w raporcie NIK i potem jeszcze po roku 2007 bardzo dużo wjeżdżało, z czym walczyliśmy i ostatecznie skutecznie, powinno być klasyfikowane do kodu 2207, co wiąże się oczywiście z kwestią podatku akcyzowego (zwolnienia do zera pod pewnymi warunkami, a nie bezwarunkowego).

    Z poważaniem,
    Sławomir Siwy
    Przewodniczący
    ZZ Celnicy PL

    Załącznik.

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery