• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Celnikom wstyd za MF



    24-11-2014

    Szeregowi funkcjonariusze służby celnej coraz częściej wstydzą się przed obywatelami za działania Ministerstwa Finansów – informuje Sławomir Siwy, Przewodniczący ZZ Celnicy PL, w liście skierowanym do Cezarego Kaźmierczaka, Prezesa ZPP.

    Poniżej list:

    Szanowny Pan
    Cezary Kaźmierczak
    Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

    Dzień dobry,

    przesyłam w załączniku pismo do Prokuratora Generalnego, które dzisiaj wysłałem mailem. Miałem okazję spotkać się z Panem w programie „Państwo w Państwie”. Podobnie walczymy z wieloma absurdami w Ministerstwie Finansów.

    Funkcjonariuszom niżej postawionym w hierarchii służbowej jest często po prostu wstyd wobec obywateli za szkodliwe decyzje, które są wdrażane w formie poleceń i wytycznych i nakazywane funkcjonariuszom do wykonywania. Wytyczne i polecenia, które szkodzą i są wbrew interesowi publicznemu.

    Przesyłam załączone pismo ponieważ pamiętam, że ZPP zajmował się sprawą nagłej zmiany klasyfikacji taryfowej kodów CN 3814, 3820 na 2207 dokonanej przez Ministerstwo Finansów.

    Otóż wygląda na to, że wcześniej Ministerstwo Finansów miał inne podejście do tej kwestii.

    Gdyby przyjąć taką interpretację jaką dzisiaj prezentuje Resort, z dużą dozą prawdopodobieństwa należałoby stwierdzić, że wszystko co klasyfikowane było przy imporcie z Ukrainy jako kod 3820, a wjechało tego dziesiątki miliony ton czy kilogramów, już nie pamiętam, ale jest to w raporcie NIK i potem jeszcze po roku 2007 bardzo dużo wjeżdżało, z czym walczyliśmy i ostatecznie skutecznie, powinno być klasyfikowane do kodu 2207, co wiąże się oczywiście z kwestią podatku akcyzowego (zwolnienia do zera pod pewnymi warunkami, a nie bezwarunkowego).

    Z poważaniem,
    Sławomir Siwy
    Przewodniczący
    ZZ Celnicy PL

    Załącznik.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery