• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Cyfrowe innowacje…



    31.03.2016

    Cyfrowe innowacje motorem rozwoju Polski.

    Cyfrowe innowacje mają stać się jednym z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ogłoszonego ostatnio przez rząd. Nie dziwi zatem, że organizatorzy uczynili je przewodnim motywem 20. Konferencji „Miasta w Internecie”, która znana jest z podejmowania gorących tematów i debat „na czasie”. Objęliśmy patronat nad wydarzeniem.

    Już po raz dwudziesty – jubileusz wart zauważenia! – KMWI zaproponuje uczestnikom przegląd najważniejszych zjawisk, projektów i inicjatyw na rzecz rozwoju cyfrowego, stymulowanych przez sektor publiczny: rząd i samorządy wojewódzkie i lokalne, a interesujących także z punktu widzenia firm sektora ICT i naukowo-badawczego. Silnym akcentem konferencji będą bloki poświęcone e-usługom publicznym:

    W powszechnej ocenie poziom zaawansowania e-usług publicznych w Polsce jest nieadekwatnie niski do zainwestowanych w nie środków finansowych i bardzo daleki od oczekiwań polskich internautów, którzy stanowią już zdecydowaną większość społeczeństwa –  zwraca uwagę Krzysztof Głomb, dyrektor programowy konferencji. Nie wystarczy zatem kosmetyka stanu obecnego, kolejne plany, deklaracje, raporty otwarcia. O tym jak systemowo zamienić tradycyjne usługi administracji na w pełni cyfrowe, dyskutować będą uczestnicy bloku GOV DLA LUDZI? 15 lat slalomu oraz DAMY RADĘ! Jak biznes ICT może pomóc sektorowi publicznemu w udostępnianiu e-usług publicznych? W pierwszym, panelistami prezentującymi przyjęte i planowane rozwiązania będą liderzy komórek urzędów odpowiedzialnych za wdrażanie e-usług, w drugim zaś, organizowanym we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku – przedstawiciele firm, którzy gotowi są realizować e-usługi na zlecenie rządu i samorządów, stosując modele współpracy znane z krajów Europy Zachodniej.

    Tematowi tego jak obiecywane jeszcze 3 lata temu 4.5 miliarda na projekty „cyfrowej szkoły” w gminach zamieniły się w niespełna miliard złotych i co z tej zmiany wynika, poświęcony będzie kolejny blok tematyczny KMWI, podczas którego samorządowcy i inni beneficjenci środków na modernizację szkół zapoznają się ze skutecznymi modelami „cyfrowej szkoły””, nie tylko w aspekcie technologicznym (zakup sprzętu, zapewnienie dostępu do Internetu), ale i na polu nowoczesnej dydaktyki. To temat niezwykle ważny dla samorządów miast i gmin, a także powiatów, poszukujących możliwości sfinansowania poprawy warunków edukacji młodego pokolenia. – Zdecydowana większość polskich szkół dysponuje przestarzałym sprzętem informatycznym, niedostosowanym do potrzeb nowoczesnej, mobilnej, interaktywnej i aktywizującej ucznia dydaktyki – konstatuje Artur Krawczyk, koordynator działań Fabryki Przyszłości, utworzonego w Tarnowie w 2014 roku centrum innowacji edukacji cyfrowej, prowadzonego przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”. – Samorządy wspólnie z rządem muszą znaleźć sposób na wypełnienie tej przepaści cywilizacyjnej. KMWI będzie polem debaty na ten temat, a efektem tej ostatniej – memorandum adresowane do Ministra Edukacji Narodowej.          

    Atrakcyjnie zapowiada się także blok poświęcony rozwiązaniom dla smart cities – dotyczących inteligentnych systemów transportu, z udziałem m.in. ekspertów europejskiego lidera na tym polu – firmy Kapsch. Poprawa jakości i bezpieczeństwa transportu jest priorytetem niemal każdego polskiego samorządu, a prezentowane rozwiązania łączyć będą innowacje technologiczne z realizacją podstawowych potrzeb mieszkańców. 

    Cyfrowe plany inwestycyjne samorządów województw do roku 2020 przedstawią liderzy departamentów rozwoju społeczeństwa informacyjnego w urzędach marszałkowskich. To ważne, bo większość środków na rozwój cyfrowy w tej perspektywie znajduje się właśnie w Regionalnych Programach Operacyjnych. Blok regionalny rozpocznie prezentacja raportu na temat priorytetów rozwoju cyfrowego w województwach. – Program Operacyjny Polska Cyfrowa to w gruncie rzeczy niewiele w dobie potrzeb modernizacyjnych. Pokaźna pula środków finansowych na projekty cyfrowe w nadchodzących latach koncentruje się na poziomie wojewódzkim, w funduszach unijnych. To duże wyzwanie zarówno dla władz regionów, jak i dla sektora ICT – komentuje prezes SWMI, Krzysztof Głomb. – W trakcie konferencji dyskutować będziemy o tym jak te środki spożytkować racjonalnie, skutecznie zamieniając obecny system usług publicznych na poziomie lokalnym i regionalnym w systemy „bezokienkowe” i „bezgotówkowe”, eliminujące obecność mieszkańców w urzędach.

    W tym kontekście pojawia się istotne pytanie o przyszłość regionalnych, publicznych sieci szkieletowych, na które w ostatnich latach wydano w skali kraju ponad 2 mld złotych. Jak wiadomo „szkielet” nie oznacza dostępu do Internetu, a koszty utrzymania tych sieci pasywnych (nieświadczących usług), to dziesiątki milionów złotych miesięcznie wydatkowanych z regionalnych kas. Jedyne poważne środki przeznaczone na budowę sieci dostępowych i „ostatniej mili” w nadchodzących latach zarezerwowano w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa. O tym czy i jak posłużą rozwojowi dostępu do Internetu, uczestnicy konferencji rozmawiać będą podczas dedykowanego bloku, zorganizowanego przez SMWI wspólnie ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców.         

    Podczas konferencji zorganizowane zostanie plenarne, dostępne dla wszystkich zainteresowanych, spotkanie członków Szerokiego Porozumienia na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych – ogólnopolskiej koalicji, której celem jest stymulowanie rozwoju kompetencji cyfrowych dorosłych. W piątek, 1 lipca zarezerwowano także czas na kompleksową prezentację rozwiązań e-administracji brytyjskiej. Nie obejdzie się też bez jubileuszowego spotkania dzisiejszych i niegdysiejszych uczestników i prelegentów z ostatnich dwudziestu lat!    

    W trakcie konferencji swoje projekty, przyjęte rozwiązania i wdrożone narzędzia cyfrowe przedstawią zarówno przedstawiciele rządu, samorządów, jak i firm sektora ICT. O modelach finansowania cyfrowego rozwoju warto będzie porozmawiać w Gdańsku z liderami sektora bankowego, ekspertami PKO BP – Partnera Konferencji.

    Serwis informacyjny konferencji dostępny jest pod adresem. Organizatorami konferencji są: Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Patronat nad nią objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki oraz Marszałek Województwa Pomorskiego. Wszelkie pytania i propozycje można kierować na adres: konferencja@mwi.pl.

    Aktualności konferencyjne.

    Kontakt:

    • Arkadiusz Złotnicki

    dyrektor konferencji (organizacja, sponsorat), +48 502 357 666, a.zlotnicki@mwi.pl 

    • Krzysztof Głomb

    dyrektor programowy konferencji (program, imprezy towarzyszące), + 48 605 290 500, k.glomb@mwi.pl         

    *Foto Flickr/Creative Commons/Azeem Azeez/

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery