• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Debata w Zawierciu



    8 kwietnia 2016 roku w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu odbyła się debata z przedstawicielami Sejmu RP. W rozmowach uczestniczyli członkowie Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Zawiercie, środowisko firm rodzinnych oraz członkowie Zawierciańskiego Klubu Menadżera.

    Głównym tematem dyskusji była rozmowa o wolności gospodarczej oraz o barierach w prowadzeniu firm w Polsce.

    Według Stefana Rotarskiego, Przewodniczącego Rady Gospodarczej w Zawierciu oraz głównego inicjatora spotkania: – Wolna gospodarka wyzwala ogromną inicjatywę, chęć działania oraz potencjał przedsiębiorców, a im mniej wolności gospodarczej, tym większe pole do popisu dla szarej strefy i korupcji.

    W debacie, ze strony parlamentarzystów udział wzięli: wicemarszałek Sejmu RP Barbara Dolniak (Nowoczesna), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego poseł Adam Abramowicz (PiS) oraz posłanki Anna Nemś (PO) i Beata Małecka–Libera (PO).

    Poseł Adam Abramowicz, reprezentujący stanowisko partii rządzącej, zaznaczył swoją aktywną działalność na rzecz poprawy warunków przedsiębiorczości w Polsce: – Wiele propozycji jest, teraz trzeba je wcielić w życie. Ale we współpracy z przedsiębiorcami, bo taką opcję reprezentujemy. Nie chcemy prawa wprowadzać na siłę, chcemy konsultować. Jego kolejna wypowiedź, dotycząca kosztów pracy, może sugerować właściwe zrozumienie obecnie panujących warunków prowadzenia firm w kraju: – W sytuacji kiedy państwo dzisiaj wprowadziło zasadę, że za samą chęć pracy na utrzymanie własne karze obywatela podatkiem 1140 zł, zwanym składką na ZUS, powoduje, że tu się po prostu nie da żyć.

    Bardzo istotne jest teraz, by tego typu wnioski, jak powyżej, znalazły swoje odzwierciedlenie w odpowiednich ustawach, które odblokują polską gospodarkę poprzez deregulację przepisów.

    Organizatorzy debaty apelują do wszystkich środowisk przedsiębiorców i zachęcają do organizacji podobnych spotkań z głównymi decydentami politycznymi w Polsce. Tylko wspólna aktywność i ciągłe przypominanie rządzącym zwiększy szansę na poprawę obecnej sytuacji.

    Na spotkaniu cytowany był wielokrotnie raport ZPP: „Warunki prowadzenia firm w Polsce”.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców objął wydarzenie swoim patronatem.

    Relacja video z wydarzenia.
    Relacja w prasie lokalnej.

    Zapisz

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery