• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Dyskusje w Ministerstwie



    09.03.2015

    W poniedziałek, 9 marca 2015 r. odbyło się spotkanie organizacji pracodawców i ekonomistów z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem oraz wiceministrami Januszem Cichoniem i Jackiem Kapicą. ZPP było reprezentowane przez wiceprezesa Marcina Nowackiego.

    Podczas spotkania zaprezentowano projekt systemu obsługi wsparcia podatnika. Jest to inicjatywa mająca na celu wprowadzenie standardów obsługi podatnika (klienta) w instytucjach administracji podatkowej.

    Idea zmian kompetencyjnych w administracji podatkowej została pozytywnie przyjęta przez pracodawców, jednakże zwrócono uwagę na priorytet zmian samego systemu podatkowego. Polski system podatkowy jest oceniany jako jeden z najbardziej nieprzyjaznych systemów na świecie. Jest tak z uwagi na niejasność przepisów, dobrowolność interpretacji przepisów przez urzędników oraz częste zmiany prawa podatkowego. Ta perspektywa i ocena systemu podatkowego nie znalazła niestety zrozumienia u Ministra Finansów. Pan minister Szczurek podsumował dyskusję na temat zmian systemu podatkowego twierdzeniem, że gdyby system podatkowy był tak koszmarny, to organizacje pracodawców nie miałyby tylu członków.

    Na spotkaniu nie mogło zabraknąć dyskusji na temat notatki medialnej, które przeciekła w ubiegłym tygodniu do prasy.  Chodzi o rzekome zalecenie kierownictwa administracji podatkowej o tym, że 80% kontroli podatkowych ma się kończyć ukaraniem podatnika. W notatce mowa również o tym, że „nie ma kontroli w celach prewencyjnych, kontrola ma przynosić wpływy budżetowe”.  W odpowiedzi na prośbę ze strony pracodawców o komentarz w sprawie, wiceminister Kapica poinformował, że sprawdzane są okoliczności powstania dokumentu i zostanie opublikowana stosowna informacja. W toku rozmowy minister Mateusz Szczurek jasno jednak zaznaczył, że cele budżetowe to zadanie Ministerstwa Finansów, również w kwestii kontroli.

    W kontekście bieżących prac legislacyjnych, a konkretnie prezydenckiego projektu nowelizacji ordynacji podatkowej, minister Szczurek zapowiedział przedstawienie własnego projektu ordynacji podatkowej, nad którym pracuje komisja kodyfikacyjna. Jak zrozumiano, oznacza to brak jakiegokolwiek poparcia dla projektu nowelizacji Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

    Najnowsze artykuły

    Transformacja w kierunku autonomicznego transportu w Polsce — rynek, wyzwania i szanse

    Dziś premiera raportu ZPP “Transformacja w kierunku autonomicznego transportu w Polsce – rynek, wyzwania i szanse” Dlaczego ten raport jest przełomowy? Polska ma mocne argumenty, żeby stać się potęgą tworzenia i adaptacji technologii pojazdów autonomicznych: • 3. miejsce w UE jako producent części samochodowych • 10. miejsce na świecie jako eksporter podzespołów • 13,5 % PKB pochodzi z sektora motoryzacyjnego • 439 tys. wyprodukowanych pojazdów (2021) • 7,6 % wszystkich zatrudnionych w Polsce pracuje w motoryzacji

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery