• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Gdyby to zależało ode mnie, to…



    Wystartowała 5. edycja konkursu „Gdyby to zależało ode mnie, to…”, organizowana przez serwis ObserwatorFinansowy.pl, należący do Narodowego Banku Polskiego. Do 30 czerwca 2016 r. eksperci, finansiści, politolodzy oraz wszyscy zainteresowani tematyką szeroko pojętego sektora publicznego mogą przedłożyć swój pomysł usprawnienia danej dziedziny życia finansowanej ze środków publicznych. Autorzy najlepszych prac powalczą o nagrodę główną – indywidualne spotkanie z prezesem Narodowego Banku Polskiego oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Kapituła wyłoni głównego laureata konkursu, wyróżnienie specjalne dla ucznia szkoły ponadpodstawowej oraz trzy dodatkowe wyróżnienia – werdykt zostanie ogłoszony do 31 lipca.

    Objęliśmy patronat nad Konkursem.

    Organizator konkursu pragnie zachęcić do refleksji wszystkich, którzy na co dzień poruszają się w tematyce finansowej, w szczególności skoncentrowanych na finansach publicznych. Zdając się na ich własne doświadczenie, wiedzę oraz przemyślenia ObserwatorFinansowy.pl zaprasza do przedstawienia opinii na temat efektywniejszego zarządzania środkami publicznymi.  

    Przedmiotem pracy konkursowej powinna być analiza jednej z wybranych dziedzin lub gałęzi gospodarki z szeroko rozumianego sektora publicznego, tj.: finanse publiczne, opieka zdrowotna, ubezpieczenia społeczne, finansowanie i budowa infrastruktury, inwestycje samorządowe etc. W swojej pracy autor winien wskazać problem, a następnie możliwy sposób jego rozwiązania, jak również poprawienia jego efektywności, sprawności, skuteczności działania oraz stałego rozwoju. Tematyka dowolna, jedynym kryterium jest zależność zagadnienia od wydatkowania środków publicznych, jak na przykład: tworzenie lepszych warunków rozwoju, działanie instytucji finansowych i zabezpieczenia socjalnego, efektywniejsza edukacja, czy kształtowanie lepszej świadomości ekonomicznej.

    Chcąc wziąć udział w konkursie, należy zaprezentować własny pomysł w jednej z dwóch wersji:

    • publikacja pisemna mieszcząca się w maksymalnej liczbie 15 tys. znaków, w języku polskim,
    • 6-minutowy materiał wideo w rozdzielczości 640 x 360 px, w języku polskim.

     

    Pracę należy przesłać na adres redakcja@obserwatorfinansowy.pl do 30 czerwca br. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 31 lipca 2016 r.

    Zwycięzca konkursu otrzyma Nagrodę Główną – indywidualne spotkanie z prezesem Narodowego Banku Polskiego oraz tablet iPad Pro 9.7. Ponadto Kapituła konkursu wyróżni trzy dodatkowe prace oraz przyzna wyróżnienie specjalne dla ucznia szkoły ponadpodstawowej.

    Wszystkie wyróżnione prace zostaną opublikowane na łamach serwisu ObserwatorFinansowy.pl, dzięki czemu, poprzez m.in. media społecznościowe, trafią do osób profesjonalnie zajmujących się polityką zarządzania finansami publicznymi.

    Szczegóły oraz regulamin konkursu

    POPRZEDNIE EDYCJE

    Laureatem I edycji konkursu został Piotr Arak – za pracę proponującą wprowadzenie w Polsce evidence-based policy, czyli zasady opierania polityki na dowodach na masową skalę. Na stałe związany jest z wydawnictwem Polityka Insight i wciąż pisze do OF. Laureatem II edycji był Jan Baran – za pracę dotyczącą możliwych zmian w pośrednictwie pracy. III edycję wygrał Lech Mucha, doktor medycyny – za pracę na temat zmian finansowania ochrony zdrowia w Polsce.

    Laureatem ubiegłorocznej edycji został Krystian Jaworski, za artykuł Mission (im)possible: pierwsze mieszkanie, proponujący rozwiązania, które mają ułatwić młodym ludziom nabywanie i wynajem mieszkań.

    ***

    Kontakt dla mediów:

    multiAN
    Arkadiusz Cegiełka
    tel. 504354106
    e-mail: arkadiusz.cegielka@multian.pl

    Najnowsze artykuły

    Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP, został wybrany Przewodniczącym Sekcji TEN w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES)

    EKES jest kluczowym organem doradczym w Unii Europejskiej, składającym się z trzech grup: Pracodawców (Grupa I), Pracowników (Grupa II) oraz Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego (Grupa III). Jego podstawową rolą jest przedstawianie merytorycznych opinii na temat polityk i legislacji UE Komisji Europejskiej, Radzie UE oraz Parlamentowi Europejskiemu.

    Szara strefa – dlaczego nadal istnieje i jak znaleźć dodatkowe dochody dla państwa?

    Największy udział w tworzeniu szarej strefy mają przedsiębiorstwa, które nie wykazują części dochodów. Szczególnie jest to widoczne w handlu i naprawie pojazdów oraz zakwaterowaniu i gastronomii. Szacunkowy rozmiar szarej strefy z tych branż w tworzeniu PKB wynosi 3 proc. Natomiast budownictwa na poziomie 1,7 proc., a przemysłu – 1,1 proc.

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych sektora energii odnawialnej ws. rozwoju magazynów energii w Polsce

    Szanowny Panie Ministrze, Szanowna Pani Ministro, w imieniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych reprezentujących sektor odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii, pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie zapisami projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw w kontekście ograniczeń dla instalowania magazynów energii

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery