• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Informacja prasowa dla Forum Pracy ZPP



    Warszawa, 5 lipca 2023 r. 

     

    Informacja prasowa dla Forum Pracy ZPP

     

    • Inauguracja Forum Pracy ZPP odbyła się 5 lipca 2023 r. Jest to nowa inicjatywa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mająca stanowić platformę dialogu między biznesem a władzami państwowymi.
    • Jednym z najważniejszych wyzwań dla naszej gospodarki jest z pewnością uzupełnienie deficytu pracowników na rynku pracy. Jednym z najważniejszych postulatów przedsiębiorców, który wybrzmiał podczas inauguracji Forum Pracy ZPP, była potrzeba uelastycznienia regulacji i prowadzenie rozważnej polityki migracyjnej.
    • Do tworzenia przyjaznego środowiska prawno-regulacyjnego konieczna jest aktywność polskich przedsiębiorców. To oni znają bieżące potrzeby i wiedzą z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć. Dlatego wielu przedstawicieli biznesu pokłada duże nadzieje w dalszych pracach Forum Pracy ZPP. 

    Rynek pracy odgrywa kluczową rolę w rozwoju kraju. W zdrowej gospodarce istnieje równowaga między potrzebami pracowników a możliwościami pracodawców. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od początku swojego istnienia reprezentuje interesy polskich firm i jest zaangażowany w dialog między biznesem a władzami oraz związkami reprezentującymi pracowników. Dlatego postanowiliśmy powołać Forum Pracy ZPP, w ramach którego będziemy angażować się w działania mające na celu stworzenie przyjaznego dla rozwoju rynku pracy środowiska legislacyjnego.

    Przepisy prawne w tym zakresie budzą liczne kontrowersje. Widoczne jest to choćby w bieżącym roku. W kwietniu weszły w życie dwie znaczące nowelizacje przepisów prawa pracy dotyczące zagadnień takich jak kontrola trzeźwości pracowników, praca zdalna, czy równowaga między życiem prywatnym a zawodowym. Część nowych regulacji budzi wątpliwości nie tylko przedsiębiorców, ale także samych pracowników. Nie jest to jednak koniec dużych zmian, gdyż do polskiego porządku prawnego w przyszłości będą implementowane kolejne dyrektywy unijne.

    Ważnym aspektem dla rynku pracy jest konieczność zapewnienia polskim firmom dostępu do pracowników. W wielu branżach zaobserwować dziś można wyraźne deficyty kadrowe, które w obecnych realiach demograficznych nie są możliwe do uzupełnienia przez obywateli Polski. Bez pojawienia się nowych pracowników trudno będzie utrzymać dalszy, dynamiczny poziom rozwoju gospodarki naszego kraju. Dlatego niezwykle ważne jest prowadzenie odpowiedniej polityki migracyjnej, która sprawi, że Polska postrzegana będzie jako atrakcyjne miejsce do życia i pracy dla cudzoziemców.

    „Napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę spowodowała napływ do Polski licznej grupy uchodźców. Ich aktywizacja zawodowa w naszym kraju jest niepowtarzalną szansą dla rozwoju polskich firm. Niestety wojna spowodowała również, że mężczyźni będący obywatelami Ukrainy wrócili walczyć o swój kraj. Oznacza to, że niektóre branże borykają się dziś z bardzo poważnymi brakami kadrowymi. Dlatego też polityka migracyjna powinna być otwarta nie tylko na naszych wschodnich sąsiadów. Oczywiście wszelkie działania w tym zakresie należy podejmować z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa” – mówi Szymon Witkowski, Dyrektor Forum Pracy ZPP.

    W ostatnich latach Polska wykonała znaczący krok w zakresie otwarcia się na migrację. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na ich kraj, otrzymali szereg ułatwień w dostępie do rynku pracy, co z jednej strony pozwala im lepiej funkcjonować w naszym społeczeństwie, a z drugiej umożliwiło polskim pracodawcom uzupełnienie niedoborów etatów. W przypadku dostępu do rynku pracy dla pozostałych migrantów wciąż mamy wiele do zrobienia, choć w ostatnich latach Polska znacząco udoskonaliła rozwiązania prawne.

    „Istnieje potrzeba prowadzenia kompleksowej i spójnej polityki migracyjnej, a nie tylko wprowadzanych ad hoc nowelizacji aktów prawnych – szczególnie w zakresie regulującym rynek pracy. Obecnie czas oczekiwania na pracownika z zagranicy, którego nie obejmują szczególne regulacje wynikające z ustawy o cudzoziemcach bądź ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa to ponad pół roku – zważywszy na ogromne zapotrzebowanie rynku pracy na pracownika fizycznego jest to o wiele za długo. Chcemy włączyć się w proces prac legislacyjnych i służyć naszą wiedzą z pierwszej ręki i adekwatnie reagować na wyzwania na rynku pracy” – mówi Damian Guzman, Zastępca Dyrektora Generalnego Gremi Personal.

    Przedstawiciele polskiego biznesu wskazują, że Forum Pracy ZPP będzie platformą efektywnego prowadzenia dialogu między biznesem a władzami, dzięki której łatwiej będzie prezentować potrzeby rynku pracy i współdziałać w tworzeniu dobrego prawa.

    „Wiążemy duże nadzieje w związku z powstaniem Forum Pracy. Wierzymy, że będzie to platforma dialogu dla przedstawicieli polskiej gospodarki z różnych branż, którzy będą gotowi mierzyć się z wyzwaniami stojącymi przed naszym regionem. Aby pozostać konkurencyjnym i kontynuować podążanie ścieżką szybkiego wzrostu, musimy jako Polska nie tylko zmierzyć się z coraz to większym problemem niedoboru pracownik w gospodarce, ale także podjąć działania związane ze wzrostem efektywności przedsiębiorstw.” – wskazuje  Andrzej Korkus, Prezes EWL.

    Inauguracja Forum Pracy ZPP obyła się 5 lipca. W trakcie dyskusji głos zabrali:  Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Katarzyna Łażewska-Hrycko – Główny Inspektor Pracy, Cezary Kaźmierczak – Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Andrzej Korkus – Prezes EWL oraz Michał Chodkowski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR. Moderatorem dyskusji był Pan Szymon Witkowski – Dyrektor Forum Pracy ZPP. Gośćmi wydarzenia byli między innymi przedstawiciele licznych firm oraz mediów.

    Celem Forum Pracy ZPP jest promowanie dobrych praktyk i wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy sytuacji na rynku pracy, tworzenia nowych miejsc pracy oraz rozwoju polskiej gospodarki. Aby osiągnąć ten cel będziemy angażować się w politykę gospodarczą, legislację w obszarze prawa pracy, dialog społeczny, przeciwdziałanie bezrobociu, politykę migracyjną oraz współpracę międzynarodową.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery