• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    IV. posiedzenie Podkomisji stałej



    03-12-2013

    Sejmowa Podkomisja stała do spraw rynku pracy zbierze się po raz kolejny w  środę, 4 grudnia 2013 roku o godz. 10:30, by kontynuować prace nad stanem realizacji ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

    Zapowiedź tego spotkania znajduje się pod linkiem

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, od początku reprezentujący poszkodowanych przez ZUS drobnych przedsiębiorców, nadal zbiera wszelkie uwagi dot. realizacji ww. ustawy. Należy je przesyłać bezpośrednio do Biura Interwencji i Organizacji ZPP na adres: d.wolicka@zpp.net.pl

    Planowane posiedzenie związane jest również z treścią decyzji Komisji Europejskiej (KE) dot. notyfikacji ustawy umorzeniowej, w której KE stwierdziła, że ww. ustawa jest nieselektywna, stanowi środek ogólny i umorzenie na jej mocy składek na ubezpieczenie społeczne czynnym przedsiębiorcom nie stanowi pomocy państwa w rozumieniu przepisów UE (art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – TFUE) ze względu na występujące w okresie między 1 stycznia 1999 r. a 28 lutego 2009 r. nieścisłości w polskich przepisach dotyczących systemu ubezpieczeń społecznych, w wyniku których lokalne publiczne organy ubezpieczenia społecznego oraz same przedsiębiorstwa miały trudności z prawidłowym rozpoznaniem, którym obowiązkowym składkom podlegały.

    W dalszym etapie, jeśli nie zostaną zgłoszone przez stronę polską żadne zastrzeżenia co do poufności informacji zawartych w ww. decyzji KE, po upływie 15 dni roboczych od dnia jej otrzymania, treść decyzji zostanie opublikowana na stronie internetowej.

    W ten sposób decyzja zostanie oficjalnie zatwierdzona przez Komisję Europejską. Tym samym środek pomocowy w postaci umorzenia długu czynnym przedsiębiorcom za okres objęty ustawą wejdzie w życie.  

    Następnie przekazana Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych kopia decyzji KE pozwoli temu organowi na dokonywanie umorzeń. Nastąpi to bez zbędnej zwłoki i stosowania jakiejkolwiek uznaniowości, której obawiali się czynni przedsiębiorcy mający przykre doświadczenia w postępowaniu ZUS-u, szczególnie w sprawach wynikających z tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń lub zawieszania działalności gospodarczej w rzeczonym okresie. Zgodnie z wynikiem notyfikacji, czynny przedsiębiorca na mocy ww. ustawy będzie składał tylko wniosek o umorzenie, bez dodatkowych formularzy obowiązujących przy zastosowaniu do umorzenia środka stanowiącego pomoc państwa, co jest ogromnym i wyczekiwanym sukcesem walczącego o to również Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, ale przede wszystkim poszkodowanych przez ZUS przedsiębiorców.

    Ponieważ prawo zastosowania umorzenia wobec długów czynnych przedsiębiorców za okres wskazany ustawą już niedługo stanie się faktem (o dokładnej dacie jeszcze poinformujemy), zachęcamy szczególnie poszkodowanych przez ZUS drobnych przedsiębiorców do przygotowania, a następnie składania wniosków o umorzenie i życzymy powodzenia w dalszym prowadzeniu biznesu! 

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery