• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania tzw. ustawy wiatrakowej



    Warszawa, 29 stycznia 2025 r.

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania

    tzw. ustawy wiatrakowej

    Jak słusznie zwracał uwagę Pan Premier Donald Tusk w swoich licznych wystąpieniach, m.in. ostatnio na forum Parlamentu Europejskiego w związku z rozpoczęciem polskiej prezydencji w Radzie UE, jednym z węzłowych problemów gospodarczych naszego kontynentu są wysokie koszty prądu, przede wszystkim dla przemysłu.

    Obawy o rosnące ceny energii i niepewność dotycząca skali podwyżek są istotnym czynnikiem hamującym inwestycje w Polsce i innych państwach członkowskich. Kolejne odsłony koniecznych programów chroniących odbiorców przed wysokimi cenami stanowią duży koszt dla budżetu państwa.

    Bardzo cieszymy się, że powyższe wyzwanie jest słusznie identyfikowane jako strategiczne dla europejskiej konkurencyjności i bezpieczeństwa. Zarówno polski rząd, jak i m.in. kierownictwo Europejskiej Partii Ludowej, które w opublikowanej ostatnio deklaracji wprost nawołuje do rewizji tych zbyt ambitnych założeń unijnych polityk klimatycznych, podzielają tę diagnozę.

    Polska sytuacja jest w tym kontekście specyficzna w kilku wymiarach. Z jednej strony mierzymy się z historycznym uwarunkowaniem uzależnienia systemu energetycznego od wydobycia węgla, z drugiej zaś, przez daleko idące zmiany legislacyjne z ostatnich lat, w zasadzie zablokowane zostały inwestycje w najtańsze obecnie źródła wytwórcze, tj. lądowe elektrownie wiatrowe.

    Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej (UD89) może uruchomić podaż energii na rynku nawet o ok. 40GW mocy wytwórczych w ciągu najbliższych piętnastu lat, co w wymierny sposób przełoży się na tańszą energię. Zwracamy uwagę, że projekt przeszedł rzetelne konsultacje społeczne i został poddany drobiazgowym uzgodnieniom międzyresortowym, dzięki czemu można uznać, że został już wielowymiarowo przeanalizowany i – jak wynika z medialnych doniesień – uzyskał kształt aprobowany przez wszystkie ministerstwa.

    Mając na uwadze powyższe, apelujemy o możliwie najszybsze przyjęcie projektu przez Radę Ministrów oraz sprawne przeprowadzenie prac na poziomie parlamentu.

    Uwolnienie lądowej energetyki wiatrowej było obiecywane już wielokrotnie i stanowi w praktyce jeden z prostszych kroków na drodze do tańszej energii dla polskich firm i obywateli. Nie ma już czasu do stracenia i liczymy na to, że, mając na stole szeroko przedyskutowany projekt, rząd podejmie szybkie decyzje w sprawie dalszego jego procedowania.

    Zobacz: Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania tzw. ustawy wiatrakowej

    Najnowsze artykuły

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych sektora energii odnawialnej ws. rozwoju magazynów energii w Polsce

    Szanowny Panie Ministrze, Szanowna Pani Ministro, w imieniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych reprezentujących sektor odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii, pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie zapisami projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw w kontekście ograniczeń dla instalowania magazynów energii

    Europa na drodze do bezpiecznej i taniej energii – debata w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie

    Warszawa, czerwiec 2025 r. – W Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbyła się debata pt. „Europa na drodze do bezpiecznej i taniej energii”. Spotkanie zgromadziło kluczowych przedstawicieli instytucji publicznych oraz sektora energetycznego, którzy dyskutowali o przyszłości energetycznej Europy w kontekście rosnących wyzwań geopolitycznych, transformacji klimatycznej i przemian gospodarczych.

    Kwestia aspiracji? Perspektywy rozwoju polskich przedsiębiorstw

    Nie ma w Polsce żadnej liczącej się na świecie globalnej marki. Wśród 500 największych firm w Europie jest zaledwie osiem z Polski, z czego siedem to spółki skarbu państwa, a jedna z kapitałem zagranicznym.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery