• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Komentarz ZPP ws. kolejnych ataków na LOT



    Warszawa, 22 kwietnia 2020 r.


    KOMENTARZ ZPP WS. KOLEJNYCH ATAKÓW NA LOT


    Pandemia koronawirusa wywołuje negatywne skutki dla całej gospodarki. Ma to swoje bezpośrednie przełożenie zarówno na sytuację firm, jak i położenie zatrudnionych w nich pracowników. Tam, gdzie jest to możliwe, biznes wykazuje się szczególną odpowiedzialnością i – zachowując wszelkie standardy bezpieczeństwa – pozwala zatrudnionym osobom wracać do pracy na standardowych warunkach. Istnieją jednak branże, w których takiego procesu nie da się przeprowadzić, z uwagi na przyczyny niezależne od firm, takie jak odgórne ograniczenia i zakazy działalności wprowadzone przepisami prawa. W ich przypadku, podejmowane są niejednokrotnie trudne decyzje o redukcji zatrudnienia, czy zmniejszeniu wynagrodzeń. Powody tychże decyzji mają charakter całkowicie zewnętrzny wobec firm i niezależny od nich. Dla części komentatorów obecna sytuacja stała się jednak doskonałym pretekstem do przypuszczenia nieuzasadnionego ataku na określone podmioty. Przykładem może być PLL LOT. Co pewien czas pojawiają się skoordynowane ataki na tą firmę. W poprzednich latach LOT był przykładem bezprecedensowego sukcesu biznesowego, a jego obecne kłopoty są w 100% spowodowane przez czynniki zewnętrze, na które firma nie ma żadnego wpływu. Z podobnym atakiem mamy do czynienia obecnie.

    Bez wątpienia branża lotnicza jest jednym z najsilniej dotkniętych pandemią sektorów. Ruch został w zasadzie zamknięty, a głęboki spadek popytu na podróże międzynarodowe będzie prawdopodobnie trwał również po odblokowaniu gospodarek i ponownym otwarciu granic. Według dostępnych na ten moment prognoz, możliwy jest scenariusz, w którym normalny ruch lotniczy byłby przywrócony dopiero latem 2021 roku.

    Nie może zatem dziwić fakt, że poszczególne linie próbują przetrwać ten trudny czas, redukując koszty. O skali kryzysu może świadczyć fakt, że Lufthansa zapowiedziała zamrożenie operacji lotniczych do września. Bardzo duża część linii decyduje się na natychmiastowe zwolnienie części kadry – pojawiają się doniesienia o rozwiązywaniu od 20 do nawet 90% zawartych z pracownikami umów. Inne firmy wysyłają pracowników na bezpłatne urlopy.

    Wziąwszy pod uwagę powyższe, ze zdziwieniem odnotowujemy formułowaną przez niektórych partnerów społecznych krytykę linii LOT, które zapowiedziały obniżki wynagrodzeń części personelu. Trzeba podkreślić, że zaproponowany pracownikom linii układ zakłada obniżenie gwarantowanej liczby godzin pracy, za które wypłacane jest wynagrodzenie (niezależnie od tego, czy w danym czasie rzeczywiście pracę świadczono) przy jednoczesnym pozostawieniu stawek godzinowych na tym samym poziomie. W praktyce zatem, pracownicy objęci propozycją będą otrzymywać wynagrodzenie, nawet w przypadku nieprzepracowania w danym miesiącu ani godziny. Komunikowane przez LOT działania nie tylko mieszczą się zatem w repertuarze standardowych na rynku lotniczym reakcji na kryzys, lecz na tle planów innych linii jawią się jako stosunkowo łagodne.

    Bardzo źle by się stało, gdyby zafałszowujące rzeczywisty obraz komentarze odnoszące się do decyzji podjętej przez PLL LOT stały się swoistym precedensem i rozpoczęły falę krytyki ukierunkowanej przeciwko firmom starającym się w tym kryzysowym czasie utrzymać zatrudnienie. Nie ulega wątpliwości, że sytuacja jest trudna i pracownicy mają prawo czuć się nią rozgoryczeni, niezrozumiałe są jednak oparte na populistycznej argumentacji ataki na firmy zabezpieczające miejsca pracy. Wykorzystywanie bieżącej sytuacji, by przedstawiać je w negatywnym świetle jest całkowicie nieuczciwe.

     

    22.04.2020 Komentarz ZPP ws. kolejnych ataków na LOT

     

    Fot. graceful / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery