• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Komentarz ZPP ws. otwarcia handlu



    Warszawa, 21listopada 2020 r.

     

    KOMENTARZ ZPP WS. OTWARCIA HANDLU

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje decyzję Premiera Mateusza Morawieckiego ws. otwarcia od przyszłej soboty sklepów i galerii handlowych. Od dłuższego czasu konsekwentnie postulowaliśmy powstrzymanie się przed pełzającym lockdownem i uruchamianie kolejnych sektorów gospodarki – przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Cieszymy się, że ogłoszone dzisiaj decyzje stanowią odzwierciedlenie tego podejścia.

    Zgodnie z przekazanymi w trakcie konferencji prasowej informacjami, od następnej soboty placówki handlowe mają funkcjonować „w najwyższym reżimie sanitarnym”. Na ten moment nie sprecyzowano, jaki charakter będzie miał ten reżim i jak daleko będzie ingerował w organizację sklepów, niemniej jednak sam fakt dopuszczenia placówek handlowych do funkcjonowania zasługuje na gorącą aprobatę. Mamy przy tym nadzieję, że jak najszybciej opublikowane zostaną oficjalne wytyczne sanitarne dotyczące handlu, tak by właściciele podmiotów mieli czas na jak najlepsze przygotowanie swoich sklepów do realizacji nowych założeń.

    ZPP podkreślał już, że zamknięcie placówek handlowych generowało szereg negatywnych skutków. Powszechnie prowadzona była dyskusja dot. tego, dlaczego sklepy jednego rodzaju pozostały otwarte, podczas gdy inne – nakazano zamknąć. W niektórych przypadkach (takich jak choćby sklepy z elektroniką) zamknięcie sprawiło na przykład, że dostęp do podstawowych w trakcie pandemii artykułów, niezbędnych choćby dla nauki czy pracy zdalnej, był utrudniony. Od przyszłej soboty problem ten stanie się już nieaktualny i jest to z pewnością dobra informacja.

    Wziąwszy pod uwagę zarówno decyzję dot. placówek handlowych, jak i inne zakomunikowane w trakcie konferencji zapowiedzi (np. powrót do podziału na strefy żółte i czerwone), wydaje się że rząd przyjął kierunek stopniowego łagodzenia restrykcji dla działalności gospodarczej. ZPP od kilku tygodni prowadzi akcję społeczną „D.D.M. Tak!, Lockdown STOP”, dlatego oczywiście pozytywnie oceniamy tę tendencję. Mamy zatem nadzieję, że wraz z odmrożeniem handlu podjęte zostaną prace nad przywracaniem do życia kolejnych sektorów gospodarki. Branże takie jak np. gastronomia udowodniły, że doskonale potrafią funkcjonować w warunkach ścisłego reżimu sanitarnego. Każdy kolejny tydzień ich zamknięcia to następne bankructwa i redukcje zatrudnieni. Wobec powyższego, całkowicie wspierając decyzję o ponownym otwarciu handlu, apelujemy o rozpoczęcie już w tej chwili prac nad odmrażaniem kolejnych branż i przygotowaniem zestawu reżimów sanitarnych dostosowanych do ich specyfiki.

     

    Zobacz: 21.11.2020 Komentarz ZPP ws. otwarcia handlu

     

    Fot. SkadiArt / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery