• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Komentarz ZPP ws. procedowania podatku cukrowego



    Warszawa, 16 kwietnia 2020 r.

     

    KOMENTARZ ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW WS. PROCEDOWANIA PODATKU CUKROWEGO

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od samego początku krytycznie oceniał pomysł wprowadzenia „podatku cukrowego”. Uważamy, że system podatkowy nie jest odpowiednim narzędziem kształtowania postaw zdrowotnych. Ponadto, z dostępnych danych trudno jest wyprowadzić jakiekolwiek potwierdzenie rzeczywistej skuteczności tego podatku, a jego koszty, jak wszelkich przerzucalnych danin, obciążają konsumentów.

    Powyższe zarzuty odnoszą się oczywiście do samej istoty pomysłu. Nie ulega tymczasem wątpliwości, że najbliższe miesiące będą miały charakter wyjątkowy. Wskutek pandemii koronawirusa, nie tylko podmioty gospodarcze, lecz wręcz całe państwa stanęły przed koniecznością radykalnej i bardzo szybkiej zmiany sposobu funkcjonowania. Nie istnieje w tej chwili branża, która nie mierzyłaby się z problemami wywołanymi epidemią.

    Wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w skali nie tylko Polski, lecz całej Europy, pozostaje czynnikiem zupełnie niezależnym od firm. Jednocześnie, generuje on istotne i bardzo konkretne straty wywołane kolejnymi restrykcjami, zakazami działalności, przerwaniem łańcuchów dostaw, czy też spadkiem popytu.

    Mając na uwadze powyższe, uważamy że co najmniej do końca 2020 roku nie należy wprowadzać w życie żadnych zmian wpływających na zwiększenie obciążeń finansowych i administracyjnych dla przedsiębiorców. Ponoszą oni gigantyczną część kosztów związanych ze zwalczaniem wirusa i ograniczaniem jego rozprzestrzeniania. Wprowadzanie w tym okresie jakichkolwiek nowych danin publicznych wydaje się być zupełnie nieracjonalne. Szczególnie, że negatywny wpływ dodatkowych obciążeń nie ogranicza się wyłącznie do uderzenia w firmy jako takie. W tych warunkach, podnoszenie podatków grozi intensyfikacją niepożądanych zjawisk, takich jak bezrobocie, czy obniżenie stopy życiowej wielu gospodarstw domowych. W samej tylko branży producentów napojów zagrożonych jest 15 tysięcy miejsc pracy, a trzeba pamiętać o tym, że mamy do czynienia z długim łańcuchem wartości – od rolników i sadowników, poprzez przetwórców i producentów, po sprzedawców detalicznych i hurtowych.

    Wziąwszy pod uwagę wszystkie przedstawione wyżej czynniki, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o niepodnoszenie w 2020 roku żadnych danin publicznych oraz nienakładanie nowych, a w konsekwencji przesunięcie terminu wejścia w życie „podatku cukrowego” do stycznia 2021 roku. Jest to zasadne tym bardziej, że przedstawiciele rządu sami zapowiedzieli podjęcie takiej decyzji.

     

    16.04.2020 Komentarz ZPP ws. procedowania podatku cukrowego

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery