Warszawa, 24 czerwca 2020 r.
Komisarz Schmit odpowiada na apel EEA: KE nie planuje zmian w zakresie wdrożenia dyrektywy dot. delegowania pracowników oraz polityki socjalnej UE
W odpowiedzi na apel EEA o przesunięcie wejścia w życie kontrowersyjnej dyrektywy o delegowaniu pracowników, Komisarz Nicolas Schmit poinformował, że Komisja Europejska nie planuje zmiany daty wejścia w życie regulacji.
W dniu 23. czerwca otrzymaliśmy odpowiedź Komisarza Nicolasa Schmita na apel European Enterprise Alliance w sprawie delegowania pracowników. EEA postulował w swoim stanowisku o przesunięcie daty wejścia w życia dyrektywy o delegowaniu pracowników (EU 2018/957).
EEA w swoim stanowisku apelował również do Komisji o rewizję zapisów regulacji dot. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE. W odpowiedzi Komisji, możemy przeczytać, że priorytetem KE pozostaje osiągnięcie uzgodnienia również w tym zakresie, w jak najszybszym czasie. Komisarz stwierdza, że „celem Komisji jest zapewnienie pracownikom mobilnym, pracownikom i instytucjom krajowym korzyści z nowych i uproszczonych zasad” w omawianej kwestii.
Odpowiedź Komisarza Schmita niestety wyraźnie wskazuje, że zarówno plany jak i harmonogram wdrożenia obu niekorzystnych dla polskich przedsiębiorców kwestii pozostają bez zmian. Komisja z determinacją planuje wdrożenie przepisów o pracownikach delegowanych oraz nowych zapisów polityki socjalnej UE.
European Enterprise Alliance to organizacja pracodawców z regionu Europy Środowo-Wschodniej. EEA powstał m.in. z inicjatywy ZPP. Organizacja została założona przez ekspertów, przedsiębiorców i prorynkowych intelektualistów, przekonanych, że najlepszym rozwiązaniem jest ochrona swobód gospodarczych, a w szczególności zagwarantowanie równych warunków działania dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw na wspólnym rynku.