• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Komunikat ws. udziału ZPP w tworzeniu Nowej Polityki Przemysłowej



    Warszawa, 10 lutego 2021 r.

     

    KOMUNIKAT WS. UDZIAŁU ZPP W TWORZENIU NOWEJ POLITYKI PRZEMYSŁOWEJ

     

    Z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczęły się prace dotyczące stworzenia Białej Księgi Rozwoju Przemysłu. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wziął czynny udział w konsultacjach, definiując bariery, z którymi spotyka się cały rodzimy przemysł. Wsłuchując się również w apele poszczególnych branż, szczegółowo przeanalizowaliśmy problemy, z którymi borykają się przedstawiciele konkretnych gałęzi przemysłu.

    Dlatego w wypracowanym stanowisku ZPP rekomenduje rzeczowe rozwiązania i środki zaradcze, które powinny zostać podjęte na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Wśród naszych głównych celów znajduje się m.in. usprawnienie skomplikowanych postępowań administracyjnych w celu przyspieszenia procesów operacyjnych i inwestycyjnych firm; mitygowanie obciążania przedsiębiorstw kosztami transformacji przemysłowej, środowiskowej i energetycznej; czy też wprowadzenie narzędzi wspierających inwestycje i rozwój przedsiębiorstw.

    W dobie zachodzących obecnie zmian społeczno-gospodarczych musimy postawić na perspektywiczne kierunki rozwoju przemysłu, a dokonać tego możemy dzięki szerokiej automatyzacji i cyfryzacji przemysłu, jak również dzięki strategicznym inwestycjom w nowe technologie. Jednakże, wciąż narastające obciążenia finansowe oraz nowo powstałe regulacje przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego, hamując przy tym potencjał gospodarczy polskiego przemysłu.

    Mając na uwadze powyższe, ZPP postuluje o implementację przedstawionych instrumentów legislacyjnych i programowych do nowej Polityki Przemysłu, gdyż będą one miały jednoznacznie pozytywne przełożenie na wszystkie gałęzie przemysłu, stanowiąc zdecydowany bodziec do rozwoju i ekspansji gospodarczej.

     

    Zobacz: 10.02.2021 Komunikat ws. udziału ZPP w tworzeniu Nowej Polityki Przemysłowej

     

    Fot. geralt / pixabay.com

     

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery