• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Kto tu jest klasą robotniczą?



    03-06-2014

    Kto tu jest klasą robotniczą?

    PRACOWNICY I PRZEDSIĘBIORCY

    • Średni miesięczny czas pracy
    • Przebywanie na urlopach
    • Przebywanie zwolnieniach lekarskich

     

    Przedsiębiorcy pracują 8 godzin dłużej tygodniowo od pracowników etatowych – wynika z badania prof. Dominiki Maison przeprowadzonego na zlecenie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    – Pracodawca zawsze chce „trzymać rękę na pulsie”, myśli jak zarobić i jak utrzymać się na rynku, a w przeciwieństwie do niektórych pracowników, nie posuwa się do wyłudzania fałszywego zwolnienia lekarskiego. Bo wie, że jest kowalem własnego losu. Dlatego chciałbym dziś kolejny raz zaapelować, aby modna ostatnio idea life-work balance dotyczyła nie tylko pracowników, ale przede wszystkim przedsiębiorców. Bo to biznes kreuje miejsca pracy, a płacone przez firmy podatki pozwalają utrzymać armię urzędników, która zamiast rzucać kłody pod nogi uczciwym przedsiębiorcom, powinna zastanowić się jak uprościć prowadzenie działalności gospodarczej – powiedział Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

    Jak wynika z badania, przedsiębiorcy pracują 8,14 godzin dłużej niż pracownicy zatrudnieni na etat, rzadziej też korzystają ze zwolnień lekarskich oraz urlopu wypoczynkowego.

    W ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 12,7% przedsiębiorców przebywało na zwolnieniu lekarskim. W tym samym okresie skorzystało z niego 27,52% pracowników etatowych. Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, w ciągu ostatnich 12 miesięcy skorzystało z niego 58,8% przedsiębiorców i 78,53% pracowników zatrudnionych na etat.

    – Wyniki tego badania potwierdzają, że przedsiębiorcy są najciężej pracującą grupą społeczną w Polsce. Nasilające się z różnych stron ataki na „wyzyskiwaczy”, którzy nic nie robią, tylko wyzyskują klasę robotniczą, nie mają żadnego oparcia w rzeczywistości –   powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Warto też zwrócić uwagę, że należymy do grupy najzdrowszych Polaków. Zdrowy jak przedsiębiorca! – ironizował Kaźmierczak.

    Badanie zostało zrealizowane przez prof. Dominikę Maison na panelu badawczym Ariadna w kwietniu i maju 2014 roku na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Badanie przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie Polaków (N: 524) oraz reprezentatywnej pod względem zatrudnienia próbie firm z sektora MSP (N: 513).

    Badanie zaprezentowała jego autorka, prof. Dominika Maison, a w konferencji wzięli też udział Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP oraz  Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

    Badanie.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery