• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    List otwarty Instytutu Allerhanda



    30.04.2015

    Instytut Allerhanda przekazał Ministrowi Sprawiedliwości, Ministrowi Gospodarki oraz Wysokiemu Senatowi RP list otwarty w sprawie Prawa restrukturyzacyjnego. Jesteśmy jednym z sygnatariuszy listu.

    List ten powstał w obliczu uchwalenia przez Sejm RP ustawy Prawo restrukturyzacyjne, w pracach nad którą aktywnie zaangażowani byli eksperci Instytutu w ramach Zespołu Ministra Sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego. Sygnatariusze listu wyrażają przekonanie, iż projektowane nowatorskie zmiany przyczynią się do poprawienia skuteczności prowadzonych restrukturyzacji oraz uratowania wielu miejsc pracy.

    Instytut z satysfakcją odnotował, iż Sejm przyjął większość proponowanych przez Zespół MS postanowień. Niemniej, mimo rekomendacji i rzeczowych argumentów podmiotów biorących udział w procesie konsultacji społecznych – Sejm nie zdecydował się zmienić właściwości rzeczowej postępowań restrukturyzacyjnych – z sądów rejonowych na okręgowe. Brak zmiany właściwości rzeczowej może ograniczać pełne powodzenie reformy.

    Wobec powyższego, Instytut zwrócił  się do Wysokiego Senatu RP z apelem o przeanalizowanie argumentów przemawiających za ustawową zmianą właściwości rzeczowej i w konsekwencji zoptymalizowaniem potencjału nowatorskich rozwiązań nowej ustawy.

    W dniu 22 kwietnia przedstawiciele Instytutu Allerhanda adw. Bartosz Groele i dr Marek Porzycki uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej, na której to podjęto decyzję o kontynuowaniu prac na Prawem restrukturyzacyjnym na kolejnym posiedzeniu – 5 maja.

    Również Stowarzyszenie Themis wystosowało list do Senatu, w którym pisze między innymi: „w pełni zgadzamy się z obszernym stanowiskiem Instytutu Allerhanda przedstawionym Ministrowi Sprawiedliwości w dniu 14 kwietnia 2015 roku, zgodnie z którym jedynie sądy okręgowe są w stanie zapewnić właściwe rozpoznanie spraw w materii, będącej przedmiotem uchwalonej ustawy(…). Sprawy tego typu wymagają gruntownej wiedzy także z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania przedsiębiorstwami i wielu innych. Waga tych spraw jest wyrażana niejednokrotnie miliardowym majątkiem, gdzie decyzje podejmują sędziowie, od których obywatele mają prawo wymagać, aby były to osoby o znacznym stażu orzeczniczym, doświadczeniu zawodowym oraz życiowym.”

    List otwarty do Ministra Sprawiedliwości podpisany został już przez 11 organizacji oraz ponad setkę przedstawicieli świata prawa.

    Zachęcamy do podpisywania listu!

    http://allerhand.pl/index.php/pl/dzialalnosc/list-otwarty-do-min-sprawiedliwosci.html

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery