• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    List Prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka do Członków Rady Dialogu Społecznego



    Warszawa, 12 listopada 2019 r.

     


    Członkowie Rady Dialogu Społecznego

     

    Szanowni Państwo,

    Zwróciłem się do Pana Prezydenta oraz rządu z prośbą o interpretację Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego w zakresie wyboru przez stronę Przewodniczącego RDS.

    W odpowiedzi z dnia 30 października 2019 Minister Andrzej Dera oświadczył, że „obowiązujące przepisy prawa nie upoważniają Prezydenta RP do dokonywania wiążącej wykładni przepisów aktów prawnych”.

    Rząd natomiast pismem Ministra Stanisława Szweda z dnia 30 października 2019 zajął następujące stanowisko: „Dotychczasowa praktyka dotycząca trybu wyboru przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego wskazuje, że strona pracowników i strona pracodawców dokonywały wskazania osoby Przewodniczącego, co do którego wśród organizacji reprezentatywnych w ramach danej strony panował konsensus. Taka też była intencja ustawodawcy. Wobec braku jednolitego stanowiska pracodawców co do kandydata na przewodniczącego, co może prowadzić do paraliżu prac Rady, zasadne będzie znowelizowanie ustawy, poprzez regulację trybu wyboru przewodniczącego”.

    Mimo to, Andrzej Malinowski, nie wiadomo dokładnie którego dnia, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej dokonał samo nominacji na to stanowisko.

    W związku z powyższym – przede wszystkim w związku ze stanowiskiem Pana Prezydenta – jest to aktem niebywałej wręcz bezczelności.
    O ile mi wiadomo interpretacja ustaw przez Pana Andrzeja Malinowskiego nie stanowi obowiązującej wykładni prawa.

    W związku z tym, zwracam się do członków Rady Dialogu Społecznego oraz Prezydium o zawieszenie sprawy wyboru Przewodniczącego RDS ze strony pracodawców do czasu dokonania nowelizacji ustawy o RDS, zapowiedzianej przez Ministra Stanisława Szweda.

    Zwracam się również o włączenie tej sprawy do porządku obrad Prezydium RDS w dniu 15 listopada 2019.

     

    Z poważaniem,

    Cezary Kaźmierczak
    Prezes ZPP

     

    Do pobrania: List Prezesa ZPP do Członków Rady Dialogu Społecznego

     

    Źródło zdjęcia: Wikipedia

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery