• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę



    Warszawa, 20 października 2020 r. 

     

    Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę

     

    Pandemia koronawirusa pokazuje, jak istotna jest suwerenność lekowa. Nie ulega wątpliwości, że Polska potrzebuje silnego przemysłu farmaceutycznego. Poniżej przedstawiamy raport dot. sytuacji przemysłu farmaceutycznego w Polsce, przygotowany na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, wraz z towarzyszącym mu komunikatem prasowym.

    Uzależnienie od dostaw leków z zagranicy jest na dłuższą metę niebezpieczne i widzimy to szczególnie w trudnym okresie pandemii – komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Tymczasem udział krajowego przemysłu farmaceutycznego w PKB maleje. To martwiąca informacja, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa lekowego Polaków, jak i rozwoju gospodarki, ponieważ sektor farmaceutyczny generuje wysoką wartość dodaną i jest bardzo przyszłościową branżą. Potrzebujemy szybkiego wdrożenia rozwiązań wspierających krajową produkcję leków.

     
    Komunikat Prasowy PZPPF

    Raport PZPPF: Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę

     

    fot. Pexels / na lic. Pixabay

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery