• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę



    Warszawa, 20 października 2020 r. 

     

    Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę

     

    Pandemia koronawirusa pokazuje, jak istotna jest suwerenność lekowa. Nie ulega wątpliwości, że Polska potrzebuje silnego przemysłu farmaceutycznego. Poniżej przedstawiamy raport dot. sytuacji przemysłu farmaceutycznego w Polsce, przygotowany na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, wraz z towarzyszącym mu komunikatem prasowym.

    Uzależnienie od dostaw leków z zagranicy jest na dłuższą metę niebezpieczne i widzimy to szczególnie w trudnym okresie pandemii – komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Tymczasem udział krajowego przemysłu farmaceutycznego w PKB maleje. To martwiąca informacja, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa lekowego Polaków, jak i rozwoju gospodarki, ponieważ sektor farmaceutyczny generuje wysoką wartość dodaną i jest bardzo przyszłościową branżą. Potrzebujemy szybkiego wdrożenia rozwiązań wspierających krajową produkcję leków.

     
    Komunikat Prasowy PZPPF

    Raport PZPPF: Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę

     

    fot. Pexels / na lic. Pixabay

    Najnowsze artykuły

    Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP, został wybrany Przewodniczącym Sekcji TEN w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES)

    EKES jest kluczowym organem doradczym w Unii Europejskiej, składającym się z trzech grup: Pracodawców (Grupa I), Pracowników (Grupa II) oraz Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego (Grupa III). Jego podstawową rolą jest przedstawianie merytorycznych opinii na temat polityk i legislacji UE Komisji Europejskiej, Radzie UE oraz Parlamentowi Europejskiemu.

    Szara strefa – dlaczego nadal istnieje i jak znaleźć dodatkowe dochody dla państwa?

    Największy udział w tworzeniu szarej strefy mają przedsiębiorstwa, które nie wykazują części dochodów. Szczególnie jest to widoczne w handlu i naprawie pojazdów oraz zakwaterowaniu i gastronomii. Szacunkowy rozmiar szarej strefy z tych branż w tworzeniu PKB wynosi 3 proc. Natomiast budownictwa na poziomie 1,7 proc., a przemysłu – 1,1 proc.

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych sektora energii odnawialnej ws. rozwoju magazynów energii w Polsce

    Szanowny Panie Ministrze, Szanowna Pani Ministro, w imieniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych reprezentujących sektor odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii, pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie zapisami projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw w kontekście ograniczeń dla instalowania magazynów energii

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery