• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Mediacje mogą być sposobem na szybsze i tańsze rozwiązywanie konfliktu w miejscu pracy – raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców



    Warszawa, 16 kwietnia 2021 r. 

     

    MEDIACJE MOGĄ BYĆ SPOSOBEM NA SZYBSZE I TAŃSZE ROZWIĄZANIE KONFLIKTU W MIEJSCU PRACY – RAPORT ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW

     

    Miejsce pracy jest środowiskiem, w którym konflikty na różnych polach występują w sposób naturalny, wynikając zarówno z różnic charakterologicznych, jak i rozmaitego podejścia do wykonywanych zadań. Epidemia COVID-19 jest okresem szczególnym, w którym te napięcia mogą dodatkowo eskalować –z uwagi zarówno na niepewność dotyczącą sytuacji zdrowotnej, czy zawodowej (a więc i finansowej), jak i  trudne decyzje kadrowe podejmowane w związku z pogorszeniem koniunktury.

    Spór dojrzały na tyle, by wejść z nim na drogę postępowania sądowego, może przerodzić się w długotrwały i kosztowny dla obu stron konflikt, którego rezultatem może być całkowite zepsucie relacji pomiędzy jego uczestnikami. W kontekście sytuacji na rynku pracy, determinowanej również czynnikami demograficznymi, wydaje się że bardzo ważne staje się zabezpieczenie podstawowego kapitału zaufania w zakładach pracy. Temu kluczowemu celowi służyć może szersze stosowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów – w tym mediacji.

    Popularyzacja mediacji w sporach pracowniczych i przekazanie możliwie najszerszej wiedzy na temat tej metody rozwiązywania sporów było celem przyświecającym opracowaniu opublikowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców raportu pt. „Mediacje jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów w sprawach pracowniczych”.

    Raport stanowi zwieńczenie realizowanego przez nas od kilku miesięcy projektu dot. mediacji w miejscu pracy w dobie pandemii COVID-19 – podkreśla Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP – Wierzę, że ten materiał okaże się przydatny zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o mediacjach.

    Przygotowany przez zespół piątki ekspertów raport został przedstawiony przez ZPP w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w piątek 16 kwietnia w Świetlicy Wolności. Podczas wydarzenia podsumowano działania podjęte w toku realizacji projektu poświęconego mediacji w miejscu pracy i wskazano na główne tezy z raportu.

    Raport zawiera zarówno ogólne i teoretyczne informacje dotyczące mediacji, jak i szersze rozważania na temat konfliktu w miejscu pracy, a także wskazuje na konkretne bariery rozwoju mediacji w sprawach pracowniczych – twierdzi Kamila Sotomska, zastępca dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji ZPP – Temat został więc opisany kompleksowo i wielowątkowo.

    Eksperci są zgodni, że potencjał mediacji w miejscu pracy pozostaje nie do końca wykorzystany. Brak wystarczającej świadomości w zakresie zalet tej metody rozwiązywania sporów i związanych z nią aspektów proceduralnych wciąż pozostaje jedną z istotniejszych barier dla popularyzacji mediacji. 

    Mamy nadzieję, że w ramach realizacji projektu udało nam się dotrzeć z wiedzą dotyczącą mediacji do szerokiego grona odbiorców – konkluduje Jakub Bińkowski.

     

    Raport pt. „Mediacje jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów w sprawach pracowniczych” zawierający kompleksowe informacje dot. mediacji w miejscu pracy można pobrać pod linkiem.

     

    Fot. Freedomz / Adobe Stock

     

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery