• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Mediacje mogą być sposobem na szybsze i tańsze rozwiązywanie konfliktu w miejscu pracy – raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców



    Warszawa, 16 kwietnia 2021 r. 

     

    MEDIACJE MOGĄ BYĆ SPOSOBEM NA SZYBSZE I TAŃSZE ROZWIĄZANIE KONFLIKTU W MIEJSCU PRACY – RAPORT ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW

     

    Miejsce pracy jest środowiskiem, w którym konflikty na różnych polach występują w sposób naturalny, wynikając zarówno z różnic charakterologicznych, jak i rozmaitego podejścia do wykonywanych zadań. Epidemia COVID-19 jest okresem szczególnym, w którym te napięcia mogą dodatkowo eskalować –z uwagi zarówno na niepewność dotyczącą sytuacji zdrowotnej, czy zawodowej (a więc i finansowej), jak i  trudne decyzje kadrowe podejmowane w związku z pogorszeniem koniunktury.

    Spór dojrzały na tyle, by wejść z nim na drogę postępowania sądowego, może przerodzić się w długotrwały i kosztowny dla obu stron konflikt, którego rezultatem może być całkowite zepsucie relacji pomiędzy jego uczestnikami. W kontekście sytuacji na rynku pracy, determinowanej również czynnikami demograficznymi, wydaje się że bardzo ważne staje się zabezpieczenie podstawowego kapitału zaufania w zakładach pracy. Temu kluczowemu celowi służyć może szersze stosowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów – w tym mediacji.

    Popularyzacja mediacji w sporach pracowniczych i przekazanie możliwie najszerszej wiedzy na temat tej metody rozwiązywania sporów było celem przyświecającym opracowaniu opublikowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców raportu pt. „Mediacje jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów w sprawach pracowniczych”.

    Raport stanowi zwieńczenie realizowanego przez nas od kilku miesięcy projektu dot. mediacji w miejscu pracy w dobie pandemii COVID-19 – podkreśla Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP – Wierzę, że ten materiał okaże się przydatny zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o mediacjach.

    Przygotowany przez zespół piątki ekspertów raport został przedstawiony przez ZPP w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w piątek 16 kwietnia w Świetlicy Wolności. Podczas wydarzenia podsumowano działania podjęte w toku realizacji projektu poświęconego mediacji w miejscu pracy i wskazano na główne tezy z raportu.

    Raport zawiera zarówno ogólne i teoretyczne informacje dotyczące mediacji, jak i szersze rozważania na temat konfliktu w miejscu pracy, a także wskazuje na konkretne bariery rozwoju mediacji w sprawach pracowniczych – twierdzi Kamila Sotomska, zastępca dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji ZPP – Temat został więc opisany kompleksowo i wielowątkowo.

    Eksperci są zgodni, że potencjał mediacji w miejscu pracy pozostaje nie do końca wykorzystany. Brak wystarczającej świadomości w zakresie zalet tej metody rozwiązywania sporów i związanych z nią aspektów proceduralnych wciąż pozostaje jedną z istotniejszych barier dla popularyzacji mediacji. 

    Mamy nadzieję, że w ramach realizacji projektu udało nam się dotrzeć z wiedzą dotyczącą mediacji do szerokiego grona odbiorców – konkluduje Jakub Bińkowski.

     

    Raport pt. „Mediacje jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów w sprawach pracowniczych” zawierający kompleksowe informacje dot. mediacji w miejscu pracy można pobrać pod linkiem.

     

    Fot. Freedomz / Adobe Stock

     

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

    Co do zasady Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pozytywnie ocenia kierunek ewolucji rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949). Naszą aprobatę budzi przede wszystkim usunięcie na etapie dyskusji w ramach Rady Ministrów przepisu obligującego wszystkich przedsiębiorców do zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę. Niestety, w aktualnej wersji prawa pozostawiono artykuł 6, w tym ust. 1. pkt 1 i ust. 1 pkt 2, które przewidują taki wymóg w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej (APT) sprowadzających nad Wisłę pracowników tymczasowych. Jako ZPP dostrzegamy wynikające z takiej propozycji ryzyka – analogicznie do tych generowanych przez wcześniej obecny w regulacji postulat wprowadzenia obowiązkowych umów o pracę z cudzoziemcami dla wszystkich firm.

    Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

    Warszawa, 30 stycznia 2025 r. Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Już w 2025 r. w Polsce ma zacząć obowiązywać system kaucyjny. Sejm przyjął nowelizację ustawy z […]

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania tzw. ustawy wiatrakowej

    Obawy o rosnące ceny energii i niepewność dotycząca skali podwyżek są istotnym czynnikiem hamującym inwestycje w Polsce i innych państwach członkowskich. Kolejne odsłony koniecznych programów chroniących odbiorców przed wysokimi cenami stanowią duży koszt dla budżetu państwa.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery