• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Miasta w Internecie



    Zmieniamy, czy mieszamy?
    Polska teleinformatyka publiczna na rozdrożu

    Ostatnie tygodnie przyniosły szereg jednoznacznie krytycznych ocen wieloletnich inwestycji publicznych w systemy elektronicznej administracji w Polsce. Wiele z nich znajduje potwierdzenie w diagnozach prezentowanych podczas kilku ostatnich Konferencji „Miasta w Internecie” w Gdańsku. Zawsze jednak łatwiej w Polsce o diagnozy, niż o przygotowanie i rzetelną realizację planów. Tegoroczna – 20 KMWI – będzie okazją do zweryfikowania, czy znajdująca się na rozdrożu polska teleinformatyka publiczna potrafi wybrać właściwą drogę. Objęliśmy patronat nad wydarzeniem.

    Przyszłość polskiej e-administracji

    Próby odpowiedzi na to ważne pytanie można się z pewnością spodziewać podczas jubileuszowej 20KMWI, zaplanowanej między 29 czerwca, a 1 lipca w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności. Ścieżki tematyczne programu: poświęcone inwestycjom cyfrowym w latach 2014-2020 (w tym w e-administrację i sieci), cyfrowej modernizacji polskiego systemu oświaty oraz zarządzaniu rozwojem cyfrowym i e-innowacjom pozwolą na poszukiwanie tych odpowiedzi z różnych perspektyw.

    – Obserwujemy rozwój polskiej informatyki publicznej od czasów, rzec można „prehistorycznych”. KMWI była zawsze platformą otwartej dyskusji o sensowności inwestycji w ICT dokonywanych przez rząd i samorządy. Tak będzie i w tym roku – podkreśla Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. –  Obok strategicznej debaty na temat szans na innowacyjny rozwój cyfrowy w Polsce, zaplanowaliśmy kilka bloków poświęconych e-administracji. Podejmiemy w nim szeroko tematy: roli sektora prywatnego we współtworzeniu e-usług publicznych, rządowych planów inwestycji w systemy teleinformatyczne, czy samorządowych projektów w zakresie inteligentnego transportu.

    W debatach i sesjach na temat e-administracji wezmą udział m.in. Monika Jakubiak – zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki Ministerstwa Cyfryzacji, Witold Kołodziejski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Krzysztof Komorowski z Instytutu Sobieskiego, Marek Kulawcy – dyrektor Departamentu Informatyki w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wojciech Życzyński z Microsoft Polska, dr Kajetan Wojsyk – zastępca dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, doradca Ministra Cyfryzacji i inni.

    Co dalej z regionalnymi sieciami szkieletowymi?

    Na odpowiedź czeka także pytanie: co dalej z regionalnymi sieciami szkieletowymi zbudowanymi w ostatnich latach za unijne pieniądze? Większość z nich generuje dziś wielomilionowe koszty a perspektywa ich wykorzystania wydaje się odległa. Podczas specjalnego bloku 20KMWI zaprezentowana zostanie szczegółowa analiza zbudowanych sieci. A stanowisko Komisji Europejskiej wobec tych inwestycji przedstawi Anna Krzyżanowska – kierownik działu sieci szerokopasmowych DG CONNECT. W tej części programu uczestniczyć będą menedżerowie z kluczowych operatorów i przedstawiciele spółek zarządzających sieciami regionalnymi. Blok będzie zorganizowany we współpracy ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Dostępne środki nie wystarczą na cyfrową szkołę

     –  Trzy lata temu podczas sesji plenarnej KMWI poświęconej programowi „Cyfrowa Szkoła” wiceminister w MEN deklarowała, iż na cyfrową modernizację polskich szkół i edukację cyfrową nauczycieli przeznaczone zostanie 4,5 mld zł. Dziś wiemy, że ta kwota będzie co najmniej czterokrotnie niższa – przypomina Artur Krawczyk, dyrektor ds. projektów cyfrowych w SMWI, specjalizujący się w tematyce edukacyjnej. Środki te, ulokowane w Regionalnych Programach Operacyjnych, pozwolą na sfinansowanie projektów realizowanych w zaledwie ośmiu do dziesięciu procentach szkół.

    Rodzą się zatem kolejne pytania: jak sfinansować cyfrowy rozwój polskiej szkoły? Jak zorganizować ten proces? Jaka rolę mają w nim odgrywać samorządy regionalne i lokalne? Gdzie znaleźć brakujące środki finansowe? Próby odpowiedzi na nie poszukiwać będą uczestnicy 2 bloków tematycznych 20KMWI w debacie z udziałem przedstawicieli MEN, Ministerstwa Cyfryzacji, samorządowców i firm rynku edukacyjnego.

    Ważnymi tematami 20KMWI – największego w kraju spotkania środowiska samorządowych liderów rozwoju cyfrowego, przedstawicieli Rządu RP, reprezentantów sektora ICT oraz ekspertów będą także:

    • cyfrowy rozwój regionów w latach 2014-2020 z udziałem liderów rozwoju cyfrowego w Urzędach Marszałkowskich  
    • miejskie aplikacje społeczne – aplikacje tworzone przez niewielkie firmy, organizacje społeczne i indywidualnych koderów, zaangażowanych w lokalne sprawy [blok zorganizowany wspólnie przez SMWI i Urząd Miasta Gdańska]
    • komunikacja władz samorządowych z mieszkańcami i biznesem lokalnym – wykorzystanie mediów elektronicznych i platform społecznościowych do budowania interakcji między władzami a społecznością lokalną
    • nowe strategie rozwoju cyfrowego w Unii Europejskiej oraz ich finansowanie
    • historia  polskiej e-administracji: 2002-2016 sesja prezentująca działania poszczególnych rządów i samorządów na tym polu. 

     

    Jubileuszowe akcenty

    Wieczorem, 29 czerwca, zaplanowano podsumowanie 20-lat konferencji z udziałem prelegentów, gości i uczestników 20KMWI. ­- Zachęcamy wszystkich sympatyków KMWI – tych z czasów Tarnowa i Zakopanego szczególnie – do kontaktu z nami i udziału w gdańskim spotkaniu. KWMI to jedyna konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcona informatyce w sektorze publicznym, która oparła się przeciwnościom i wciąż stanowi unikalne forum dyskusji o innowacyjnych inicjatywach w rozwoju cyfrowym Polski – mówi Arkadiusz Złotnicki, wiceprezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

    Zainteresowani udziałem w konferencji winni dokonać zgłoszenia w serwisieKontakt z organizatorami.

    Kontakt:
    Krzysztof Głomb, prezes SMWI, k.glomb@mwi.pl, +48 605 290 500
    Arkadiusz Złotnicki, wiceprezes SMWI, a.zlotnicki@mwi.pl, +48 502 357 666

     

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery