• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    MSP w pesymistycznym nastroju



    30.07.2015

    Busometr.

    Po raz kolejny zapytaliśmy przedsiębiorców sektora małych i średnich firm o ich opinie na temat sytuacji gospodarczej w Polsce. Najnowszy odczyt Busometra wyniósł 46,48 punktu, co wskazuje na pesymistyczne nastroje w sektorze.

    – To duża zmiana jakościowa, niestety na niekorzyść, względem poprzedniego odczytu Busometra, który opublikowaliśmy na początku 2015 roku. O ile w poprzednim badaniu przedsiębiorcy z nadzieją i optymizmem patrzyli w przyszłość, o tyle teraz ich postawa wyraża rozczarowanie i pesymizm – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

    Przedsiębiorcy zapytani o koniunkturę gospodarczą, bardziej spodziewają się jej pogorszenia (34,5%), niż polepszenia (23,6%). Ogólny wskaźnik komponentu „Koniunktura gospodarcza” wyniósł natomiast 45,89 punktu. Tylko przedsiębiorcy z regionów wschodnich oraz przedstawiciele branż m.in.: marketingowej; nieruchomości; finansowej oraz turystycznej wyrazili w tym aspekcie pozytywne oczekiwania.

    Dużo bardziej optymistycznie wyniki Busometra kształtują się natomiast w zakresie rynku pracy. Badani przedsiębiorcy zadeklarowali podniesienie płac (20,9%) oraz zwiększenie zatrudnienia (24,6%). Także ogólny wskaźnik komponentu „Rynek Pracy” wyraża optymizm i wynosi 51,49 punktu.

    – Muszę przyznać, że ten wynik jest dla mnie zaskoczeniem, szczególnie, że Rząd nie planuje żądnych pozytywnych działań. Wręcz przeciwnie, coraz śmielsze są pomysły podwyższania pozapłacowych kosztów pracy – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. Jak dodaje – Ich zrealizowanie nie może przynieść nic dobrego, szczególnie ludziom młodym, wchodzącym na rynek pracy i tym z niskimi kwalifikacjami zawodowymi.

    Aktualny odczyt Busometra wskazał także na optymistyczne plany inwestycyjne polskich przedsiębiorców. Ponad połowa badanych (50,2%) jest gotowa inwestować. Ogólna wartość komponentu „Inwestycje” wyniosła 44,87 punktu. Szczególnie optymistycznie nastawione do nowych wyzwań inwestycyjnych są przedsiębiorcy prowadzący swoje firmy na wschodzie i północy kraju, w sektorze produkcji oraz branżach m.in. turystycznej; chemicznej; edukacyjnej oraz komputerowej.

    ***

    Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MPS – jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców oraz ich planowane działania (pomiar prognoz przedsiębiorców na kolejne półrocze).

    Na wartość Indeksu wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej; (2) rynku pracy oraz (3) inwestycji.

    Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, zaś powyżej 50 – ich optymizm.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm, tworzą 75% miejsc pracy oraz 67% PKB.

    Pełna treść badania_.pdf

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery