• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Nie daj się oszukać…



    W ostatnim czasie pojawiły się na rynku kancelarie doradców prawnych, które masowo wysyłają do przedsiębiorców prowadzących sprzedaż przez Internet tzw. „wezwania”, w których straszą przedsiębiorców postępowaniem sądowym zarzucając im stosowanie w regulaminach oraz wzorcach umów klauzul abuzywnych (niedozwolonych).

    Co robić, jeśli otrzyma się takie „wezwanie”?

    Po pierwsze, nie wpadać w panikę, nie wchodzić w dyskusję z kancelarią i przede wszystkim nie płacić.

    Należy zwrócić uwagę, że pisma są podpisywane przez doradcę prawnego, a nie radcę prawnego czy adwokata. Doradcy prawni nie mają uprawnień takich jak radcowie prawni i adwokaci i mogą być pełnomocnikami tylko w niektórych sprawach cywilnych i tylko wtedy, kiedy wiąże ich z klientem stała umowa zlecenia. Zapewne właśnie dlatego nie konkretyzują w „wezwaniu” w czyim imieniu działają, pisząc enigmatycznie o „mandantach” i nie załączają ważnych pełnomocnictw. Nie wykazują więc, że są umocowani do działań jakie podejmują.

    Po drugie należy sprawdzić, czy stosowane w naszym przedsiębiorstwie wzorce umów i regulaminy rzeczywiście nie zawierają klauzul abuzywnych. W tym celu najlepiej zwrócić się o pomoc do radcy prawnego lub adwokata. Problematyka klauzul abuzywnych jest dość skomplikowana z uwagi na ich dużą liczbę oraz konieczność każdorazowego badania ich z rzeczywistym stanem faktycznym sprawy. Znaczenie ma nie ich literalne brzmienie, ale celowość i sens.

    Wykaz klauzul znajduje się na stronie www.uokik.gov.pl, należy jednak pamiętać, że za klauzule niedozwoloną sąd może uznać postanowienie umowne, które nie znajduje się na liście UOKiK.

    Jeśli okaże się, że w regulaminie (wzorcu umowy) znajdują się niedozwolone klauzule umowne – abuzywne, to należy bezzwłocznie zastąpić je klauzulami dozwolonymi lub całkowicie je wykreślić.

    Im szybciej podejmie się powyższe kroki, tym bezpieczniej, gdyż z żądaniem uznania postanowienia wzorca umowy za niedozwolone można wystąpić również wtedy, gdy pozwany zaniechał jego stosowania, jeżeli od tego zaniechania nie minęło sześć miesięcy.

    Podobne praktyki stosują również niektóre stowarzyszenia i inne osoby.

    Radca prawny Roman Comi

    Wspólnik

    W Kancelarii R. Comi, E. I. Chełkowska-Kamionka, R. Worobiej, Kancelaria Prawna Sp. j

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery