• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Nie daj się oszukać…



    W ostatnim czasie pojawiły się na rynku kancelarie doradców prawnych, które masowo wysyłają do przedsiębiorców prowadzących sprzedaż przez Internet tzw. „wezwania”, w których straszą przedsiębiorców postępowaniem sądowym zarzucając im stosowanie w regulaminach oraz wzorcach umów klauzul abuzywnych (niedozwolonych).

    Co robić, jeśli otrzyma się takie „wezwanie”?

    Po pierwsze, nie wpadać w panikę, nie wchodzić w dyskusję z kancelarią i przede wszystkim nie płacić.

    Należy zwrócić uwagę, że pisma są podpisywane przez doradcę prawnego, a nie radcę prawnego czy adwokata. Doradcy prawni nie mają uprawnień takich jak radcowie prawni i adwokaci i mogą być pełnomocnikami tylko w niektórych sprawach cywilnych i tylko wtedy, kiedy wiąże ich z klientem stała umowa zlecenia. Zapewne właśnie dlatego nie konkretyzują w „wezwaniu” w czyim imieniu działają, pisząc enigmatycznie o „mandantach” i nie załączają ważnych pełnomocnictw. Nie wykazują więc, że są umocowani do działań jakie podejmują.

    Po drugie należy sprawdzić, czy stosowane w naszym przedsiębiorstwie wzorce umów i regulaminy rzeczywiście nie zawierają klauzul abuzywnych. W tym celu najlepiej zwrócić się o pomoc do radcy prawnego lub adwokata. Problematyka klauzul abuzywnych jest dość skomplikowana z uwagi na ich dużą liczbę oraz konieczność każdorazowego badania ich z rzeczywistym stanem faktycznym sprawy. Znaczenie ma nie ich literalne brzmienie, ale celowość i sens.

    Wykaz klauzul znajduje się na stronie www.uokik.gov.pl, należy jednak pamiętać, że za klauzule niedozwoloną sąd może uznać postanowienie umowne, które nie znajduje się na liście UOKiK.

    Jeśli okaże się, że w regulaminie (wzorcu umowy) znajdują się niedozwolone klauzule umowne – abuzywne, to należy bezzwłocznie zastąpić je klauzulami dozwolonymi lub całkowicie je wykreślić.

    Im szybciej podejmie się powyższe kroki, tym bezpieczniej, gdyż z żądaniem uznania postanowienia wzorca umowy za niedozwolone można wystąpić również wtedy, gdy pozwany zaniechał jego stosowania, jeżeli od tego zaniechania nie minęło sześć miesięcy.

    Podobne praktyki stosują również niektóre stowarzyszenia i inne osoby.

    Radca prawny Roman Comi

    Wspólnik

    W Kancelarii R. Comi, E. I. Chełkowska-Kamionka, R. Worobiej, Kancelaria Prawna Sp. j

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery