• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    O podatkach w Poznaniu



    15.01.2016

    W dniu 12 stycznia 2016 r. w Poznaniu, z inicjatywy Rzecznika ZPP w regionie Wielkopolski Józefa Łukaszczyka, odbyło się seminarium na temat zmian w przepisach dotyczących podatków: dochodowego i VAT, obowiązujących w 2016 r.

    Józef Łukaszczyk przedstawił rolę i zadania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w zmieniającej się sytuacji społeczno-gospodarczej, z kolei Maciej Hadas, Doradca Podatkowy z Grant Thornton (Oddział w Poznaniu) w bardzo interesujący sposób zaprezentował tematykę zmian w przepisach podatkowych obowiązujących w 2016 r., a mianowicie: zasadę „in dubio pro tributario” – jej wpływ na kontrolę i postępowanie organów podatkowych; karuzele podatkowe VAT – jak ich unikać, skutki i metody obrony; klauzule przeciwko unikaniu opodatkowania i ich wpływ na optymalizacje podatkowe; podatek CIT – rozliczenie korekt na bieżąco, zmiany w przepisach w zakresie zatorów płatniczych. Podczas seminarium poruszona została także tematyka stresu w biznesie i opisane strategie radzenia sobie z nim. Jak mówił Bogdan Bielawski, Trener Biznesu – Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem przez przedsiębiorców prowadzi niekiedy do rozstroju zdrowia i choroby, co w konsekwencji może doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa z uwagi na niemożliwość efektywnego zarządzania.

    W trakcie dyskusji uczestnicy podkreślili pilną potrzebę integracji środowiska przedsiębiorców z sektora MSP z uwagi na zmieniające się otoczenie prawne i polityczne. Podnoszono, że ilość przepisów i stopień ich skomplikowania wymaga wysokospecjalistycznej wiedzy i w znacznym stopniu utrudnia koncentrację na bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Wielokrotnie pojawiał się argument, że instytucje państwowe powinny pełnić rolę służebną, a nie represyjną wobec działających firm. Argumenty te były poparte wieloma przykładami, o których również informowała prasa oraz programy telewizyjne.

    W planach są kolejne spotkania.

    Zapisz

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery