2 grudnia 2024 r., Warszawa
Odkrywając wzrost: Pokonywanie barier na jednolitym rynku Unii Europejskiej
Wstęp
Swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej uległa spowolnieniu. W odróżnieniu od w pełni funkcjonującego jednolitego rynku towarów, rynek usług pozostaje słabo rozwinięty, co skutkuje wolniejszym tempem wzrostu gospodarczego, niższym poziomem zatrudnienia oraz ograniczoną konkurencyjnością. Zgodnie z raportem rocznym o jednolitym rynku z 2023 roku, w 1993 roku integracja handlu usługami wynosiła 3%, a do 2021 roku wzrosła tylko do 6%, co wskazuje na stagnację w integracji rynku.
Rekomendacje
• Zalecamy wzmocnienie mechanizmów egzekwowania prawa oraz nadzoru nad przestrzeganiem przepisów w ramach regulacji UE, które dotyczą barier handlowych. Uważamy, że wzmocnienie tych środków zapewni skuteczne wdrażanie przepisów promujących swobodny przepływ usług w całej Unii Europejskiej.
• Rekomendujemy skoncentrowanie działań na uproszczeniu procesów oraz redukcji obciążeń administracyjnych w państwach członkowskich UE, w celu ułatwienia transgranicznego wykonywania zawodów w dziedzinach takich jak prawo, nieruchomości czy transport. Zalecamy uproszczenie procedur licencyjnych i certyfikacyjnych w celu zmniejszenia ich złożoności oraz zapewnienia sprawniejszego funkcjonowania transgranicznych operacji dla przedsiębiorstw.
• Ważna jest także priorytetyzacja polityki spójności w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju i integracji we wszystkich regionach Unii. Zalecamy skupienie się również na redukcji luk infrastrukturalnych i inwestycyjnych w regionach UE w celu promowania zrównoważonego rozwoju.
• Poza redukcją obciążeń regulacyjnych, uważamy za niezbędne wdrożenie mechanizmów egzekwowania przepisów w oparciu o analizy konkurencyjności.
• Naszym zdaniem Grupa Zadaniowa ds. Egzekwowania Przepisów dotyczących Jednolitego Rynku (SMET) powinna kłaść nacisk na interakcje z przedsiębiorstwami poprzez zwiększoną liczbę konsultacji i podejście sektorowe, aby identyfikować wąskie gardła 1 Komisja Europejska. “Raport Roczny o Jednolitym Rynku 2023: Jednolity Rynek po 30 latach.” s. 6. i promować konkurencyjność poprzez rozwiązywanie problemów związanych ze standardami produktów, przepisami bezpieczeństwa i przepisami dotyczącymi ochrony środowiska na jednolitym rynku.
• Zalecamy zwiększenie współpracy między zarządcami infrastruktury w celu poprawy efektywności i atrakcyjności transportu towarowego, w tym znaczne inwestycje w Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym dla bezpieczniejszych i szybszych operacji przewozu towarów koleją. Rekomendujemy przyspieszenie działań na rzecz rozwoju konkurencyjnych rynków kapitałowych w całej UE poprzez ograniczenie praktyk protekcjonistycznych oraz promowanie szerszego dostępu do kapitału wysokiego ryzyka, co w szczególności przyniesie korzyści start upom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom.
• Rekomendujemy finalizację budowy unii bankowej w celu uwzględnienia publicznego podziału ryzyka i ułatwienia transgranicznego finansowania konsumenckiego, usuwając bariery, które obecnie utrudniają integrację usług bankowych w całej UE.
• Zalecamy zwiększenie mechanizmów współpracy między państwami członkowskimi oraz nadzoru publicznego w celu przezwyciężenia oporu i zakorzenionych interesów, wspieranych przez proaktywne działania Komitetu Parlamentu Europejskiego ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO). Ponadto, rekomendujemy ustanowienie dedykowanego Komisarza ds. jednolitego rynku i zapewnienie, że jednolity rynek pozostanie konsekwentnym priorytetem na agendzie Trojki Rady.
Zobacz najnowsze Memorandum ZPP: Odkrywając wzrost: Pokonywanie barier na jednolitym rynku Unii Europejskiej