• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia ws. Narodowego Programu Szczepień na dzień 30 grudnia 2020 r.



    Warszawa, 30 grudnia 2020 r.

     

     

    Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia ws.
    Narodowego Programu Szczepień na dzień 30 grudnia 2020 r.

     

     

    Walka z epidemią czy walka z logistyką?

    8 grudnia o 7:00 czasu Greenwich zaszczepiono pierwszą osobę w Europie przeciw skutkom choroby wywoływanej przez wirus SARS-COV-2. 27 grudnia zaszczepioną pierwszą osobę w Polsce, pielęgniarkę naczelną w Szpitalu MSWiA w Warszawie.

    Nie podlega dyskusji, że skala zaplanowanego programu szczepień przekracza jakikolwiek do tej pory prowadzony zakres działań profilaktycznych w polskim systemie ochrony zdrowia.

    Jednak uzyskane informacje od lekarzy pracujących w wyznaczonych szpitalach tzw. węzłowych czyli dedykowanych do szczepień pracowników służby zdrowia (tzw. Grupa 0) wskazują na niepokojący rozwój wypadków:

    – mimo ogromnego zainteresowania terminy szczepień dla pracowników służby zdrowia wyznaczane są na 2 tydzień stycznia ( między 11 a 15 stycznia);

    – planowane wolumeny szczepień w tych szpitalach to około 100-200 pacjentów dziennie;

    – pomiędzy 31.12 a 4.01 stycznia zaplanowano przerwę w szczepieniach (szczepionki dotrą do szpitali węzłowych dopiero 4 stycznia).

    Oznacza to, ogromne zagrożenia dla tempa prowadzenia szczepień dla całości populacji.

    Zaszczepienie lekarzy, pielęgniarek i ratowników w dwóch dawkach dających odporność, to przesłanka rozpoczęcia akcji szczepień dla pozostałych osób.

    Jeżeli nie będzie lepszej koordynacji tych działań i publicznie przekazywanych informacji o tempie szczepień to komunikowane przez Ministerstwo Zdrowia wyszczepienie minimum 15 mln osób nastąpi faktycznie na koniec 2022 roku.

    Apelujemy do Ministra Zdrowia o pilne roztoczenie nadzoru nad koordynacją procesu szczepień oraz prezentację wraz z danymi o ilości zachorowań, zgonów jak również informacji o ilości zaszczepionych osób.

     

    Agnieszka Szpara
    Główny Ekspert ZPP ds. ochrony zdrowia

     

    Zobacz: 30.12.2020 Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia ws. Narodowego Programu Szczepień na dzień 30 grudnia 2020 r. 

     

    Fot. geralt / pixabay.com

     

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery