Warszawa, 30 grudnia 2020 r.
Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia ws.
Narodowego Programu Szczepień na dzień 30 grudnia 2020 r.
Walka z epidemią czy walka z logistyką?
8 grudnia o 7:00 czasu Greenwich zaszczepiono pierwszą osobę w Europie przeciw skutkom choroby wywoływanej przez wirus SARS-COV-2. 27 grudnia zaszczepioną pierwszą osobę w Polsce, pielęgniarkę naczelną w Szpitalu MSWiA w Warszawie.
Nie podlega dyskusji, że skala zaplanowanego programu szczepień przekracza jakikolwiek do tej pory prowadzony zakres działań profilaktycznych w polskim systemie ochrony zdrowia.
Jednak uzyskane informacje od lekarzy pracujących w wyznaczonych szpitalach tzw. węzłowych czyli dedykowanych do szczepień pracowników służby zdrowia (tzw. Grupa 0) wskazują na niepokojący rozwój wypadków:
– mimo ogromnego zainteresowania terminy szczepień dla pracowników służby zdrowia wyznaczane są na 2 tydzień stycznia ( między 11 a 15 stycznia);
– planowane wolumeny szczepień w tych szpitalach to około 100-200 pacjentów dziennie;
– pomiędzy 31.12 a 4.01 stycznia zaplanowano przerwę w szczepieniach (szczepionki dotrą do szpitali węzłowych dopiero 4 stycznia).
Oznacza to, ogromne zagrożenia dla tempa prowadzenia szczepień dla całości populacji.
Zaszczepienie lekarzy, pielęgniarek i ratowników w dwóch dawkach dających odporność, to przesłanka rozpoczęcia akcji szczepień dla pozostałych osób.
Jeżeli nie będzie lepszej koordynacji tych działań i publicznie przekazywanych informacji o tempie szczepień to komunikowane przez Ministerstwo Zdrowia wyszczepienie minimum 15 mln osób nastąpi faktycznie na koniec 2022 roku.
Apelujemy do Ministra Zdrowia o pilne roztoczenie nadzoru nad koordynacją procesu szczepień oraz prezentację wraz z danymi o ilości zachorowań, zgonów jak również informacji o ilości zaszczepionych osób.
Agnieszka Szpara
Główny Ekspert ZPP ds. ochrony zdrowia
Fot. geralt / pixabay.com