• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Oświadczenie Komisji Podatkowej ZPP



    Warszawa, 10.10.2013 r.

    OŚWIADCZENIE KOMISJI PODATKOWEJ ZPP

    W lutym br. została w ZPP powołana Komisja Podatkowa, której celem było wypracowanie nowego systemu podatkowego.

    System nad którym pracowaliśmy oparty był o model Ś.P. Krzysztofa Dzierżawskiego i opierał się na następujących założeniach:

    1. Politycy otrzymują tyle samo pieniędzy co obecnie

    2. Wprowadzamy proste podatki oparte na 3 zasadach:

    a) podatek jest tani w poborze,

    b) podatek jest nie do uniknięcia,

    c) podatek jest prosty – każdy może go sobie sam obliczyć.

    Obliczenia dokonane w 2004 roku przez Krzysztofa Dzierżawskiego umożliwiały spełnienie powyższych kryteriów.

    Niestety, przez 9 lat politycy dokonali takiego zadłużenia Państwa, że obecnie spełnienie kryterium 1 jest niemożliwe. Brakuje 60 miliardów złotych.

    Oczywiście nie oznacza to, że obecny system podatkowy jest w stanie zaspokoić potrzeby budżetu Państwa na obecnym poziomie.

    Konieczne są głębokie cięcia wydatków rządowych. Bez nich czekają nas wysokie podwyżki podatków, dalsze zadłużanie naszych dzieci i wnuków i możliwy krach systemu finansów publicznych, nie ma bowiem ani przyzwolenia społecznego ani miejsca na jakiekolwiek podwyżki podatków, bez spadku wpływów do budżetu.

    Nie zaniechamy prac nad nowym systemem podatkowym – ale muszą one ulec znacznemu rozszerzeniu – przede wszystkim w zakresie reformy systemu finansów publicznych oraz reformy systemu emerytalnego.

    ZPP rozpoczyna prace nad gromadzeniem środków na te dość kosztowne przedsięwzięcie. W momencie pozyskania odpowiednich kwot (głównie na wydatki związane z zatrudnieniem firm ekonometrycznych oraz aktuarialnych) ogłosimy dalszy harmonogram prac.

    Robert Gwiazdowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZPP
    Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP

    Oświadczenie do pobrania.

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery