• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Oświadczenie Komisji Podatkowej ZPP



    Warszawa, 10.10.2013 r.

    OŚWIADCZENIE KOMISJI PODATKOWEJ ZPP

    W lutym br. została w ZPP powołana Komisja Podatkowa, której celem było wypracowanie nowego systemu podatkowego.

    System nad którym pracowaliśmy oparty był o model Ś.P. Krzysztofa Dzierżawskiego i opierał się na następujących założeniach:

    1. Politycy otrzymują tyle samo pieniędzy co obecnie

    2. Wprowadzamy proste podatki oparte na 3 zasadach:

    a) podatek jest tani w poborze,

    b) podatek jest nie do uniknięcia,

    c) podatek jest prosty – każdy może go sobie sam obliczyć.

    Obliczenia dokonane w 2004 roku przez Krzysztofa Dzierżawskiego umożliwiały spełnienie powyższych kryteriów.

    Niestety, przez 9 lat politycy dokonali takiego zadłużenia Państwa, że obecnie spełnienie kryterium 1 jest niemożliwe. Brakuje 60 miliardów złotych.

    Oczywiście nie oznacza to, że obecny system podatkowy jest w stanie zaspokoić potrzeby budżetu Państwa na obecnym poziomie.

    Konieczne są głębokie cięcia wydatków rządowych. Bez nich czekają nas wysokie podwyżki podatków, dalsze zadłużanie naszych dzieci i wnuków i możliwy krach systemu finansów publicznych, nie ma bowiem ani przyzwolenia społecznego ani miejsca na jakiekolwiek podwyżki podatków, bez spadku wpływów do budżetu.

    Nie zaniechamy prac nad nowym systemem podatkowym – ale muszą one ulec znacznemu rozszerzeniu – przede wszystkim w zakresie reformy systemu finansów publicznych oraz reformy systemu emerytalnego.

    ZPP rozpoczyna prace nad gromadzeniem środków na te dość kosztowne przedsięwzięcie. W momencie pozyskania odpowiednich kwot (głównie na wydatki związane z zatrudnieniem firm ekonometrycznych oraz aktuarialnych) ogłosimy dalszy harmonogram prac.

    Robert Gwiazdowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZPP
    Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP

    Oświadczenie do pobrania.

    Najnowsze artykuły

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Wspólna biała księga dotycząca relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą

    W przededniu prezydencji Polski w Radzie UE, wiodące organizacje pracodawców z Polski i Ukrainy opublikowały białą księgę dotyczącą relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą. To kolejny etap współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Polski oraz Federacji Pracodawców Ukrainy (FEU)…

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery