• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: 500+ na pierwsze dziecko



    Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, weszła w życie 1 lipca

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Elżbieta Rafalska

    Ministerstwo: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

    Opis ustawy:

    Ustawa rozszerza program „500+”, rezygnując z progu dochodowego umożliwiającego otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko.

    Plusy: 

    + Zmniejszenie kosztów administracyjnych programu. Gminy dostaną dofinansowanie na obsługę programu na poziomie 0,85% otrzymanej dotacji celowej. Wcześniej było to 1,5% (konieczne było bowiem weryfikowanie dochodu przy wnioskach o 500+ na pierwsze dziecko).

    Minusy: 

    – Program stanie się droższy o około 20 miliardów złotych i kosztować będzie rokrocznie ponad 40 miliardów złotych. Będzie on sporym obciążeniem dla budżetu państwa. 

    – Ze względu na dużą liczbę beneficjentów programu odwołanie go bądź modyfikacja w przyszłości będzie bardzo trudna pod kątem politycznym. 

    – Niska dzietność w polskich rodzinach wynika przede wszystkim z faktu, iż rodzice mając 1 dziecko nie decydują się na kolejne (53% polskich rodzin to rodziny z jednym dzieckiem). Wypłacenie świadczenia na pierwsze dziecko w niewielkim stopniu wpłynie na poprawę sytuacji demograficznej.  


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. amyelizabethquinn / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery