• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Przywracanie połączeń autobusowych



    Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych
    o charakterze użyteczności publicznej, weszła w życie 18 lipca

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Andrzej Adamczyk

    Ministerstwo: Infrastruktury

    Opis ustawy:

    Ustawa tworzy specjalny fundusz przewidziany na dofinansowanie nierentownych linii autobusowych. Jego beneficjentem będą samorządy, które następnie podpiszą umowy z konkretnymi przewoźnikami. Muszą one jednak zapewnić minimum 10% wkład własny na dofinansowanie części deficytu. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 800 mln złotych rocznie.

    Plusy: 

    + Zapewnienie transportu publicznego mieszkańcom miejscowości, do których nie docierał transport zbiorowy tzw. „białych plam”. Walka z wykluczeniem komunikacyjnym. 

    + Szansa na większą przepustowość na drogach dojazdowych do miast, ze względu na alternatywny dla indywidualnego samochodu środek komunikacji. 

    + Zwiększenie mobilności mieszkańców miejscowości w której panował w dalszym ciągu duże bezrobocie. Dzięki połączeniom łatwiej będzie im dojechać do miejsc, gdzie brakuje rąk do pracy. 

    Minusy: 

    – Dofinansowanie będzie jedynie na rok. To za mało, gdyż mało który prywatny przewoźnik zdecyduje się na zakup nowego taboru mając jedynie rok gwarancji przewozu na danej lini. Taka sytuacja grozi restytucją nieefektywnych PKSów. 

    – Pieniędzy tych nie będzie można przeznaczyć na poprawę infrastruktury – remont przystanków, zakup taboru. Bez tego typu inwestycji może być ciężko zachęcić ludzi do zrezygnowania z samochodu na rzecz autobusu.


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. Free-Photos/ pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery