• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Przywracanie połączeń autobusowych



    Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych
    o charakterze użyteczności publicznej, weszła w życie 18 lipca

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Andrzej Adamczyk

    Ministerstwo: Infrastruktury

    Opis ustawy:

    Ustawa tworzy specjalny fundusz przewidziany na dofinansowanie nierentownych linii autobusowych. Jego beneficjentem będą samorządy, które następnie podpiszą umowy z konkretnymi przewoźnikami. Muszą one jednak zapewnić minimum 10% wkład własny na dofinansowanie części deficytu. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 800 mln złotych rocznie.

    Plusy: 

    + Zapewnienie transportu publicznego mieszkańcom miejscowości, do których nie docierał transport zbiorowy tzw. „białych plam”. Walka z wykluczeniem komunikacyjnym. 

    + Szansa na większą przepustowość na drogach dojazdowych do miast, ze względu na alternatywny dla indywidualnego samochodu środek komunikacji. 

    + Zwiększenie mobilności mieszkańców miejscowości w której panował w dalszym ciągu duże bezrobocie. Dzięki połączeniom łatwiej będzie im dojechać do miejsc, gdzie brakuje rąk do pracy. 

    Minusy: 

    – Dofinansowanie będzie jedynie na rok. To za mało, gdyż mało który prywatny przewoźnik zdecyduje się na zakup nowego taboru mając jedynie rok gwarancji przewozu na danej lini. Taka sytuacja grozi restytucją nieefektywnych PKSów. 

    – Pieniędzy tych nie będzie można przeznaczyć na poprawę infrastruktury – remont przystanków, zakup taboru. Bez tego typu inwestycji może być ciężko zachęcić ludzi do zrezygnowania z samochodu na rzecz autobusu.


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. Free-Photos/ pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery