• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Ułatwienia dla studentów i naukowców zagranicznych



    Ustawa z dnia 22 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw – podpisana 11 marca 2019 r., wejdzie w życie 27 kwietnia 2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Joachim Brudziński

    Ministerstwo: Spraw Wewnętrznych i Administracji

    Opis ustawy: Ustawa mająca na celu implementację unijnej dyrektywy, której zadaniem jest stymulowanie napływu do Unii Europejskiej, w tym do Polski, wysoko wykwalifikowanych obywateli państw trzecich, a w szczególności naukowców oraz studentów.

    Plusy: 

    + Możliwość korzystania przez cudzoziemców z mobilności studenta przez okres do 360 dni.

    + Możliwość udzielanie zezwolenia na pobyt czasowy w celu umożliwienia studentom oraz naukowcom poszukiwania na terytorium Polski pracy lub założenia działalności gospodarczej. Zezwolenie wydawane będzie po zakończeniu studiów lub badań naukowych, jednorazowo na okres 9 miesięcy.

    Minusy:

    – Nieprzyjęcie regulacji dotyczących ułatwień do przyjmowania młodzieży szkolnej uczestniczącej w wymianie szkolnej oraz przyjmowania cudzoziemców w celu podjęcia pracy w charakterze au pair. Państwa członkowskie miały swobodę w tej zakresie a Polska nie skorzystała z możliwości implementowania tej części dyrektywy.

     

    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery