• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Podsumowanie działań w EKES nr 1/21



    Warszawa, 24 lutego 2021 r. 

     

    Podsumowanie działań w EKES nr 1/21

     

    Marcin Nowacki, Prezes European Enterprise Alliance i Wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, oraz Tomasz Wróblewski, Prezes Warsaw Enterprise Institute, są członkami Europejskiego Komitetu Ekonomicznego i Społecznego (EKES), organu doradczego UE, reprezentującego organizacje pracodawców i pracowników w unijnym procesie stanowienia prawa. Przedstawiamy podsumowanie ich aktywności w styczniu 2021 roku.

    27 stycznia odbyła się debata z Maroš Šefčovič, Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie, podczas którego Šefčovič przedstawił program prac Komisji na rok 2021. Marcin Nowacki poruszył kwestię przerzucalności podatku cyfrowego na konsumentów oraz MŚP oraz zapytał Šefčoviča jakie działania mające na celu ocenę kosztownych regulacji cyfrowych przewiduje Komisja. Ponadto, Nowacki podniósł kwestię logistycznych i prawnych wyzwań związanych z wprowadzaniem unijnego podatku węglowego. Zauważył, że konstrukcja opłaty w zasadzie wymaga ustalenia emisji dwutlenku węgla związanej z każdym produktem i zapytał czy Komisja jest przygotowana na trudności wynikające z ujawnieniem szczegółów łańcuchów dostaw.

    Również 27 stycznia odbyło się spotkanie z António Costa, Premierem Portugali, który prezentował priorytety obecnej prezydencji Rady Europejskiej. Tomasz Wróbleski dopytywał o racjonalność ambitnych celów społecznych w momencie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa.

    Członkowie EKES podejmują również aktywność regulacyjną. EKES wydaje opinie na temat spraw skierowanych przez unijne instytucje. Ponadto członkowie EKES mogą proponować przyjęcie opinii z własnej inicjatywy.

    Marcin Nowacki został sprawozdawcą opinii EKES ws. Strategii UE mającej na celu wykorzystanie potencjału energii z morskich źródeł odnawialnych przygotowywanej przez Sekcję Transportu, Energii, Infrastruktury i Społeczeństwa Informacyjnego (TEN). Strategia wykorzystania potencjału morskiej energetyki wiatrowej określa unijne priorytety na najbliższe 30 lat i wyznacza bardzo ambitne cele, zgodnie z którymi udział morskiej energetyki wiatrowej w unijnym miksie energetycznym w 2050 roku będzie wynosił ponad 16 proc.

    Przydatne linki:

    Dodatkowo, Nowacki zgłosił trzy propozycje opinii z własnej inicjatywy. Pierwsza propozycja opinii dotyczy wsparcia i współpracy Unii Europejskiej z przedsiębiorcami, pracownikami i społeczeństwem obywatelskim na Białorusi. Jej celem jest dostarczenie ekspertyzy na temat obecnej sytuacji na Białorusi z perspektywy społeczeństwa obywatelskiego, a także oczekiwań Białorusinów co do działań Unii Europejskiej. Może ona pomóc właściwym instytucjom UE w podjęciu decyzji o tym, jak najlepiej ukierunkować i ukierunkować wsparcie UE, a w dłuższej perspektywie stać się fundamentem budowania przyszłych stosunków UE-Białoruś.

    Druga propozycja opinii wiąże się z oceną procesu integracji w świetle umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. Celem opinii jest sformułowanie praktycznych zaleceń, które przybliżą poglądy społeczeństwa obywatelskiego i pomogą instytucjom UE zwiększyć skuteczność Umowy Stowarzyszeniowej UE-Ukraina.  

    Trzecia proponowana opinii ma ocenić wpływ projektu Nord Stream 2 na Unię Energetyczną. W opinii zostaną zebrane poglądy zainteresowanych stron na temat wpływu gazociągu Nord Stream 2 na bezpieczeństwo energetyczne UE.

    Więcej informacji o EKES

    Czym jest EKES?

    Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest organem doradczym UE, reprezentującym organizacje pracodawców  i pracowników oraz inne grupy interesu. EKES wydaje opinie na temat spraw UE skierowane do Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Jest łącznikiem między podejmującymi decyzje instytucjami europejskimi a obywatelami UE.

    Czym zajmuje się EKES?

    Na forum EKES-u przedstawiciele pracodawców, pracowników i innych grup interesów formalnie opiniują akty ustawodawcze UE. EKES ma trzy główne zadania:

    • Dopilnować, by przepisy unijne odzwierciedlały rzeczywistość gospodarczą i społeczną w państwach członkowskich.
    • Prowadzić dialog z organizacjami pracodawców oraz pracowników ze wszystkich państw członkowskich.
    • Promowaniem integracji europejskiej i demokracji partycypacyjnej.

    Kto zasiada w EKES-ie?

    EKES składa się z 329 członków ze wszystkich państw członkowskich UE, którzy są mianowani na pięcioletnią kadencję. Członkowie są nominowani przez rządy krajowe i powoływani przez Radę Unii Europejskiej. Liczba posłów przypadających na dane państwo jest proporcjonalna do liczby ludności tego państwa.

    W jaki sposób działa EKES?

    Parlament Europejski, Rada UE oraz Komisja Europejska zwracają się do Komitetu o wydanie opinii w różnych dziedzinach. Komitet może zaproponować również przedstawienie opinii z własnej inicjatywy.

    Członkowie pracują na rzecz UE, niezależnie od swoich rządów. Spotykają się dziewięć razy w roku. Opinie przyjmowane są zwykłą większością głosów.

    Sesje plenarne przygotowywane są przez specjalne sekcje tematyczne oraz Komisję Konsultacyjną ds. Przemian w Przemyśle. Nad postępem w realizacji strategii politycznych UE czuwają tzw. obserwatoria oraz Komitet Sterujący ds. Strategii „Europa 2020”.

    EKES utrzymuje regularne kontakty z regionalnymi i krajowymi radami społecznymi i gospodarczymi w całej Unii Europejskiej. Kontakty te obejmują wymianę informacji oraz dyskusje dotyczące określonych zagadnień.

     

    Zobacz: Podsumowanie działań w EKES nr 1/21

     

    fot. Giampaolo Squarcina / ma lic. Flickr.com

    Najnowsze artykuły

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Wspólna biała księga dotycząca relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą

    W przededniu prezydencji Polski w Radzie UE, wiodące organizacje pracodawców z Polski i Ukrainy opublikowały białą księgę dotyczącą relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą. To kolejny etap współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Polski oraz Federacji Pracodawców Ukrainy (FEU)…

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery