• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Podsumowanie działań ZPP_2013



    03-02-2014 

    W 2013 roku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców koncentrował się na realizacji swojej Misji, którą jest:

    • Obrona i pomoc swoim Członkom,
    • Rozwój naszych firm,
    • Poprawa warunków dla firm,
    • Dostarczanie wiedzy i informacji,
    • Gwarantowanie zniżek i rabatów.

     

    W 2013 roku prowadziliśmy następujące działania:

    Biuro Interwencji i Organizacji ZPP

    Biuro Interwencji i Organizacji ZPP (BIO ZPP) w 2013 r. zajmowało się m.in. wdrożeniem i monitorowaniem wywalczonej przez Związek ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność z dnia 9 listopada 2012 r., która weszła w życie 15 stycznia 2013 r. oraz problemami przedsiębiorców dotyczącymi jej realizacji.

    BIO ZPP brało również czynny udział w pracach Podkomisji stałej do spraw rynku pracy oraz innych działaniach dotyczących zakończonej całkowitym sukcesem w dniu 14.01.2014.r. notyfikacji przez Komisję Europejską ustawy umorzeniowej w części dot. czynnych przedsiębiorców, dzięki któremu mogą oni skorzystać z umorzenia na jej mocy na równi z innymi jej beneficjentami.

    BIO ZPP uczestniczyło również w pracach nad ustawą o u usługach płatniczych dot. obniżki opłat IF.

    W tym samym czasie do Biura Interwencji  i Organizacji ZPP trafiło kilkaset zgłoszeń od przedsiębiorców z całej Polski dotyczących realizacji ustawy umorzeniowej oraz różnych innych problemów wynikających z działań administracji publicznej wobec przedsiębiorców, w czym zdecydowaną większość stanowiły zgłoszenia dot. ZUS-u.

    BIO ZPP na stałe prowadziło 2 postępowania członkowskie z tzw. zbiegu tytułów na poziomie ZUS-u i sądowym oraz 2 postępowania ze zgłoszeń spoza Związku. Pozostałe sprawy były prowadzone na poziomie wstępnych lub doraźnych działań, pism, porad i konsultacji lub zostały zgodnie z Polisą BIO ZPP przekazane do Rekomendowanej Kancelarii ZPP.

    BIO ZPP podejmowało też bieżące działania w sprawach społecznych, m.in. dotyczących nagminnych wyłudzeń od przedsiębiorców przez osoby lub stowarzyszenia nienależnych kwot w związku z tzw. klauzulami niedozwolonymi, a także zmian legislacyjnych w zakresie: ochrony praw podwykonawców oraz współprowadzących działalność gospodarczą, zamówień publicznych, kodeksu pracy, składek na ubezpieczenia społeczne, oskładkowania umów cywilnoprawnych oraz wielu innych, istotnych dla sektora MSP.

    Grupy Zakupowe ZPP

    We wrześniu 2013 roku ruszyła organizacja Grup Zakupowych ZPP. Projekt miał na celu poprawę warunków zakupu wybranych produktów przez przedsiębiorców sektora MSP. 17 października ogłosiliśmy sukces Grupy Zakupowej ZPP Energia. Zaplanowany cel został osiągnięty, a wygenerowane oszczędności wyniosły ponad 1,2 mln PLN (średnio 35%). Zebraliśmy grupę kilkunastu firm, których łączne wydatki na energię wynoszą ponad 5,5 miliona złotych, dzięki czemu osiągnięte oszczędności wahały się od 20 do 50% w zależności od zużycia poszczególnych podmiotów. W listopadzie ruszyła kolejna edycja Grup Zakupowych ZPP. Tym razem, oprócz energii, postawiliśmy na grupowy zakup ubezpieczeń (komunikacyjnych, majątkowych oraz grupowych).

    Budowa struktur regionalnych ZPP

    W związku z rozpoczęciem w marcu 2013 r. budowy struktur regionalnych, ZPP powołano 6 rzeczników wojewódzkich i 16 powiatowych oraz 3 Rekomendowane Kancelarie ZPP dla: Warszawy, Wrocławia i Poznania.

    Powołani rzecznicy w znakomitej większości rozpoczęli już organizację struktur ZPP w swoich regionach, byli już również organizatorami i uczestnikami wielu spotkań z przedsiębiorcami, konferencji, szkoleń i innych przedsięwzięć, mających przede wszystkim na celu nawiązanie kontaktów i rozpoznanie najważniejszych problemów i oczekiwań przedsiębiorców oraz rozpoczęcie działań na rzecz poprawy prowadzenia działalności gospodarczej i integracji środowiska przedsiębiorców sektora MSP pod skrzydłami ZPP w swoim regionie.

    29 listopada 2013 r. w Kafe Zielony Niedźwiedź w Warszawie pierwsze ogólnopolskie spotkanie rzeczników ZPP połączone m.in. z prezentacją osiągnięć i najbliższych planów Związku, dyskusją nad nowym Statutem ZPP i propozycjami usprawnień ułatwiających misję rzeczników, komunikację i rozbudowę struktur regionalnych, a zakończone krótkim szkoleniem praktycznym z wystąpień publicznych, które poprowadził Rzecznik Dolnośląski ZPP Zenon Madej oraz wieńczącą spotkanie kolacją integracyjną.

    Dalszy rozwój struktur ZPP oraz kolejne działania rzeczników i spotkania z przedsiębiorcami w regionach, nad którymi od 1 września 2013 r. czuwa Dyrektor Biura Interwencji i Organizacji ZPP Dorota Wolicka, są w najbliższych planach.

    Monitoring legislacyjny i lobbing

    ZPP na bieżąco monitoruje proces legislacyjny w zakresie gospodarczym i mającym wpływ na sektor MSP. Konsultowaliśmy i pisaliśmy opinie dotyczące kilkunastu aktów prawnych na różnych etapach legislacji. Przeprowadziliśmy bardzo wiele spotkań z politykami różnych opcji, prezentując nasz punkt widzenia. Uczestniczyliśmy w komisjach sejmowych, pisaliśmy stanowiska, spotykaliśmy się z ministrami i urzędnikami oraz przedstawicielami partii politycznych.

    Media

    Eksperci ZPP są stale obecni w głównych mediach. Liczba cytowań w 2013 roku przekroczyła 1700.

    Równocześnie systematycznie dążymy do rozbudowy własnych kanałów komunikacji.  Nasza strona www ma średnią miesięczną oglądalność 20-30 tysięcy unikalnych użytkowników. Newstetter ZPP dociera do 5 tysięcy odbiorców. A przez media społecznościowe docieramy do bardzo dużej grupy osób – przeciętny zasięg tygodniowy na Facebook wynosi 500 tysięcy ludzi (a rekord to 1,45 mln zasięgu tygodniowego).

    ZPP jest też blisko związane i wspiera serwis www.tocowazne.pl, będący własnością naszych członków, gdzie redagujemy dział poświęcony sektorowi MSP oraz publikujemy różne treści.

    W 2013 roku wyprodukowaliśmy również kilkanaście filmików video, które umieszczaliśmy na You Tube o zasięgu 500-15000 widzów.

    Wiedza i informacje

    Systematycznie dostarczaliśmy Członkom i innym przedsiębiorcom informacje prawne, finansowe oraz dotyczące rozwoju naszych firm poprzez indywidualne mailingi, Newsletter ZPP, Newsletter Centrum Finansów ZPP, stronę www oraz Syndykat Mediowy, do którego należy już ponad 100 redakcji w Polsce.

    Organizowaliśmy też warsztaty (bezpłatne dla Członków ZPP), spotkania biznesowe oraz networkingowe.

    Indeks Wolności Gospodarczej 2013 The Heritage Foundation i Wall Street Journal

    W styczniu został zaprezentowany Indeks Wolności Gospodarczej 2013, którego partnerem strategicznym jest Warsaw Enterprise Institute – fundacja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Według Raportu, Polska zajęła 57. miejsce na świecie (na 177 badanych krajów) i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o 7 miejsc. Tym samym osiągnęła lepszy wynik w porównaniu do 2012 r. o 1,8 pkt otrzymując łącznie 66 punktów. Poprawa nastąpiła m.in. w łatwości prowadzenia biznesu. W obszarach praw własności oraz poziomu korupcji zajęliśmy odpowiednio 42 i 40 lokatę. Pośród państw europejskich Polska zajęła 26. miejsce na 43 badane kraje i miała wynik powyżej globalnej średniej. W styczniu ogłosiliśmy także doroczny Raport o warunkach prowadzenia firm w Polsce, z którego wynikało, że sytuacja makroekonomiczna Polski w 2012 roku była postrzegana jako dobra, a Polska osiągnęła najwyższy wzrost gospodarczy pośród wszystkich krajów Europy.

    Doniesienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw przez urzędników Ministerstwa Finansów

    18 marca 2013 roku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił doniesienie o możliwości popełniania przestępstw przez urzędników Ministerstwa Finansów, złożone na ręce Pawła Wojtunika, szefa CBA. Prawnicy ZPP, pod kierunkiem Roberta Gwiazdowskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej ZPP, na kilkunastu stronach przeprowadzili szczegółową analizę prawną ustaw i rozporządzeń Ministerstwa Finansów, które de facto umożliwiały dokonywanie wielkich przestępstw podatkowych. Prokuratura potwierdziła w oficjalnym piśmie, że rzeczywiście opisane działania urzędników MF mogły mieć przestępczy charakter – uległy jednak przedawnieniu.

    Forum Debaty Publicznej

    Aktywnie uczestniczyliśmy w debatach organizowanych przez Kancelarię Prezydenta w ramach Forum Debaty Publicznej. Sporym echem odbiło się wystąpienie Cezarego Kaźmierczaka, Prezesa ZPP, w ramach Forum Debaty Publicznej pt. „Konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw”, która odbyła się 21 marca 2013 roku  z udziałem Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP.

    Badania sektora MSP

    Przeprowadziliśmy szereg badań opinii sektora MSP na różne tematy.  W czerwcu 2013 roku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił wyniki badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie małych i średnich przedsiębiorstw dotyczące planowanego „ozusowania” umów cywilno-prawnych. Respondentom zadano pytanie: Co zrobią w przypadku „ozusowania” umów cywilno-prawnych? (Jeśli korzystają z tej formy prawnej). Wyniki badania potwierdziły intuicję wielokrotnie wyrażaną przez ZPP. Ograniczanie umów cywilno-prawnych przede wszystkim jest szkodliwe dla najsłabszych na rynku pracy – młodych i najsłabiej wykształconych. Przedsiębiorcy mają wiele możliwości manewru wobec tej zwiększającej pozapłacowe koszty pracy regulacji i wbrew zapewnieniom polityków i liderów związkowych, tylko 2,7% przedsiębiorców zamierza zamienić umowy cywilno-prawne na umowy o pracę na czas nieokreślony. Także w czerwcu, ZPP zorganizował konferencję prasową na której przedstawił raport o możliwych konsekwencjach wprowadzenia pomysłu stworzenia tzw. otwartych zasobów publicznych.

    Nagrody Gospodarcze ZPP i Firma Przyjazna MSP

    26 czerwca 2013 odbyła się uroczysta Gala wręczenia Nagród Gospodarczych ZPP oraz nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu Firma Przyjazna MSP.

    W 2013 roku laureatami Nagród Gospodarczych zostali:

    POLITYK 

    Jarosław Gowin – za skuteczne przeprowadzenie ustawy deregulującej zawody

    DZIENNIKARZ 

    Bartosz Marczuk (Rzeczpospolita) – za publicystykę w zakresie pozapłacowych kosztów pracy i źródeł bezrobocia

    INSTYTUCJA 

    Fundacja Republikańska – za wywołanie tematu, analizy i opracowania oraz monitoring deregulacji zawodów

    EKONOMISTA 

    Prof. Witold Kwaśnicki – za całokształt pracy naukowej w zakresie ekonomii klasycznej

    MEDIUM 

    Dziennik Gazeta Prawna – za wytrwałe i skuteczne wspieranie przedsiębiorców w walce o ustawę umorzeniową

    Podczas uroczystości wręczono również Nagrody Firma Przyjazna MSP. W 2013 roku tytuły Firma Przyjazna MSP otrzymali: Orange, Chevrolet, Raiffeisen Polbank oraz Europejski Fundusz Leasingowy.

    Debaty Publiczne ZPP

    26 czerwca odbyła się także pierwsza Debata Publiczna ZPP, która poświęcona tematyce pozapłacowych kosztów pracy, otworzyła cykl debat, podczas których poruszamy tematy ważne z punktu widzenia przedsiębiorców sektora MSP. Łącznie w ub.r. zorganizowaliśmy cztery debaty publiczne na aktualne tematy z udziałem polityków i interesariuszy.

    Akcja „STOP Dyrektywie”

    W lipcu rozpoczęliśmy akcję „STOP Dyrektywie”, której celem było, zgodnie ze stanowiskiem Rządu RP, zablokowanie niekorzystnych dla Polski oraz polskich przedsiębiorców i pracowników zapisów zakazujących produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych i typu slim. 10 lipca zorganizowaliśmy kolejną Debatę Publiczną ZPP, podczas której przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacji Konsumentów, MasterCard oraz Związku Banków Polskich dyskutowali nad zmianami, jakie niesie ze sobą nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Poruszane tematy dotyczyły skutków planowanych zmian, a w szczególności konsekwencji – dla rynku i konsumentów – wprowadzenia administracyjnej regulacji opłat interchange. 24 lipca Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wydał oświadczenie w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej na temat opłat interchange dla transakcji dokonywanych kartami płatniczymi.

    30 sierpnia 2013 roku, Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Lech Ostrowski, Prezes Krajowego Związku Przemysłu Tytoniowego oraz Grzegorz Wargocki, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego wydali stanowisko w sprawie rozwiązań regulacyjnych i podatkowych nakierowanych na zwalczanie szarej strefy wyrobów tytoniowych w Polsce. We wrześniu, tuż przed głosowaniem PE nad dyrektywą tytoniową, podsumowaliśmy akcję „STOP Dyrektywie”.

    Raport Płacowy ZPP

    26 września opublikowaliśmy „Raport Płacowy. Polska i Świat”, opracowany pod kierunkiem Michała Tomczyka. Jak wynika z publikacji, w 2013 roku nastąpił realny wzrost średniego wynagrodzenia. Według danych GUS, w całym 2012 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie, w porównaniu do 2011 roku, wzrosło o 3,5%.

    Główny Ekonomista ZPP

    We września powołaliśmy z kolei Głównego Ekonomistę ZPP. Stanowisko objął Mariusz Pawlak, który podjął aktywną działalność w mediach w tematach makroekonomicznych.

    Polityka akcyzowa rządu

    W październiku 2013 roku dużo uwagi poświęciliśmy tematyce (agresywnej) polityki akcyzowej (m.in. 16 października dyskutowaliśmy o niej podczas kolejnej Debaty Publicznej ZPP) oraz dyrektywy tytoniowej, której losy miały być rozstrzygnięte na forum unijnym.

    Badanie dotyczące postrzegania przedsiębiorców

    8 października opublikowaliśmy wyniki badania prof. Dominiki Maison na temat wizerunku przedsiębiorców i związkowców na tle innych grup społecznych. Jak wynika z badania, najbardziej pożądanym kandydatem na męża dla polskich kobiet jest przedsiębiorca – aż 27,3% kobiet wskazało przedsiębiorcę jako najlepszego kandydata na męża dla nich samych, zostawiając w tyle lekarza (18,4%). Związkowcy są najmniej atrakcyjnym „celem” dla kobiet planujących zamążpójście – żadna respondentka nie wybrała związkowca jako preferowanego kandydata na męża/partnera dla siebie lub swojej córki – z ogólnopolskiej reprezentatywnej grupy kobiet.

    Podjęcie aktywnej działalności przez WEI – fundację ZPP

    24 października ogłosiliśmy rozpoczęcie działalności operacyjnej Warsaw Enterprise Institute – think tanku Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który prowadzi badania i analizy, projekty edukacyjne, przygotowuje rozwiązania dla ZPP oraz innych zainteresowanych podmiotów społecznych oraz komercyjnych.

    Raport o sytuacji ZUS

    14 listopada opublikowaliśmy „Raport o sytuacji ZUS”, który przygotowany we współpracy z Fundacją Republikańską, podważył rządowe prognozy dotyczące systemu emerytalnego. 18 listopada opublikowaliśmy wyniki badania preferencji wyborczych przeprowadzonego na reprezentatywnej pod względem zatrudnienia próbie przedsiębiorców z sektora MSP.

    Sukces ustawy umorzeniowej promowanej przez ZPP

    21 listopada, po wielu miesiącach walki i oczekiwania na notyfikację ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorców z dnia 9 listopada 2012 r., Komisja Europejska stwierdziła, że umorzenie na jej mocy składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcom, nie stanowi pomocy państwa. Był to nasz wielki sukces – sukces ZPP, ale przede wszystkim  koniec gehenny tysięcy przedsiębiorców, którzy zostali obciążeni przez ZUS nienależnymi długami z olbrzymimi odsetkami.

    Badanie cen, opłat i prowizji bankowych

    28 listopada opublikowaliśmy badanie z którego wynika, że banki zareagowały na obniżkę interchange i podniosły opłaty zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Podwyżki dotyczą między innymi opłat za prowadzenie konta, korzystanie z kart płatniczych, czy realizacji przelewów. 28 listopada zorganizowaliśmy kolejną Debatę Publiczną ZPP. Tym razem, została ona poświęcona badaniu cen, opłat i prowizji bankowych.

    25. rocznica wprowadzenia Ustawy Wilczka

    W czwartek, 12 grudnia, z okazji 25. rocznicy wprowadzenia tzw. Ustawy Wilczka, odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Polskę Razem Jarosława Gowina. Podczas konferencji, Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP, apelował do Premiera o odblokowanie przeglądu ustawodawstwa gospodarczego. Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, wiele krajów UE – przede wszystkim Niemcy, Włochy i Wielka Brytania – dokonały przeglądu oraz eliminacji zbędnych ustaw.  W Niemczech zlikwidowano ich 300. W Polsce podobny przegląd zablokowała z nieznanych powodów Kancelaria Premiera.

    Badanie reakcji przedsiębiorców na podwyżki podatków

    15 grudnia opublikowaliśmy wyniki badania Domu Badawczego Maison, które przeprowadzone na zlecenie ZPP dotyczyło reakcji przedsiębiorców na podwyżki podatków. Na pytanie: „Jak się zachowasz w sytuacji znacznego podniesienia podatków w Polsce?”, tylko 14% przedsiębiorców odpowiedziało, że zachowa się zgodnie z życzeniem rządu. Aż 22% zagroziło zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej. 9% zadeklarowało wyjazd za granicę, a 13% przejście do szarej strefy. Najwięcej przedsiębiorców –  aż 41 % (w tym 44% w produkcji, 42% w usługach i 36% w handlu), planuje zastosować w takiej sytuacji optymalizację podatkową.

    Busometr

    Przez cały rok, raz na kwartał, publikowaliśmy BUSOMETR – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, który jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.

    Kafe Zielony Niedźwiedź

    Wygraliśmy przetarg na wynajem restauracji w Warszawskim Centrum Przedsiębiorczości i wspólnie z naszym członkiem uruchomiliśmy klub-restaurację-deli – miejsce spotkań przedsiębiorców i wielbicieli smacznej kuchni opartej na sezonowych, polskich produktach. Szefem kuchni został Zbigniew Kmieć.  Pierwsza duża impreza – była to Wigilia ZPP – odbyła się w grudniu 2013 roku. Wzięło w niej udział około 120 osób.

    Podsumowanie działań ZPP_2013_plik do pobrania.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery