• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Polska na 50. pozycji w rankingu światowym!



    14-01-2014

    Ponowny awans Polska o 7 miejsc i najlepszy wynik w historii – z 57 miejsca w 2013 na 50 miejsce w roku 2014.

    Pozostajemy krajem “umiarkowanie wolnym” w zakresie gospodarki.

    Dziś, 14 stycznia 2014 r. The Heritage Foundation i Wall Street Journal ogłosiły doroczny Index of Economic Freedom 2014.

    W Polsce  partnerem strategicznym raportu jest  Warsaw Enterprise Institute – fundacja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    – Oczywiście cieszymy się, że Polska awansowała w tym najbardziej prestiżowym rankingu wolności gospodarczej – powiedział Marcin Nowacki, dyrektor ds. międzynarodowych WEI. – Warto jednak zauważyć, że nasz awans wynika w zasadzie z działań podjętych w dwóch ministerstwach, Ministerstwie Sprawiedliwości i Ministerstwie Infrastruktury.

    Wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 60,3 punktów i jest niemal o jeden punkt poniżej średniego wyniku z 2013 roku. W skali świata, począwszy od 2008 roku, wolność gospodarcza jest systematycznie ograniczana.

    Polska zajęła 50. miejsce na świecie (na 186 badanych krajów) i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o 7 miejsc. Jest to najlepszy wynik w historii rankingu dla Polski.

    Polska osiągnęła lepszy wynik w porównaniu do 2013 r. o 1,0 pkt, otrzymując łącznie 67 punktów. Znacząca poprawa nastąpiła głównie w łatwości prowadzenia biznesu dzięki deregulacji zawodów oraz w barierach inwestycyjnych, gdzie uproszczono procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę. Swoboda handlu jest bardzo dobrze oceniana. Zajmujemy tutaj 11 pozycję na świecie. W obszarach praw własności oraz poziomu korupcji zajęliśmy odpowiednio 41 lokatę.

    Pośród państw europejskich Polska zajmuje 23 .miejsce na 43 badane kraje i ma wynik powyżej globalnej średniej. Jeśli chodzi o wydatki publiczne, Polska spadła o 5 miejsc i zajmuje dopiero 145. miejsce na 186 badanych państw.

    – Na pewno 50 miejsce jest lepsze niż 57. Uważam jednak, że powinniśmy aspirować do elitarnego grona krajów wolnych gospodarczo. W Europie należy do nich jedynie Szwajcaria. Ponadto przed nami są aż 22 kraje europejskie. Chciałbym też zwrócić uwagę, że wolność zależy wyłącznie od woli politycznej. Nie wymaga nakładów inwestycyjnych. Wystarczy stworzyć dobre warunki prawno-instytucjonalne do prowadzenia biznesu – powiedział Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    W regionie Europy Środkowej i Wschodniej najwyższą pozycję ma Estonia (4. miejsce w Europie). Wysoko są Niemcy (8. pozycja), Litwa (11. pozycja) i Czechy (15. pozycja). Za nami pozostają Węgrzy, Słowacy i Ukraina. 

    Za kraje wolne gospodarczo The Heritage Foundation uznaje tylko 6 krajów na świecie: Kanadę, Hongkong, Singapur, Australię, Nową Zelandię oraz Szwajcarię.

    – Warto zwrócić uwagę na ścisłą korelację poziomu wolności gospodarczej z poziomem dochodu narodowego per capita – zauważył Tomasz Wróblewski, dyrektor ds. relacji z mediami Warsaw Enterprise Insititue. – W krajach wolnych jest ona zdecydowanie wyższa niż w pozostałych, a pomiędzy krajami wolnymi gospodarczo, a tymi, gdzie tej wolności nie ma jest przepaść. W Europie w 5 najbardziej wolnych krajach średni PKB per capita wynosi $36,730, a w 5 najmniej wolnych zaledwie $13,727. Jest więc o co się bić i jest to dowód, że wolność niesie ze sobą zamożność.

    Pierwsza dziesiątka rankingu przedstawia się następująco:

    1. Hongkong (90,1)

    2. Singapur (89,4)

    3. Australia (82,0)

    4. Szwajcaria (81,6)

    5. Nowa Zelandia (81,2)

    6. Kanada (80,2)

    7. Chile (78,7)

    8. Mauritius (76,5)

    9. Irlandia (76,2)

    10. Dania (76,1)

    Na 11. miejscu analitycy The Heritage Foundation plasują Estonię (75,9) a na 12 – Stany Zjednoczone (75,5).

    Pliki do pobrania:
    http://www.heritage.org/index/download

    Dodatkowe informacje:
    Marcin Nowacki
    Tel/  +48 607 766 399
    Email/m.nowacki@zpp.net.pl

     

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery