• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Pracodawcy RP świętują 25-lecie



    05-06-2014

    Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej – nasi partnerzy, świętują 25-lecie istnienia. Jak sami mówią, 25-lecie walki o polskich przedsiębiorców. Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów, wytrwałości w realizacji postawionych sobie celów i liczymy na kontynuację owocnej współpracy.

    ***

    Jubileusz istnienia Pracodawców RP zbiegł się z uczestnictwem przedstawicieli Organizacji w nadzwyczajnym posiedzeniu Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), który jest ciałem doradczym najważniejszych instytucji UE. Spotkanie odbyło się 4 czerwca, a jego tematem były zmiany jakie zaszły w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu oraz rola środowisk biznesowych w tym procesie.

    – Wizyta w Brukseli w 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce jest symbolicznym podsumowaniem drogi, jaką nasi przedsiębiorcy przebyli w ostatnim ćwierćwieczu, a także okazją do omówienia wyzwań na kolejne dekady – powiedział Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Przypomniał, że przed 25 laty polska gospodarka rozpoczęła marsz ku światowym rynkom. I właśnie wtedy zaczęła się formować grupa społeczna, która – jak dowiodły tego następne lata – wzięła na swoje barki trud budowania rynkowej rzeczywistości niemal 40-milionowego państwa w środku Europy.

    Polscy pracodawcy nie byli sami. Zaczęły powstawać organizacje wspierające ich historyczną misję. Jedną z pierwszych – i jedyną, która nieprzerwanie istnieje do tej pory, ciesząc się największym autorytetem na krajowej arenie oraz wysokim uznaniem w świecie – była Konfederacja Pracodawców Polskich, czyli obecni Pracodawcy RP. Prezydent Malinowski podkreślił, że jej zadania były i są klarowne do dziś: reprezentowanie na forum publicznym wspólnych interesów pracodawców, przekonywanie decydentów do korzystnych dla rozwoju firm rozwiązań, inicjowanie publicznych debat, a także prezentowanie własnych pomysłów na rozwój przedsiębiorczości oraz aktywne transponowanie na polski grunt najlepszych zagranicznych wzorców.

    – Pracodawcy RP w minionym 25-leciu z sukcesem współtworzyli etos i rangę polskich przedsiębiorców, bez których zapału, wizji i przekonania o tym, że jutro musi być lepiej, nie byłoby obecnej Polski – rozwijającej się gospodarczo i z potencjałem do dalszego wzrostu – podkreślił Andrzej Malinowski. – Konsekwencja w działaniu spowodowała, że Organizacja stała się ważnym i niezbędnym partnerem, dzięki któremu udaje się rozwiązywać wiele istotnych polskich problemów – dodał Prezydent Pracodawców RP.

    ***

    Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują 10 000 firm, zatrudniających ok. 5 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.

     

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery