• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Przeciwko kradzieży przyszłości Polski. Apel o powstrzymanie rozrzutności



    Warszawa, 8 kwietnia 2019 r. 


    Przeciwko kradzieży przyszłości Polski. Apel o powstrzymanie rozrzutności


    My, niżej podpisani, apelujemy do polskich liderów politycznych – z Jarosławem Kaczyńskim i Grzegorzem Schetyną na czele – o opamiętanie i zatrzymanie marnotrawstwa pieniędzy publicznych. Wzywamy też dziennikarzy i liderów opinii do wywierania na naszych przywódców presji w tym kierunku.

    „Trzynastka” dla emerytów to absurdalny wydatek w ogromnej wysokości 11 miliardów złotych. Nie zmniejszy on nierówności społecznych ani nie zrealizuje żadnego istotnego interesu publicznego w sytuacji, gdy emeryci jako grupa są według GUS lepiej sytuowani niż większość pozostałych Polaków. Służy jedynie celom wyborczym. Podobnie pozostałe, najważniejsze elementy tak zwanej „piątki”. Nie ma żadnych podstaw, by sądzić, że rozszerzenie programu „Rodzina 500 plus” poprawi fatalną dzietność (badania wskazują, że ludzie nie kierują się motywem transferów, decydując się na pierwsze dziecko). Nie zmniejszy ono też nierówności, gdyż obejmuje również rodziny zamożne i średniozamożne. Szkodliwym absurdem bez uzasadnienia innego niż wyborcze jest też zwolnienie osób do 26 roku życia z podatku PIT, w sytuacji braku rąk do pracy i najlepszej w historii III RP sytuacji młodych. 

    Razem wzięte, te demagogiczne propozycje pochłoną rocznie kwotę zbliżoną do budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Wobec wciąż dużych obszarów biedy w Polsce, ogromnych problemów z niedofinansowaniem i dezorganizacją podstawowych usług publicznych takich jak edukacja czy ochrona zdrowia, wobec zacofania technologicznego, nasilającej się rywalizacji międzynarodowej – taka rozrzutność jest skrajną nieodpowiedzialnością.

    Nieodpowiedzialność ta razi tym bardziej, że uruchomiona została swoista licytacja polskich polityków na absurdalne wydatki na wielką skalę. Zasadna jest więc obawa, że to nie koniec, ale początek.

    Prędzej czy później słono za to zapłacimy – my lub nasze dzieci. Ten festiwal wyborczego marnotrawstwa to kradzież naszej wspólnej przyszłości. Wzywamy do opamiętania.

    Apel można podpisać, wysyłając e-mail pod tytułem: „Przeciw piątce” na adres redakcja@nowakonfederacja.pl, w treści wpisując imię i nazwisko, oraz – opcjonalnie – reprezentowaną instytucję lub zawód. Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać wiadomości od „Nowej Konfederacji”, prosimy o napisanie tego w treści wiadomości.

    Apel jest widoczny na stronach internetowych „Nowej Konfederacji”, Warsaw Enterprise Institute oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.


    Podpisali:

    Cezary Kaźmierczak, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    Bartłomiej Radziejewski, „Nowa Konfederacja”

    Tomasz Wróblewski, Warsaw Enterprise Institute

    Jarema Piekutowski, „Nowa Konfederacja”

    Natalia Kołodyńska-Magdziarz, „Nowa Konfederacja”

    Stefan Sękowski, „Nowa Konfederacja”

    Anna Szczerbata, „Nowa Konfederacja”

    Marcin Nowacki, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    Katarzyna Niemyjska, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    Kamil Rybikowski, Stowarzyszenie Agenda Polska

    Piotr Palutkiewicz, Stowarzyszenie Agenda Polska

     
     
    Fot. Helloquence / na lic. Unsplash
    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery