• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Przedsiębiorca czy związkowiec?



    Warszawa, 8 października 2013 r.

    INFORMACJA PRASOWA

    Wizerunek przedsiębiorców i związkowców na tle innych grup społecznych.

    Najbardziej pożądanym kandydatem na męża dla polskich kobiet jest przedsiębiorca – aż 27,3% kobiet wskazało przedsiębiorcę jako najlepszego kandydata na męża dla nich samych, zostawiając w tyle lekarza (18,4%).

    Związkowcy są najmniej atrakcyjnym „celem” dla kobiet planujących zamążpójście – żadna respondentka nie wybrała związkowca jako preferowanego kandydata na męża/partnera dla siebie lub swojej córki – z ogólnopolskiej reprezentatywnej grupy kobiet.

    W dniu 9 października w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Pracodawców RP i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, na której przedstawiono wyniki badań prof. Dominiki Maison na temat WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORCÓW I ZWIĄZKOWCÓW NA TLE INNYCH GRUP SPOŁECZNYCH.

    W konferencji wzięli udział: Andrzej Długosz, Wiceprezydent Pracodawców RP, Dominika Maison, profesor UW, Dyrektor ds. Badań ZPP oraz Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

    Na przełomie września i października 2013 r. Dom Badawczy Maison i Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, na zlecenie Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przeprowadzili badanie mające na celu zrozumienie postrzegania przedsiębiorców i związkowców na tle innych grup społecznych.

    Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI, czyli ankiet wypełnianych samodzielnie przez respondentów, przy użyciu specjalnie zaprojektowanej platformy internetowej. Projekt został zrealizowany na próbie kobiet w wieku 15+ (N=535), reprezentatywnej pod względem podstawowych zmiennych demograficznych.

    Pewne zawody są postrzegane jako bardziej potrzebne, inne mniej. Ludziom wykonującym jedne zawody ufa się bardziej, innym z kolei mniej. A jak wygląda zaufanie polskich kobiet do osób wykonujących różne zawody. Spośród ośmiu badanych zawodów (lekarze, przedsiębiorcy, prawnicy, żołnierze, nauczyciele, urzędnicy, związkowcy i politycy), grupą o zdecydowanie najlepszym wizerunku wśród polskich kobiet są lekarze – 89% Polek uważa, że jest to bardzo pożyteczny zawód, a osoby go wykonujące zasługują na szacunek (71% Polek jest tego zdania). Na drugim miejscu pod względem ogólnej oceny, zaraz po lekarzach, znaleźli się przedsiębiorcy, a dalej prawnicy i żołnierze. 71% Polek uważa, że przedsiębiorca to pożyteczny zawód, obok zawodu lekarza i nauczyciela. Natomiast pod względem wzbudzania szacunku zawód przedsiębiorcy wyprzedzają lekarze, żołnierze i nauczyciele. Interesujące, że przedsiębiorcy, jako grupa zawodowa, wzbudzają zdecydowanie większe zaufanie niż takie zawody zaufania publicznego jak urzędnicy, związkowcy czy politycy.

    Grupami zawodowymi, które wypadły w tym rankingu najgorzej są politycy i związkowcy. Zaledwie 14,3% Polek uważa ten zawód za pożyteczny, a 69% uważa, że nie jest to pożyteczne zajęcie. Podobnie ze związkowcami – zdecydowanie więcej respondentek postrzega ten zawód jako niepożyteczny (48%) niż pożyteczny (23%). Jeszcze gorzej jest z tymi zawodami jeśli chodzi o postrzeganie ich jako zasługujących na szacunek: zdaniem zaledwie 6,6% Polek politycy zasługują na szacunek, a 22,6% związkowcy. Co ciekawe, związkowcy są szczególnie słabo postrzegani w grupie Polek powyżej 35 roku życia.

    A kogo Polki chciałyby na męża dla córki? Tu zdecydowanie wygrywają: lekarz (29,2%), prawnik (23%), a na trzecim miejscu jest przedsiębiorca (18%). Niestety znikomy odsetek polskich kobiet życzyłby swoim córkom męża żołnierza (2,5%) czy nauczyciela (2%), mimo, że zawody te są postrzegane jako pożyteczne i a osoby je wykonujące wzbudzają szacunek. Jak widać, w tym przypadku zaczyna prawdopodobnie liczyć się pozycja społeczna i zarobki powiązane z pierwszymi trzema wskazywanymi zawodami. Natomiast, jak się okazuje, najbardziej pożądanym kandydatem na męża dla polskich kobiet jest przedsiębiorca – aż 27,3% kobiet wskazało przedsiębiorcę jako najlepszego kandydata na męża dla nich samych, zostawiając w tyle lekarza (18,4%) i nie zwracając uwagi na polityków i związkowców.

    Związkowcy są najmniej atrakcyjnym „celem” dla kobiet planujących zamążpójście – żadna respondentka nie wybrała związkowca jako preferowanego kandydata na męża/partnera dla siebie lub swojej córki – z ogólnopolskiej reprezentatywnej grupy kobiet.

    Załączamy pełne wyniki badań.

    Dodatkowe informacje:
    Joanna Nowek
    Tel/ 504-28-78-17
    Email/ j.nowek@zpp.net.pl

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery