• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Raport ZPP na temat rynku hazardowego w Polsce: nowelizacja ustawy z 2016 roku doprowadziła do zmniejszenia szarej strefy, ale walka z nieuczciwymi podmiotami trwa dalej



    Warszawa, 1 grudnia 2021 r.

    Raport ZPP na temat rynku hazardowego w Polsce: nowelizacja ustawy z 2016 roku doprowadziła do zmniejszenia szarej strefy, ale walka z nieuczciwymi podmiotami trwa dalej

     

    • Odpowiednia regulacja rynku hazardowego pozwala na jednoczesną ochronę graczy, zapewnienie odpowiednich wpływów do budżetu, a także na skuteczną walkę z szarą strefą.
    • Państwa europejskie stosują różne modele rynku hazardowego, jednak cechą wspólną zdecydowanej większości rynków jest ustanowienie monopolu państwa w wybranych obszarach gier i loterii.
    • Mimo wcześniejszej tendencji spadkowej, na skutek pandemii koronawirusa i licznych ograniczeń dla życia gospodarczo-społecznego nastąpił ponowny wzrost nielegalnej działalności hazardowej.
    • Gracze uczestniczący w nielegalnych rozgrywkach są narażeni na ryzyko utraty środków, wrażliwych danych osobowych, a nawet na odpowiedzialność karno-skarbową.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport pt. „Rynek hazardowy w Polsce”, który ukazuje specyfikę rodzimego rynku loterii i gier losowych. Opracowanie stanowi ocenę regulacji prawnych, które kształtują polski rynek hazardowy, porównując je także z innymi, europejskimi modelami prawnymi.

    Nowelizacja ustawy hazardowej z 2016 r. przyniosła przełomowe skutki, jeśli chodzi o walkę z szarą strefą. Wprowadzenie rejestru domen zakazanych, czy też zaostrzenie sankcji za organizację nielegalnych gier spowodowało wyraźne ucywilizowanie polskiego rynku hazardu – podkreśla Jakub Bińkowski, członek zarządu ZPP. Mimo tego, ustawodawca wciąż stoi przed ważnym zadaniem, jakim jest dalsze uszczelnianie rodzimego rynku, co nie jest łatwe, biorąc pod uwagę postęp technologiczny i co raz to nowsze sposoby zagranicznych organizatorów na skuteczne dotarcie do polskiego użytkownika.

    Autorzy raportu zwracają uwagę, że wśród korzyści, jakie niesie za sobą redukcja szarej strefy, najważniejszą z nich jest ochrona graczy przed negatywnymi skutkami hazardu. Wedle przeprowadzonej analizy, do występowania patologicznego hazardu w największym stopniu przyczyniają się nielegalni operatorzy, których działalność pozostaje poza wszelkimi normami prawnymi.

    Jak wskazuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP: – problemem jest fakt, że legalni operatorzy nie mogą prowadzić jakichkolwiek działań komunikacyjnych. Prowadzi to do tego, że gracze nawet nie zdają sobie sprawy, że uczestniczą w grach organizowanych niezgodnie z prawem. Nie wiedzą też, w jaki sposób znaleźć legalnego operatora, skoro w sferze publicznej nie ma o nim informacji.

    Zobacz: 01.12.2021 Raport ZPP: Rynek hazardowy w Polsce

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

    Co do zasady Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pozytywnie ocenia kierunek ewolucji rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949). Naszą aprobatę budzi przede wszystkim usunięcie na etapie dyskusji w ramach Rady Ministrów przepisu obligującego wszystkich przedsiębiorców do zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę. Niestety, w aktualnej wersji prawa pozostawiono artykuł 6, w tym ust. 1. pkt 1 i ust. 1 pkt 2, które przewidują taki wymóg w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej (APT) sprowadzających nad Wisłę pracowników tymczasowych. Jako ZPP dostrzegamy wynikające z takiej propozycji ryzyka – analogicznie do tych generowanych przez wcześniej obecny w regulacji postulat wprowadzenia obowiązkowych umów o pracę z cudzoziemcami dla wszystkich firm.

    Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

    Warszawa, 30 stycznia 2025 r. Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Już w 2025 r. w Polsce ma zacząć obowiązywać system kaucyjny. Sejm przyjął nowelizację ustawy z […]

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania tzw. ustawy wiatrakowej

    Obawy o rosnące ceny energii i niepewność dotycząca skali podwyżek są istotnym czynnikiem hamującym inwestycje w Polsce i innych państwach członkowskich. Kolejne odsłony koniecznych programów chroniących odbiorców przed wysokimi cenami stanowią duży koszt dla budżetu państwa.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery