• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Rewolucje MŚP



    27.05.2015

    Jak zrobić technologiczną rewolucję w firmie? Zapraszamy na cykl konferencji dziennika Rzeczpospolita dla małych i średnich przedsiębiorstw.

    W nowej gospodarce każda firma, która chce przetrwać, musi stać się w jakimś sensie firmą technologiczną. Oznacza to, że musi ona mieć świadomość możliwości jakie niosą nowe technologie i umieć wykorzystać ich potencjał dla własnych celów.

    – Mamy coraz więcej przykładów, że do sektorów wchodzą firmy, które nie są firmami o znaczeniu wczorajszym. To raczej nie są firmy a algorytmy. Przykładem może być Airbnb – największa na świecie sieć hotelowa, która w praktyce jest serwisem pośredniczącym w czasowym wynajmie domów, mieszkań, czy pokoi. Takie efektywne firmy software’owe, oparte na algorytmach, wchodzące do tradycyjnych sektorów, potrafią wyssać z nich całą wartość. Dlatego uważam, że obecnie trzeba szukać przewag konkurencyjnych nie tyle w technologiach, co w rozwiązaniach, których nie mają inni. Wyposażenie firmy nawet w najnowocześniejsze technologie, którymi jednak dysponują również konkurenci, przewag nie daje. Trzeba mieć pomysł ja je wykorzystać  – mówi prof. Piotr Płoszajski, kierownik Katedry Zarządzani Szkoły Głównej Handlowej, który podczas konferencji opowie o tym jak szukać efektywnych modeli biznesowych dla firmy.

    Jak zatem sprostać tym wyzwaniom, aby przetrwać na konkurencyjnym rynku i nie dać się wyprzedzić firmom, które świadczą te same usługi w nowym modelu biznesowym? Jak zbudować efektywny model współpracy nauki z biznesem?

    Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas cyklu spotkań w regionach „Rewolucje MŚP. Nowe technologie jako źródło przewagi konkurencyjnej”.

    Organizatorem sześciu konferencji w regionach jest dziennik „Rzeczpospolita”. Partnerzy merytoryczni cyklu to Agencja Rozwoju Przemysłu, Arcus, Deloitte i Microsoft. Patroni honorowi to Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

    Najbliższa konferencja odbędzie się 10 czerwca 2015 r w Parku Naukowo – Technologicznym „TECHNOPARK GLIWICE” w Gliwicach.  

    Partnerami konferencji w Gliwicach są: Politechnika Śląska, Urząd Miasta Gliwice, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Business Centre Club Loża Katowicka. Partnerem konferencji jest Park Naukowo-Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE”.

    Do udziału w dyskusjach regionalnych pragniemy zaprosić:

    • właścicieli i kadrę zarządzającą małych i średnich przedsiębiorstw,
    • naukowców, którzy na swoim koncie mają projekty realizowane z biznesem
    • przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, których zaangażowanie w regionie pozytywnie wpływa na wzrost poziomu konkurencyjności lokalnych firm.

     

    Udział w konferencji jest bezpłatny.                                                                                   

    Więcej informacji na stronie.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery