• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Rewolucje MŚP



    27.05.2015

    Jak zrobić technologiczną rewolucję w firmie? Zapraszamy na cykl konferencji dziennika Rzeczpospolita dla małych i średnich przedsiębiorstw.

    W nowej gospodarce każda firma, która chce przetrwać, musi stać się w jakimś sensie firmą technologiczną. Oznacza to, że musi ona mieć świadomość możliwości jakie niosą nowe technologie i umieć wykorzystać ich potencjał dla własnych celów.

    – Mamy coraz więcej przykładów, że do sektorów wchodzą firmy, które nie są firmami o znaczeniu wczorajszym. To raczej nie są firmy a algorytmy. Przykładem może być Airbnb – największa na świecie sieć hotelowa, która w praktyce jest serwisem pośredniczącym w czasowym wynajmie domów, mieszkań, czy pokoi. Takie efektywne firmy software’owe, oparte na algorytmach, wchodzące do tradycyjnych sektorów, potrafią wyssać z nich całą wartość. Dlatego uważam, że obecnie trzeba szukać przewag konkurencyjnych nie tyle w technologiach, co w rozwiązaniach, których nie mają inni. Wyposażenie firmy nawet w najnowocześniejsze technologie, którymi jednak dysponują również konkurenci, przewag nie daje. Trzeba mieć pomysł ja je wykorzystać  – mówi prof. Piotr Płoszajski, kierownik Katedry Zarządzani Szkoły Głównej Handlowej, który podczas konferencji opowie o tym jak szukać efektywnych modeli biznesowych dla firmy.

    Jak zatem sprostać tym wyzwaniom, aby przetrwać na konkurencyjnym rynku i nie dać się wyprzedzić firmom, które świadczą te same usługi w nowym modelu biznesowym? Jak zbudować efektywny model współpracy nauki z biznesem?

    Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas cyklu spotkań w regionach „Rewolucje MŚP. Nowe technologie jako źródło przewagi konkurencyjnej”.

    Organizatorem sześciu konferencji w regionach jest dziennik „Rzeczpospolita”. Partnerzy merytoryczni cyklu to Agencja Rozwoju Przemysłu, Arcus, Deloitte i Microsoft. Patroni honorowi to Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

    Najbliższa konferencja odbędzie się 10 czerwca 2015 r w Parku Naukowo – Technologicznym „TECHNOPARK GLIWICE” w Gliwicach.  

    Partnerami konferencji w Gliwicach są: Politechnika Śląska, Urząd Miasta Gliwice, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Business Centre Club Loża Katowicka. Partnerem konferencji jest Park Naukowo-Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE”.

    Do udziału w dyskusjach regionalnych pragniemy zaprosić:

    • właścicieli i kadrę zarządzającą małych i średnich przedsiębiorstw,
    • naukowców, którzy na swoim koncie mają projekty realizowane z biznesem
    • przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, których zaangażowanie w regionie pozytywnie wpływa na wzrost poziomu konkurencyjności lokalnych firm.

     

    Udział w konferencji jest bezpłatny.                                                                                   

    Więcej informacji na stronie.

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery