• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Równi i równiejsi?



    30.01.2015

    Równi i równiejsi?

    Nie możemy się zgodzić, by mali i średni przedsiębiorcy w Polsce byli grupą drugiej kategorii i źródłem utrzymania uprzywilejowanych urzędników – w taki sposób Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uzasadnia złożenie na ręce Ministra Finansów Mateusza Szczurka wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

    Miałaby ona dotyczyć stosowania przez organy administracji publicznej (szczebla centralnego i samorządowego) oraz ich pracowników, a także parlamentarzystów ustawy o podatku od osób fizycznych.

    ZPP mówi „sprawdzam”

    – Sprawdzamy sektor publiczny, ponieważ wymagamy jego przejrzystości oraz stosowania zasad równych wobec innych grup społecznych – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. Jak dodaje – Nie może być tak, że przedsiębiorca opodatkowuje siebie i swoich pracowników za korzystanie z samochodu służbowego, a politycy szczebla centralnego, samorządowcy i urzędnicy są traktowani w sposób szczególny. Każdego dnia wykorzystują oni samochody służbowe wraz z kierowcami w drodze do pracy i do domu. Chcemy mieć jasność jakie przepisy i procedury ich obowiązują.

    Wśród pytań do Ministra Finansów znalazły się:

    1. Czy organy administracji publicznej (szczebla centralnego i samorządowego) oraz ich pracownicy, a również posłowie i senatorowie, są zgodnie z prawem rozliczania na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych z wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych?
    2. Jeśli tak, to czy istnieje wzór dokumentu wewnętrznego, ustalającego szczegółowe zasady takiego rozliczenia, wraz z rejestrem pracowników korzystających z samochodów służbowych, zawierającym dane nt. marki i modelu aut (istotne ze względu na różnicę ryczałtowej wartości pieniężnej świadczenia, związaną z różnymi pojemnościami silników)?
    1. Jeśli taki wzór nie istnieje, to czy wg wiedzy Pana Ministra, dokumenty tego typu są sporządzane na poziomie poszczególnych jednostek, w zamiarze poświadczenia ww. informacji dla celów podatkowych?
    2. W jaki sposób organy administracji publicznej dokonywały rozliczeń wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych przed wejściem w życie przepisów art. 12 ust. 2a i 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy przy rozpoznawaniu przychodów u pracowników, organy administracji publicznej stosowały metodę zalecaną przez organy podatkowe (np. w interpretacji indywidualnej Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z dn. 26 października 2004 roku, sygn. PD/2/415-25/2004/29389), czyli określały wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego dla celów prywatnych, na podstawie cen obowiązujących w wypożyczalniach samochodów?

     

    Pełna treść wniosku do Ministra Finansów.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery