• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Stanowisko ZPP dot. projektu rozporządzenia w zakresie powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Polski bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę



      Warszawa, 26 listopada 2020 r.

     

     Stanowisko ZPP dot. projektu rozporządzenia w zakresie powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Polski bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie opiniuje Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zmieniający rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Jednocześnie ZPP zwraca uwagę na konieczność przyjęcia dokumentu Polityki Migracyjnej dla Polski oraz dalszych systemowych rozwiązań w zakresie możliwości zatrudniania w Polsce cudzoziemców.

    ZPP pozytywnie odnosi się do programu „Poland. Business Harbour” jak i instrumentów w jego ramach wdrażanych. W jego ramach rozwiązania w postaci zwolnienia z wymogu posiadania zezwolenia na pracę cudzoziemców posiadających wizę z adnotacją Poland. Business Harbour uznaje się za właściwe rozwiązanie.

    W obliczu kryzysu zdrowotnego przez jaki przechodzi Polska, za właściwe uznaje się także wszelkie działania mające na celu ułatwienia dla zatrudniania zagranicznych lekarzy, pielęgniarek i specjalistów w sektorze ochrony zdrowia. W tym kontekście, za właściwy ocenia się wymóg uzyskania zezwolenia dla osób ubiegających się o przyznania ograniczonego prawa wykonywania zawodu, gdzie wcześniej wymagana jest opinia konsultanta krajowego lub wojewódzkiego we właściwej lub pokrewnej dziedzinie medycyny oraz zgoda ministra właściwego do spraw zdrowia.

    Obecny kryzys epidemiczny nie odbił się na chwile obecną znacząco negatywnie na polskim rynku pracy. Nie nastąpiło zjawisko masowych zwolnień. W badaniu Busometr ZPP na II półrocze 2020 r., badającym nastroje przedsiębiorców w sektorze MSP, ocena komponentu rynku pracy znajdowała się w porównaniu do innych ocenianych obszarów, na najwyższym poziomie. Wziąwszy pod uwagę uwarunkowania spowodowane epidemią, 14% firm planuje podwyżki wynagrodzeń i zwiększenie zatrudnienia, podczas gdy redukcje etatów i cięcia płac planuje odpowiednio 7% i 5% firm. Wyniki badania wydają się potwierdzać tezę, że polscy przedsiębiorcy ponosząc koszty kryzysu, starają się utrzymać zatrudnienie.

    Przy założeniu, że w pierwszym kwartale 2021 roku nastąpi odmrażanie kolejnych ograniczanych branż i sektorów gospodarki, a na rynku pracy nie nastąpi do tego okresu znaczący wzrost bezrobocia, spodziewać się można, że w przeciągu kolejnych kwartałów, rynek pracy ponownie potrzebować będzie znaczącej liczby nowych pracowników. Jednocześnie relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy, nie będzie jednak oznaczać, że sytuacja przedsiębiorstw w Polsce, czy ich percepcja koniunktury będzie na dobrym poziomie.

    W związku z powyższym ZPP otrzymuje, że konieczne jest opracowanie długookresowej strategii polityki migracyjnej. Skupiać się ona powinna na maksymalnym uproszczeniu procedur związanych z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców, stworzeniu warunków dla zamieszkania w Polsce rodzin imigrantów, stworzeniu szybkiej ścieżki uznania kwalifikacji zawodowych imigrantów, wprowadzeniu działań promocyjnych w tym m.in. promocji nauki języka polskiego, kursów języka polskiego, stworzeniu przejrzystej procedury uzyskiwania kart stałego pobytu ich stałego osiedlania się w naszym kraju. 

     

    Zobacz: 26.11.2020 Stanowisko ZPP dot. projektu rozporządzenia w zakresie powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Polski bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę

     

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery