• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Stanowisko ZPP ws. odmrażania gospodarki



    Warszawa, 17 kwietnia 2020 r.



    STANOWISKO ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW WS. ODMRAŻANIA GOSPODARKI


    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców konsekwentnie utrzymuje, że Polski nie stać na przeciągający się, długotrwały lockdown. Jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań, przedsiębiorcy dostrzegają istotne pogorszenie koniunktury i przewidują, że w najbliższej przyszłości będzie ona jeszcze gorsza. Mimo to, większość z nich nie zwalnia pracowników. Firmy już korzystają z „tarczy antykryzysowej”, która – mimo że niedoskonała – wpłynęła na zmniejszenie obciążeń szeregu podmiotów z sektora MSP, wprowadzając m.in. zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne. Niedługo uruchomiona ma zostać „tarcza finansowa”, o której wprowadzenie postulowaliśmy od początku kryzysu. Wszelkie jednak działania ukierunkowane na ochronę firm i miejsc pracy nie przyniosą rezultatu, jeśli gospodarka nie wróci do normalnego funkcjonowania. Każdy dzień lockdownu wiąże się z ryzykiem wzrostu bezrobocia, spadkiem produkcji, a w konsekwencji doprowadzić może do głębokiej recesji. Wobec tego absolutnie konieczne jest przygotowanie planu jak najszybszego powrotu gospodarki do regularnego funkcjonowania w nowych warunkach.

    Oczywiście, trzeba ten proces przeprowadzić z zachowaniem wysokich standardów higieny i bezpieczeństwa, tak by „restart” gospodarki nie wiązał się z istotnym zwiększeniem ryzyka epidemiologicznego. Wziąwszy pod uwagę ten aspekt, przez ostatni tydzień konsekwentnie publikowaliśmy kolejne sektorowe rekomendacje odnoszące się do warunków, które spełniać powinny firmy wracające do funkcjonowania w określonych branżach. W ramach tych publikacji, współpracując z naszymi członkami, przygotowaliśmy zalecenia dla sektora produkcyjnego, usługowego, gastronomii, handlu detalicznego, czy hotelarstwa – wszystkich branż, które zostały w największym stopniu dotknięte ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd.

    Mając na uwadze powyższe, z zadowoleniem przyjęliśmy przedstawiony wczoraj przez rząd plan „odmrażania” gospodarki. Uważamy, że odpowiada on uzasadnionym oczekiwaniom biznesu. Wbrew głosom niektórych komentatorów, stoimy na stanowisku że przedstawiono stosunkowo konkretny (na tyle, na ile pozwala sytuacja) harmonogram uruchamiania kolejnych gałęzi gospodarki. Podejście oparte na stopniowym likwidowaniu restrykcji w kolejnych branżach, jest jak najbardziej zbieżne z przedstawianymi przez nas rekomendacjami. Mamy nadzieję, że poszczególne etapy będą wchodzić w życie w cyklach tygodniowych, a nie trzytygodniowych, jednak rozumiemy że taki horyzont czasowy stanowi pewien bezpiecznik umożliwiający dostosowanie tempa procesu do sytuacji epidemiologicznej. Naturalnie, jeśli będziemy mieli do czynienia z istotnym wzrostem liczby zachorowań, odmrażanie gospodarki będzie musiało postępować nieco wolniej, niż byśmy tego oczekiwali.

    Reasumując, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opowiada się za możliwie najszybszym odmrożeniem gospodarki, z zachowaniem odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Najlepsze „tarcze antykryzysowe” nie uchronią nas przed głęboką recesją, jeśli pozostaniemy w domach. Musimy wrócić do pracy – zróbmy to szybko i bezpiecznie.

     

    17.04.2020 Stanowisko ZPP ws. odmrażania gospodarki

    geralt/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Transformacja w kierunku autonomicznego transportu w Polsce — rynek, wyzwania i szanse

    Dziś premiera raportu ZPP “Transformacja w kierunku autonomicznego transportu w Polsce – rynek, wyzwania i szanse” Dlaczego ten raport jest przełomowy? Polska ma mocne argumenty, żeby stać się potęgą tworzenia i adaptacji technologii pojazdów autonomicznych: • 3. miejsce w UE jako producent części samochodowych • 10. miejsce na świecie jako eksporter podzespołów • 13,5 % PKB pochodzi z sektora motoryzacyjnego • 439 tys. wyprodukowanych pojazdów (2021) • 7,6 % wszystkich zatrudnionych w Polsce pracuje w motoryzacji

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery