• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Stanowisko ZPP ws. Rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z dnia 1 lutego 2021 r. w sprawie przedłużenia terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego



    Warszawa, 15.02.2021 r.

     

     

    STANOWISKO ZPP WS. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA FINANSÓW, FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ Z DNIA 1 LUTEGO 2021 R. W SPRAWIE PRZEDŁUŻENIA TERMINÓW PRZEKAZANIA PRZEZ NIEKTÓRYCH PŁATNIKÓW ZALICZEK NA PODATEK DOCHODOWY I ZRYCZAŁTOWANEGO PODATKU DOCHODOWEGO

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców generalnie z aprobatą odnosi się do przedstawionego projektu rozporządzenia, którego celem jest przedłużenie (do 20 sierpnia 2021r.) niektórym płatnikom terminów na przekazanie do właściwych urzędów skarbowych zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego, należnych w styczniu 2021r.

    W obecnej sytuacji zamknięcia całych sektorów gospodarki niewątpliwie każda forma wsparcia skierowana do firm ponoszących straty w wyniku epidemii COVID-19 jest potrzebna. Dzięki zastosowaniu przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej przysługującego mu instrumentu prolongaty zobowiązań podatkowych, wynikającego z art. 50 Ordynacji podatkowej, przedsiębiorcy będą w stanie dłużej obracać środkami potrzebnymi do finansowania bieżącej działalności i regulowania należności, tym samym ograniczając negatywne zjawisko zatorów płatniczych.

    Oczywiście prolongata zobowiązań nie jest instrumentem idealnym – odroczenie płatności nie oznacza zaniechania poboru daniny. Ryzyka związane z przesunięciem płatności w czasie mogą być spotęgowane przez brak przewidywalności decyzji dotyczących ograniczeń związanych z epidemią. Z tego powodu, ZPP ponawia apel o poszanowanie otoczenia biznesowego poprzez podejmowanie wszelkich decyzji dotyczących prowadzenia działalności ze stosownym wyprzedzeniem, na podstawie rzetelnych, merytorycznych podstaw i argumentów.

    Należy zauważyć, że projektowane rozporządzenie nie jest pierwszym aktem prawnym, prolongującym zobowiązania podatkowe. W 2020 roku weszły w życie dwa następujące rozporządzenia, które przedłużały terminy płatności:

    – rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 czerwca 2020 r., które przedłużyło termin wpłaty zaliczek pobranych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. odpowiednio do 20 sierpnia 2020 r., do 20 października 2020 r. i do 20 grudnia 2020 r.,

    – rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2020 r., które przedłużyło termin wpłaty zaliczek pobranych  za październik, listopad i grudzień 2020 r. odpowiednio do 20 maja 2021 r., do 20 czerwca 2021 r. i do 20 lipca 2021 r.

    Działania ministerstwa w tym zakresie odnosiły się w 2020 roku ściśle do miesięcy, w których obowiązywały ograniczenia dla działalności gospodarczej. Projektowane obecnie rozporządzenie posiada tożsamy cel i konstrukcję co przytoczone wyżej akty prawne, jednakże zakłada ono odroczenie należnych zaliczek jedynie za styczeń 2021 roku. W tymże miejscu należy także podkreślić brak komunikacji ministerstwa co do ewentualnych, kolejnych działań w zakresie przedłużenia płatności zaliczek za przyszłe okresy.

    Dlatego ZPP apeluje do Ministra o większą przewidywalność podejmowanych działań, nawet tych ocenianych jako słuszne i niezbędne w obecnej sytuacji.

    Założenia projektowanego rozporządzenia są skierowane do katalogu przedsiębiorców, którzy wykonują przeważającą działalność gospodarczą określoną według kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności wymienionych w rozporządzeniu (uwzględniono 48 kodów PKD). Nie ma wątpliwości, że wskazane w rozporządzeniu branże najmocniej odczuwają skutki zamknięcia gospodarki wskutek trwającego stanu epidemii. Jednakże, istnieje wiele innych branż, które również pozostają w złej sytuacji gospodarczej, a poprzez zastosowane „kryterium PKD” nie mogą liczyć na dodatkową pomoc.

    Dlatego zasadne byłoby zastanowienie się nad przyjęciem kryterium spadku przychodów, co pozwoliłoby na objęcie projektowanym rozporządzeniem większej liczby przedsiębiorców potrzebujących pomocy.

    Podsumowując, inicjatywa w postaci odroczenia płatności zaliczek na podatki stanowi pewną korzyść dla podmiotów objętych rozporządzeniem, choć wiąże się z ryzykami związanymi z potencjalnym wydłużeniem lub ponownym wprowadzeniem ograniczeń związanych z epidemią. Pragniemy zwrócić uwagę, że mechanizm prolongacji mógłby również przysłużyć się większej liczbie przedsiębiorstw, które odczuły negatywne skutki epidemii, jeśli jego zastosowanie zostałoby uzależnione od spadku przychodów. Należy kłaść szczególny nacisk na coraz powszechniejsze luzowanie obostrzeń w gospodarce, gdyż odroczenie zobowiązań podatkowych, a następnie zamknięcie poszczególnych sektorów mogłoby skutkować wywołaniem spirali zadłużenia wśród znacznej liczby przedsiębiorstw. Niewydolność finansowa firm, skutkująca  niemożnością uiszczenia zaległych zaliczek miałaby również negatywny wpływ na stan finansów publicznych.

     

     

    Zobacz: 15.02.2021 Stanowisko ZPP ws. Rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z dnia 1 lutego 2021 r. w sprawie przedłużenia terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego

    Najnowsze artykuły

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Wspólna biała księga dotycząca relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą

    W przededniu prezydencji Polski w Radzie UE, wiodące organizacje pracodawców z Polski i Ukrainy opublikowały białą księgę dotyczącą relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą. To kolejny etap współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Polski oraz Federacji Pracodawców Ukrainy (FEU)…

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery