• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego



    Warszawa, 17 czerwca 2020 r.

     

    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego

     

    Jakkolwiek nie znamy jeszcze dokładnej skali negatywnego wpływu pandemii koronawirusa na polską gospodarkę, pewnym jest, że dla niektórych przedsiębiorców ten kryzysowy czas wiąże się z poważnymi problemami finansowymi. Opóźnienia w płatnościach, znacznie zmniejszony popyt, czy czasowe ograniczenie możliwości prowadzenia działalności to czynniki, które prowadzą do zaburzeń płynności finansowej, a w niektórych przypadkach wręcz do upadłości. W takiej skrajnej sytuacji rozwiązaniem może być przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego, którego celem, zgodnie z ustawą Prawo restrukturyzacyjne, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami.

    Tradycyjna ścieżka takiego postępowania przewidziana we wspomnianej ustawie może być jednak stosunkowo czasochłonna i kosztowna, a zatem nieprzystająca w pełni do wyjątkowej gospodarczo sytuacji, w której się obecnie znajdujemy. Szczególnie, że w obliczu czasowego ograniczenia funkcjonowania sądów w trakcie pandemii COVID-19, czas załatwiania spraw może być znacznie wydłużony, co dla wielu dłużników oznacza zwiększone ryzyko upadłości.

    Mając na uwadze powyższe, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców popiera przewidziane w „tarczy 4.0” rozwiązania implementujące uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Uważamy, że jest to, jako rozwiązanie czasowe, racjonalna odpowiedź na wyzwanie wywołane przez pandemię koronawirusa.

    Jednocześnie, zasadne wydawałoby się uzupełnienie projektu przepisów o kilka rozwiązań o charakterze technicznym, które mogłyby wyważyć interesy poszczególnych stron i uczynić uproszczone postępowanie jeszcze bardziej przystępnym. Na przykład, dla celów zachowania transparentności postępowania i zabezpieczenia słusznych interesów wierzycieli, zasadne byłoby wprowadzenie obowiązku przedłożenia przez dłużnika wykazu wierzytelności oraz wykazu wierzytelności spornych już na etapie zawarcia umowy z doradcą restrukturyzacyjnym.

    Aby zapobiec nadużywaniu procedury uproszczonej w celu uzyskania ochrony przed wierzycielami, zasadne byłoby również umożliwienie sądowi uchylenia skutków opublikowania obwieszczenia o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu w przypadkach, w których suma wierzytelności spornych przekroczy 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jednocześnie, dłużnik powinien być zobowiązany do składania (wraz z obwieszczeniem) oświadczenia, że suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% sumy wierzytelności ogółem.

    Dodatkowo, w celu zabezpieczenia interesów wszystkich uczestników postępowania należałoby uzupełnić projekt o regulacje umożliwiające szybką zmianę nadzorcy układu. Ostatecznie, godne rozważenia byłoby nadanie wyciągu ze spisu wierzytelności mocy tytułu egzekucyjnego, w przypadku zatwierdzenia układu przez sąd. W ten sposób wierzyciele będą mogli szybciej uzyskać tytuł wykonawczy, co może pozytywnie wpłynąć na popularność projektowanego rozwiązania.

    Reasumując, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia przedstawiony projekt rozwiązań – uważamy, że w zaistniałej sytuacji wprowadzenie uproszczonego, szybszego postępowania restrukturyzacyjnego może przyczynić się do uratowania wielu firm przed upadłością. Jednocześnie, zwracamy uwagę na korzyści wynikające z uzupełnienia projektowanej regulacji o zaproponowane wyżej rozwiązania. Tytułem uwagi końcowej, Związek wyraża również zdziwienie pojawiającymi się w mediach przekazami o tym, jakoby „przedsiębiorcy” byli przeciwni projektowanemu rozwiązaniu. Apelujemy do partnerów społecznych, by wypowiadali się w imieniu swoich organizacji, a nie – niejednorodnej w poglądach – grupy przedsiębiorców.

    17.06.2020 Stanowisko ZPP ws. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego

     

    Fot. stevepb/pixabay.com

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery