• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Sukces Grupy Zakupowej ZPP Energia.



    W środę, 9 października br., zamknęliśmy nabór do pierwszej Grupy Zakupowej Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Grupy Zakupowej Energia. Jej celem był wspólny zakup energii elektrycznej na preferencyjnych warunkach cenowych.

    – Zaplanowany cel został osiągnięty, a wygenerowane oszczędności wyniosły ponad 1,2 mln PLN (średnio 35%). Zebraliśmy grupę kilkunastu firm, których łączne wydatki na energię wynoszą ponad 5,5 miliona złotych, dzięki czemu osiągnięte oszczędności wahały się od 20 do 50% w zależności od zużycia poszczególnych podmiotów – mówi Jakub Leszczyński, Dyrektor Grup Zakupowych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Jak dodaje, największe oszczędności w ujęciu procentowym notowały najmniejsze firmy, czyli te najbardziej sceptycznie podchodzące do udziału w Grupie, w myśl zasady, mam za małe zużycie, aby cokolwiek oszczędzić. I przekonuje – Wynik Grupy Zakupowej uważam za spektakularny sukces zwłaszcza dla tych najmniejszych firm, np. kwiaciarni, sklepów, czy biur.  One mogą zyskać najwięcej.

    – Tak wysokie zniżki, które udało się uzyskać Grupie Zakupowej ZPP świadczą o dwóch rzeczach. Po pierwsze o wypychaniu cen przez koncerny energetyczne na sektorze MSP, a po drugie o stanie naszej gospodarki powiedział Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP. – Skłonność do dużych rabatów świadczy o słabym popycie na energię. Popyt na energię, cement etc. jest bardzo wymownym wskaźnikiem gospodarczym, znacznie lepszym niż większość wskaźników makroekonomicznych. Wynik Grupy Zakupowej ZPP świadczy o tym, że w gospodarce nadal panują nastroje stagnacyjne.

    Nabór do Grupy Zakupowej Energia trwał przez cały wrzesień. W niedługim czasie, grupowy zakup energii elektrycznej zostanie powtórzony. Tymczasem czynimy przygotowania do poszerzenia katalogu zakupów grupowych o paliwo oraz ubezpieczenia.

    – Osiągnięte rabaty, skłonność koncernów do negocjacji, są dowodem na to, że mamy rację. Mówimy od początku istnienia ZPP, że sektor MSP powinien się organizować i zorganizowany stanowi siłę, z którą muszą liczyć się nawet najwięksi – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

     *fot. Thinkstock/Ingram Publishing

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery